Pradinis / Lietuviai svetur / Lietuva – tai aš, Lietuva – tai mes

Lietuva – tai aš, Lietuva – tai mes

Lietuva – tai mūsų tėvynė. Išsaugoti savo gimtąją kalbą, kultūrą, tradicijas nėra lengva. Kad išliktų gyva mūsų gimtoji kalba, reikia daug triūso. Ypač daug pastangų įdėti reikia mums, už Lietuvos ribų gyvenantiems lietuviams. Lietuvių kalba nepranyks tol, kol bus šeimų ir mokyklų, ugdančių pasauliui, tautai ir tėvynei stiprios valios ir charakterio asmenybes.

Galime džiaugtis, kad mūsų lituanistinei mokyklėlei „Lietuvėlė“ pavyksta! Mes turime didelę ir stiprią komandą-šeimą! Mokyklėlė klesti, vaikų daugėja, vadinasi, mums, lietuviams, rūpi. „Lietuvėlės“ mokyklėlė gyvuoja jau 8 metus. Mokytojai ir tėveliai turi vieną bendrą tikslą – išmokyti vaikus lietuvių kalbos, palaikyti visas lietuviškas tradicijas ir būti viena didele šeima. Kad šis tikslas kaskart yra įgyvendinamas, įrodo gaunami rezultatai. Mokiniai tobulėja, programos sunkėja, nėra praleidžiama nė viena lietuviška šventė, tėvai negali atsidžiaugti vadovės ir mokytojų darbais. Kiekvienas šeštadienio rytas prasideda nuo šypsenos, nuo Lietuvos himno giedojimo ir rytinių žaidimų, pasisveikinimų. Vėliau vaikai skuba į klases, kur vyksta pamokos.

Kaskart paklausti, ar laukia šeštadienio, mokiniai su šypsena atsako – taip. Visi žinome, vaiko žodis kartais pasako daugiau negu suaugusiojo.

Šie metai mums labai ypatingi, nes minime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Nuo pat metų pradžios buvo daug kalbama apie šio įvykio svarbą, vaikai buvo supažindinti su istorija, darė projektus. Keletą kartų sulaukėme svečių iš Lietuvos – šie specialiai atskrido  paminėti šios šventės kartu su mumis. Šiais metais mokyklėlės bendruomenę aplankė žinomos Lietuvos dizainerės Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė. Jos vedė  kūrybines dirbtuves „Pasipuošk šimtmečio istorija“. Mokyklos mokinukai, mokytojai, tėveliai ir svečiai kūrė savo šimtmečio marškinėlius. Istorikas lekt. dr. Norbertas Černiauskas skaitė  paskaitą apie lietuvišką tapatybę, Vasario 16-osios reikšmę, Lietuvos simbolius.

„Lietuvėlės“ mokyklėlė dalyvavo iškilmingame Pietinio centrinio Naujojo Džersio lietuvių bendruomenės (bendruomenės pirmininkė Rasa Miliūtė) renginyje – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtame koncerte.

Mokiniai, mokytojai, pasipuošę tautiniais rūbais, atliko gražią programą. Vaikai kalbėjo tarmiškai – žemaitiškai, dzūkiškai, aukštaitiškai deklamavo eilėraščius, sekė pasakas. Gražiai skambėjo lietuviškas žodis, dainos, netrūko ir šokių. Tai dar kartą parodo, kaip svarbu lankyti lietuvišką mokyklą ir tęsti tradicijas. Tokie pasirodymai yra geras  stimulas visiems dar labiau stengtis.

Į šventę atvyko gerbiami svečiai iš Vašingtono: Lietuvos ambasadorius JAV Rolandas Kriščiūnas, diplomatas Tadas Kubilius, LB pirmininkė Daiva Kazlauskas iš Filadelfijos, solistė iš Lietuvos Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas Paulius Zdanavičius.

Lietuvos ambasadorius Rolandas Kriščiūnas įteikė Lietuvių fondo paramos laišką „Lietuvėlės“ vadovei Auksei Motto. Esame labai dėkingi Lietuvių fondui už nuolatinę finansinę pagalbą.

Mokyklos mokiniai dalyvavo akcijoje „Laiškas Gedimino kalnui“. Piešiniais ir laiškais Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei vaikai išreiškė savo susirūpinimą kritine Gedimino kalno būkle. Projektas buvo įdomus ir įsimintinas ne tik savo prasme, bet ir tuo, kad dauguma mokinių pirmą kartą ant voko rašė adresą ir klijavo pašto ženklus. Iš Lietuvos atskriejo patvirtinimas, kad akcija labai įdomi ir Prezidentė džiaugiasi piešiniais.

Lituanistinę mokyklą „Lietuvėlė“ lanko skirtingo amžiaus vaikai – nuo darželinukų iki aukštesnių klasių moksleivių. Ne visi moka kalbėti lietuviškai, todėl kartais reikia daugiau dėmesio skirti vienam vaikui, bet kadangi mokytojų netrūksta, kiekvienas lieka patenkintas ir nė vienam netrūksta dėmesio. Mokykla turi mokinį, kuris atvažiuoja iš labai toli ir nori išmokti lietuvių kalbos, o tai yra didelis pavyzdys mums visiems! Mažiausieji mokosi pagrindų, dideli – rašyti ir skaityti, o patys didžiausi jau rašo rašinius!

Daug dėmesio mokykloje yra skiriama svarbioms Lietuvai datoms paminėti. Visada minima Sausio 13-oji, Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji. Be rimtų švenčių, organizuojamos ir šios: Mokytojų dienos, rudenėlio, Kalėdų, Velykų, Motinos dienos šventės, Kaziuko mugė. Kiekvienais metais jos būna vis kitokios, neįprastos. Renginiams ruošiasi ne tik mokytojos, bet ir vaikai, o tėveliai su mielu noru švenčia kartu. Be minėtų švenčių, dažnai mokykloje vyksta teminiai užsiėmimai, pvz., Sporto diena, Spalvų diena, Sveikatingumo diena ir kt. Jie dar labiau suvienija visus mokinius. Kartu vaikai išmoksta kažko nauja, bendrauja, drauge kuria ir žaidžia! Mokyklai yra labai svarbu ne tik mokyti, bet ir sukurti darnią komandą-šeimą.

Kiekviena klasė turi po vieną mokytoją, o kai vaikų susirenka daugiau, į pagalbą skuba padėjėjos. Mokytojos (Rasa Ardytė-Juškienė, Rita Clemens, Rasa Lukošienė, Onutė Stučkienė, Reda Sešelgienė, Justina Verbejus) labai atsidavusios savo darbui, visą patirtį ir visas savo idėjas bei meilę perduoda vaikams. Smagu, kad mokykloje padėjėja dirba ir buvusi mokyklos mokinė Gabriela Trzepizur.

Mokyklos mokytoja vaikams yra kartu ir draugė, nes daug bendraujama, juokaujama, žaidžiama, kartu kuriama! O tai be galo svarbu ugdant vaikus, kad šie visada namo išeitų su šypsena ir nekantriai lauktų kito susitikimo.

Mokyklos vadovė Auksė Motto kiekvieną šeštadienio rytą atskuba pas mus su naujomis idėjomis ir su be galo didele šypsena. Auksė Motto yra visiems puikiai žinoma, nes tai jos iniciatyva buvo įkurta mūsų  mokykla, kuri iki šiol klesti ir  dar gyvuos ne vienerius metus! Smagu, kad, būdami taip toli nuo Lietuvos, kiekvieną šeštadienį turime  galimybę pasijusti kaip namie! Už tai esame  labai dėkingi savo nuostabioms šeimoms, kurios atveža vaikus į mokyklą.

Justina Verbejus, darželio gr. mokytoja, „Lietuvėlės“ lituanistinė mokyklėlė, Jackson, Naujasis Džersis

Nuotraukos iš bendruomenės archyvo

Komentaras

 1. Kokie jūs esate šaunuoliai! Pagarba dvasinių vertybių puoselėtojams.

  ŽEMĖ LIETUVOS PAVASARĮ

  Žeme Lietuvos, aš tavam lopšy –
  Kaip glėby mamos, tu man juo esi.
  Dieviško dangaus mėlis – ežeruos,
  Upių kaspinai gaivuma apjuos.

  Dabinies baltai – nuotaka esi:
  Alpėja žiedais obelis veisli.
  Žieduose gėlės salpsta vėl medus,
  Auklėja zylė savo jauniklius.

  Pakelės beržai groja lopšines,
  Paupy karklai vynioja kasas.
  Tu sava esi ligi pašaknų,
  Vėjeliu šlami širdyse žmonių.

  Tave ginti leisk – mūsų neišraus,
  Tiktai neapleisk verkiančio žmogaus.
  Budi rimtyje gluosniai pakelės,
  O atmintyje – protėvių garbė.

  Ar perkūnas griaus, ar piktai žaibuos,
  Žemės šios gimtos nieks neatiduos.
  Tu tiktai pakviesk ar varpu sugausk,
  Jei nekrikštas engs, jei vargai prispaus.

  Jeigu priešas geis krašto mūs brangaus,
  Debesiu užleis Angelas Dangaus.
  © Danutė Ruseckaja

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: