Pradinis / Aktualijos / Liepos 6-ąją kviečia švęsti ne tik Valstybės dieną, bet ir pasaulio žmonių bendrystę

Liepos 6-ąją kviečia švęsti ne tik Valstybės dieną, bet ir pasaulio žmonių bendrystę

Pasaulį sukausčiusi COVID-19 pandemija šiemet neišvengiamai pakoreguos ir liepos 6 d. 21 val. visame pasaulyje jau 12-ąjį kartą vieningai giedosimos „Tautiškos giesmės“ tradicijas. Siekdami užtikrinti saugumą, bet išsaugoti unikalų bendrystės jausmą, kuris kelioms šventinėms minutėms suvienija įvairiausiuose pasaulio kraštuose esančius tautiečius, organizatoriai šventei kviečia rinktis saugią aplinką ir vienybės tiltus tiesti išlaikant bent Lietuvos trispalvės dydžio atstumą.

Sauliaus Žiūros nuotrauka

Vienybės tiltai

„Šiuo visam pasauliui sudėtingu metu žmonių saugumas ir sveikata yra pagrindinis prioritetas. Kol kas negalime švęsti pergalės prieš COVID-19. Tačiau galime švęsti pandemijos akivaizdoje atrastą žmonių vienybę, kuri, kaip matėme, geba peržengti atstumų, sienų, tautybių, profesijų bei visus kitus skirtumus, ir susivienyti dėl bendro tikslo. Kiekvieno iš mūsų giedamas himnas šiemet taps simboliniu vienybės tiltu. Net ir būdami kitame krante – kitoje valstybėje, kitame mieste, uždarame bute ar net izoliuotoje palatoje – mes galime jaustis esantys drauge su kitais – su savo tautiečiais, artimaisiais ar tiesiog kitais žmonėmis“, – šiųmetine idėja dalijasi iniciatyvos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ organizatorius Raimundas Daubaras.

Atsižvelgiant į galimą riziką sveikatai, tose pasaulio vietose, kur karantino sąlygos leidžia, organizatoriai giedojimui kviečia rinktis greta skirtingus krantus jungiančių tiltų – atvirame ore, greta upių ir kitų vandens telkinių, tarpusavyje išlaikant saugų 1–2 metrų atstumą.

Toks atstumas yra ne tik laikomas saugiu dėl viruso rizikos, jis kartu ir simboliškas. Maždaug tokio ilgio būna tradicinė Lietuvos vėliava. Ištiesta tarp susirinkusiųjų giedoti, ji gali tapti dar vienu simboliniu vienybės tiltu.

Proga švęsti ne tik valstybę, bet ir žmoniją

Pandemijos kontekstas įkvėpė ir dar vienai jau daugiau nei dešimtmetį lietuvių puoselėjamos tradicijos naujovei. Prie „Tautišką giesmę“ giedančių pasaulio lietuvių bendruomenių visose valstybėse kviečiami prisijungti ir tų šalių gyventojai ir iškart po Lietuvos himno sugiedoti ir savo šalies himną. Tokiu simboliniu būdu būtų išreikštas kiekvieno iš mūsų solidarumas su COVID-19 pandemija kovojančiais bei jos paveiktais žmonėmis kiekviename pasaulio krašte – liepos 6-ąją švęstume žmonijos vienybę.

„Šiemet skirtingų pasaulio valstybių piliečiai, gydytojai, mokslininkai, žurnalistai, kasininkai, mokytojai, verslininkai ir visi kiti suvienijo jėgas ir siekė bendro tikslo. Jie kovojo ir vis dar kovoja prieš bendrą priešą. Lietuviai yra atvira tauta ir gali atverti mūsų nacionalinės tradicijos ribas. Raginame šiemet į giedojimą prie upių ir tiltų pakviesti ir savo užsieniečius draugus, kaimynus, kolegas. Tegul po „Tautiškos giesmės“ suskamba ir kitų valstybių himnai. Taip švęsime ne tik savo valstybę, bet ir pasaulio žmonių bendrystę. Vieninga skirtingų himnų pynė gali tapti simboliniu himnu žmonijai“, – teigė R. Daubaras.

Pirmasis giedojimo tonas – simbolinėje vietoje

Šiemet pirmasis pasaulinio „Tautiškos giesmės“ giedojimo tonas bus duotas pačioje sostinės širdyje – nuo Gedimino pilies bokšto. Sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami susirinkti abiejose Neries krantinėse nuo Žvėryno iki Mindaugo tiltų, susikibti saugiu vėliavos atstumu ir giedant „Tautišką giesmę“ sukurti saugiausią vilniečių chorą.

Istorinę ir moderniąją sostinės dalis jungiantis Karaliaus Mindaugo tiltas liepos 6 d. nuo 20 val. taps unikalia filmavimo aikštele, nuo kurios vyks „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ tiesioginė transliacija per LRT visai Lietuvai ir pasauliui. Tokia vieta transliacijai pasirinkta neatsitiktinai: būdama pačioje Lietuvos sostinės širdyje, ji jungia visas liepos 6-osios simbolines prasmes: Karaliaus Mindaugo karūnavimą, Lietuvos valstybės dienos šventę, skirtumus suvienijančio tilto idėją.

Tiesa, priėjimas prie Karaliaus Mindaugo tilto bus ribojamas atsižvelgiant į saugaus žmonių susibūrimo taisykles. „Šių metų sąlygos pareikalavo labai daug kūrybingumo. Reikėjo rasti būdą, kaip užtikrinti būtinąsias saugumo sąlygas ir kartu sukurti, išlaikyti tą bendrumo emociją nepaisant atstumų. Galutinį rezultatą galės įvertinti renginio dalyviai ir tiesioginės transliacijos žiūrovai, tačiau mes pasirinktais vizualiniais ir muzikiniais sprendimais be galo džiaugiamės. Tai bus įspūdingas renginys, kuris dovanos taip visų laukiamą šventinį pakylėjimą“, – teigia renginio režisierius Dalius Abaris.

Tiesioginės transliacijos metu skambės Manto Jankavičiaus, Ievos Juozapaitytės, Martyno Kavaliausko, Nedos Malūnavičiūtės, Justino Lapatinsko, Bjelle, Stanislavo Stavickio-Stano, Girmantės Vaitkutės, Aistės Smilgevičiūtės ir Roko Radzevičiaus („Skylė“) bei kitų atlikėjų dainos.

Šiemet liepos 6 d., lygiai 21 val. Lietuvos laiku, jau 12-ąjį kartą visame pasaulyje vienu metu skambėsianti „Tautiška giesmė“ pirmą kartą lietuvių visame pasaulyje vieningai buvo sugiedota 2009 metais. Tąkart ji skambėjo Lietuvos vardo tūkstantmečio proga, kai mūsų šalies buriuotojai, su jachta „Ambersail“ apiplaukę pasaulį, pakvietė net 26 pasaulio lietuvių bendruomenes šią sukaktį švęsti drauge. Per daugiau nei dešimtmetį pačių lietuvių visame pasaulyje puoselėjama tradicija šiandien jau yra įgavusi ir oficialų statusą – liepos 6 d. švenčiama ne tik kaip Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo), bet ir kaip „Tautiškos giesmės“ diena.t

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: