Pradinis / Kultūra / Kurie etnografiniai namai išrinkti gražiausiais?

Kurie etnografiniai namai išrinkti gražiausiais?

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (AM) organizavo konkursą „Gražiausi etnografiniai namai Lietuvos saugomose teritorijose“. Nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose buvo renkami namai, geriausiai išlaikę mūsų krašto regionų  – Aukštaitijos, Dzūkijos, Mažosios Lietuvos, Suvalkijos, Žemaitijos – tradicinės architektūros bruožus. 

Konkurso tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį  į saugomose teritorijose esančias autentiškas ir laikantis tradicijų rekonstruotas etnografines sodybas bei namus. Pasak konkurso organizatorių, taip siekiama žmones skatinti saugoti etninės architektūros paveldą, pateikti visuomenei gražiausius etnografinės architektūros pavyzdžius.

Kaip puoselėti ir plėtoti tradicinę architektūrą, kaip suderinti jos savitus bruožus su šiuolaikinės  gyvensenos reikmėmis? Šis klausimas rūpi daugeliui architektų, saugomų teritorijų specialistų. Jis rūpi ir tiems, kas supranta tradicinės architektūros vertę, kas jaučia ryšį su gimtąja žeme.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktorės Rūtos Baškytės nuomone, per amžius ištobulinta lietuviškų sodybų struktūra, jų statiniai įkūnija žmogaus ir gamtos dermę. Jos yra tinkamiausios žmogui gyventi mūsų gamtinėmis sąlygomis.

Konkurse buvo išskirtos trys kategorijos – geriausiai išlaikyto autentiško, rekonstruoto ir naujos statybos namo (trobos, pirkios, gryčios, „stubos“).  Etnografinius namus konkursui siūlė Nacionalinių ir regioninių parkų direkcija.

Architektų, etnokultūrologų ir saugomų teritorijų specialistų komisija vertino, ar namo fasadas atitinka to krašto tradiciją, pastato architektūrines detales ir puošybą, ar jis dera prie kraštovaizdžio ir kita.

Gražiausias autentiškas gyvenamasis namas yra Dieveniškių istoriniame regioniniame parke, Šiaurimų kaime (namo savininkas Zenonas Vasiliauskas). Gražiausias rekonstruotas etnografinis namas – Salantų regioniniame parke, Erlėnų kaime (savininkai Danguolė ir Rimantas Letukai). Naujos statybos gražiausias etnografinis namas – Nemuno deltos regioniniame parke, Rusnėje (savininkas Kęstutis Demereckas).  Visų šių sodybų puoselėtojams įteikti diplomai ir atminimo lentos.

Vienos iš konkurso komisijos narių, etninės architektūros ekspertės  Rasos Bertašiūtės nuomone, saugoti tradicinę architektūrą, ją puoselėti, kūrybiškai pritaikyti – nuovokos, išsamių žinių  ir ieškojimų reikalaujantis uždavinys.

2013-aisiais išleisti 5 tradicinės architektūros katalogai „Kaimo statyba“ – visiems Lietuvos etnografiniams regionams. Katalogai skirti žmonėms, gyvenantiems saugomose teritorijose arba norintiems statyti ar rekonstruoti sodybas laikantis tradicijų. Elektroninę katalogų versiją galima rasti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos interneto svetainėje.

VSTT nuotraukos

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: