Pradinis / Kultūra / Kūrybingumu lietuviai stebina amerikiečius

Kūrybingumu lietuviai stebina amerikiečius

2013 m. lapkričio 6–10 d. Lietuva viešnios teisėmis dalyvauja Filadelfijos meno muziejaus mugėje „Craft Show“. Joje pirmą kartą JAV tokiu dideliu mastu surengtas Lietuvos taikomojo meno pristatymas. „Lietuviai sutikti kaip laukiamiausi svečiai, šalis pristatyta gražiausiais žodžiais, apibūdinančiais lietuvių darbštumą ir kūrybingumą. Mūsų amatai sudomino amerikiečius, vos prasidėjus mugei imti graibstyti lietuvių darbai“, – pasakoja kultūros ministras Šarūnas Birutis, kuris kartu su Lietuvos ambasadoriumi JAV Žygimantu Pavilioniu, garbės konsule Krista Bard ir Lietuvos menininkų dalyvavimą Filadelfijos moderniųjų amatų mugėje „Craft Show“ parėmusio Bajorunas/Sarnoff fondo nariais Daiva ir Steve tapo žiuri komandos nariais ir vertino Lietuvos menininkų darbus.

Prizas menininkei Indrai Marcinkevičienei

Pirmąją mugės dieną įteiktas rėmėjų – Amerikos lietuvių įsteigto Bajorunas/Sarnoff fondo prizas geriausią lietuvišką amatą reprezentuojančiai menininkei Indrai Marcinkevičienei. Pasak fondo atstovų Daivos ir Steve, autorė pristatė praktiškus, modernius, tačiau pagamintus iš tradicinių lietuvių medžiagų dirbinius. „Jos ryškūs ir praktiški baldai iš karto patraukė mūsų žvilgsnius, labai sudomino autorės iš lino pagamintas spalvingas kilimas“, – pasakojo Daiva Bajorūnas.

Sėkmingas lietuvių prisistatymas mugėje

„Visi mūsų menininkai, senųjų amatų puoselėtojai šiomis dienomis puikiai pristatys JAV Lietuvą, todėl neabejoju, kad šis pirmasis pasirodymas bus gražaus bendradarbiavimo su JAV rinka pradžia. Labai svarbu ir džiugu, kad Lietuvos kūrėjams padeda lietuviai, gyvenantys JAV. Be jų pagalbos šis Lietuvos sėkmingas prisistatymas būtų mažai tikėtinas“, – sako ministras Š. Birutis.

Pasak ministro, tokios mugės ir įvertinimas jose dar kartą įrodo, kad šaliai svarbūs kūrybingi žmonės, kuriantys unikalius produktus ir sėkmingai konkuruojantys su žymiausiais pasaulio dizaineriais.

„Šiandien Lietuvos eksportas, susijęs su autorių teisėmis, sudaro apie 5 proc. Tai palyginti daug, todėl turėtume atkreipti dėmesį į šio perspektyvaus sektoriaus palaikymą ir skatinimą“, – sako ministras.

Parodoje dalyvaujantys autoriai teigia, kad amerikiečių susidomėjimas labai didelis, todėl tikimasi, kad visi lietuvių atvežti dirbiniai įsikurs amerikiečių namuose.

Mugėje – 23 Lietuvos menininkų darbai

Dalyvauti mugėje atrinkti 23 Lietuvos menininkai, kuriantys juvelyrikos, keramikos, tekstilės, stiklo, odos, baldų gaminius. Juos „Craft Show“ renginio komisija atrinko bendradarbiaudama su Tarptautinių kultūros programų centru bei Lietuvos dailininkų sąjungos galerija. 37-ojoje „Craft Show“ mugėje kiekvienas Lietuvos menininkas pristato savo ekspoziciją iš kelių dešimčių darbų. Mugėje taip pat veikia informacinis Lietuvos stendas, kuriame platinamas Lietuvos prisistatymo katalogas bei informacija apie šalį.

Tarptautinių kultūros programų centro l. e. p. direktorės Eglės Deltuvaitės teigimu, „Craft Show“ mugė – tai puiki galimybė Lietuvos menininkams įsilieti į meno rinką JAV ir didinti Lietuvos kūrybinių industrijų tarptautinį konkurencingumą.

„Džiaugiamės galimybe bendradarbiauti su „Craft Show“ rengėjais, tai išties neeilinė proga pristatyti Lietuvos kultūrą JAV. „Craft Show“ mugė yra ne tik puiki vieta, kur menininkai gali užmegzti ryšius su potencialiais užsakovais ir platintojais, bet ir geriausias pavyzdys, kaip menas supažindina, suartina ir vienija kultūras ir tautas“, – teigia Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis.

Apie Filadelfijos meno muziejaus mugę

Filadelfijos meno muziejaus „Craft Show“ mugė – vienas didžiausių ir profesionaliausių pasaulyje vykstančių specializuotų renginių. „Craft Show“ pajamos skiriamos muziejui, gautos lėšos investuojamos į nuolatinės kolekcijos atnaujinimą, edukacines programas ir meno kūrinių išsaugojimo bei leidybos projektus. Per keturias dienas jame apsilanko apie 18 000 lankytojų. Pagal ilgametę kasmetinės mugės tradiciją joje pristatoma apie 195 JAV menininkų (žiuri atrenka iš daugiau nei 1200) ir viena užsienio šalis viešnios teisėmis. 2012 metais mugėje buvo pristatytas šiuolaikinis britų ir airių taikomasis menas. Ankstesniais metais viešnios teisėmis prisistatė Škotija (2011), Vokietija (2010), Korėja (2009), Izraelis (2008), Kanada (2007), Suomija (2006), Vokietija (2005), Airija (2004), Didžioji Britanija (2003), Amerikos indėnai (2002), Japonija (2001).

Projektą inicijavo Lietuvos garbės konsulė Krista Bard, 2011 metais, „Craft Show“ metu, ji kartu su tuometine Tarptautinių kultūros programų centro direktore Saule Mažeikaite susitiko su mugės direktore Nancy O’Meara.

Lietuvos menininkų dalyvavimą mugėje organizuoja BĮ Tarptautinių kultūros programų centras bendradarbiaudamas su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos Respublikos ambasada JAV, VšĮ „Versli Lietuva“ ir logistikos įmone „Maersk Line, Limited“.

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: