Pradinis / Emigrantai – Lietuvos dalis / Lietuvės kūryba žavisi pasaulis

Lietuvės kūryba žavisi pasaulis

Dailininkė, kūno tapytoja, fotografė, performansų kūrėja, režisierė, prodiuserė… Devynerius metus Švedijoje gyvenusios ir praėjusį rudenį į Italijos Alpes keleriems metams persikėlusios lietuvių menininkės Vilijos Vitkutės veiklų sąrašas stebina. O turint omenyje tai, kad jai tik 27-eri, galima nujausti, jog ilgainiui jis dar bent padvigubės!

Užaugo apsupta menų

V. Vitkutės vaikystė prabėgo Klaipėdoje. Jos mama dirbo pianino mokytoja Eduardo Balsio menų gimnazijoje. Galima sakyti, kad joje Vilija ir užaugo – keliolika metų buvo apsupta menų. Anksti pasireiškė jos polinkis į kūrybą. Deja, ne viskas klostėsi merginos talentui palankia linkme: ekonomikos krizės paskatintas kraustymasis į Kauną, sunkumai šeimoje ir naujoje mokykloje jai kėlė didelę įtampa, silpnino sveikatą. Tai lėmė metų pertrauką nuo kūrybos ir apsisprendimą palikti Lietuvą.

Vilija prisipažįsta: pirmieji metai emigracijoje buvo be galo sunkūs. Ji labai ilgėjosi gimtosios šalies, norėjo grįžti namo. Tačiau emocijoms nepasidavė. Pagalvojo, kad jei jau pradėjo naują gyvenimą Švedijoje, reikia keistis, kurti toliau, įgyvendinti svajones, tikėti, kad bus geriau. „Jei žmonės pastato milžiniškus tiltus, dangoraižius, išranda vaistus nuo mirtinų ligų, vadinasi, ir aš galiu realizuoti savo svajones, kurti, būti mylima ir laiminga. Kai tuo patikėjau, svajonės pradėjo pildytis“, – patirtimi dalijasi mergina.

Sunkiu darbu pelnė pripažinimą

Švedijoje žmonės greitai pamilo jauną lietuvę už talentą ir sunkų kūrybinį darbą. Dalarnoje sukūrusi muziejų vaikams, ji buvo apdovanota kultūros premijomis. Pradėjo keliauti, dirbti vis geresnius darbus. 2015-aisiais sulaukė ypatingo pripažinimo – Vidurio Švedijoje buvo išrinkta metų menininke. Ji tapo jauniausia premijos laimėtoja ir vienintele ją pelniusia imigrante per visą šimtmetį. Be to, buvo įsteigta jos vardo premija – „Vilija Stipendium“.

Reikšmingų įvertinimų būta ir daugiau. 2015-aisiais muzikinis vaizdo klipas „Some Kind of Hell“, kurį kurti padėjo Vilija, apdovanojimuose „Dalecarlia Music Awards“ Švedijoje buvo išrinktas metų muzikiniu klipu. Dar ne vienas jos talento paliestas darbas buvo nominuotas geriausių metų muzikinių klipų kategorijoje.

Ypatingų gabumų kūrėja jau ne vienus metus meno gerbėjus džiugina kūno tapybos darbais, performansais. Yra surengusi nemažai parodų ne tik Švedijoje, bet ir Italijoje, Olandijoje, kitose Europos šalyse. Vis daugiau dėmesio lietuvės kūryba sulaukia ir už Atlanto – San Fransiske. Ji dalyvauja kūno tapybos čempionatuose JAV, Šveicarijoje, Serbijoje, juose yra užėmusi aukštas ketvirtąją, penktąją vietas.

Pasaulio čempionate – aukštos vietos

Savo kūrybines jėgas Vilija ne kartą išbandė ir pasaulio kūno tapybos čempionate. Jame kasmet džiaugiasi vis geresniais rezultatais. 2018-aisiais į čempionatą suvažiavo apie šešis šimtus kūno tapybos menininkų iš įvairių šalių. Lietuvė jame pelnė ketvirtąją ir penktąją vietas skirtingose kategorijose.

„Tai labai intensyvus renginys, kuriam turi būti pasiruošęs psichologiškai, fiziškai, kūrybiškai ir techniškai. Tris dienas nuo ryto iki vakaro menininkai tapo modelių kūnus varžydamiesi tam tikrose kategorijose, tada darbus vertina teisėjai, vyksta fotosesijos, scenos pasirodymai, interviu. Dienos pabaigoje skelbiami komisijos vertinimai“, – kūno tapybos čempionato subtilybes atskleidžia pašnekovė. 

Kiekvienų metų čempionate Vilija stengiasi sukurti ką nors ypatinga atsižvelgdama į paskelbtas temas. Pasiruošti prireikia keturių–penkių mėnesių. Per tą laiką ji daug eksperimentuoja, ieško tinkamiausio kūrybinio sprendimo, tinkamo modelio, rėmėjų ir kt. Čempionatas tampa rimtu iššūkiu, tačiau mergina tikina – išbandymai jai patinka.

Kūnas – tarsi gyva drobė

Kūno tapyba Vilijos gyvenime atsirado 2013-aisiais, po draugės mirties. „Artima draugė, fotografė, pakišo man mintį apie šią meno formą. Po jos netekties Švedijoje sukūriau pirmąją kūno tapybos ir fotografijos darbų seriją „Other Species“. Nuo tada visiškai pasinėriau į šią kūrybos sritį. Kūno tapyba tapo didžiąja mano gyvenimo, darbo ir sėkmės dalimi“, – pasakoja mergina.

Kūnas menininkei – tarsi gyva drobė, kuri gali šokti, turi sielą. Tapydama ji dažniausiai naudoja gamtos motyvus, kuria neturėdama jokio išankstinio plano, atsižvelgdama į modelio charakterio bei kitas savybes, aplinką. „Kurdama siekiu perteikti asmens sielą, jo savybes išreikšti per tam tikras formas, spalvas, tekstūras, detales, susieti žmogų su gamta, iš kurios jis atėjo. Baigus tapyti, modelis tarsi įgyja daugiau energijos, pasitikėjimo savimi, džiugesio ir meilės. Man labai malonu stebėti tą magišką akimirką“, – pasakoja Vilija.

Darbo vieta – visas pasaulis

Universali menininkė džiaugiasi, kad gali dirbti iš bet kurios pasaulio vietos. Nepaprastai mylėdama gamtą, ypač besižavėdama kalnais, Vilija nusprendė keleriems metams persikelti į Italijos Alpes – Pietų Tirolį prie Austrijos sienos. Nuo spalio ji su draugu Johannesu Stoetteriu – kūno tapybos guru – gyvena istoriniame 800 metų senumo name 1200 metrų aukštyje. Dabar jiems itin patogu keliauti: arti Italijos, Austrijos miestai, Vokietija, Prancūzija, Šveicarija, Slovėnija, kitos šalys.

Pastarieji keleri metai Vilijai buvo itin darbingi, įkvepiantys: daug meno projektų, kelionių, naujų įdomių pažinčių, kūrybinių iššūkių. Visa tai ją augino kaip menininkę ir asmenybę. Daugiausia kūrėja dirbo prie projektų, kurių temos – aplinkos problemos, klimato kaita, žmonių lygybė ir kt. Sukūrė filmą „Long Winter“ apie žmogaus ir gamtos ryšį, filmą apie vandenį ir klimato kaitą „Be Water“ ir kt.

Per pastaruosius dvejus metus V. Vitkutė daug laiko (žiemą, pavasarį, dalį vasaros) praleido už poliarinio rato Šiaurės Norvegijoje, Švedijoje. Ten sukūrė kūno tapybos ir fotografijos serijas „The Landscape Within“, kalbančias apie gamtos ir žmogaus ryšį, vienybę. Šio projekto fotografijos greitai pasklido po pasaulį – apie lietuvės darbus rašė „Daily Mail“, „Elle“, „20 minutos“ ir kita pasaulio žiniasklaida.

Neseniai menininkė įgyvendino vieną spalvingiausių savo projektų „Vaivorykštė“ – ištapė daugiau nei 700 žmonių. Taip ji norėjo išreikšti žmonių lygybės idėją, paskatinti švęsti meilę. 

2018-aisiais su įvairiausiais kūrybiniais projektais Vilija keliavo po Portugaliją, Italiją, Vokietiją, Austriją, Prancūziją, Ispaniją, Olandiją, Didžiąją Britaniją, Afriką, Švediją, Norvegiją. Surengė nemažai šokį, cirką, muziką ir kūno tapybą sujungiančių pasirodymų televizijoje, festivaliuose bei privačiuose projektuose, taip pat parodą Norvegijoje.

Vienas didžiausių Vilijos norų buvo kaip menininkei prisistatyti ir Lietuvoje. Praėjusiais metais šis troškimas išsipildė – festivalio „Mėnuo Juodaragis“ dalyviai išvydo jos sukurtą užburiantį 45 minučių trukmės muzikinį šokio pasirodymą, kuriame nuostabiai atsiskleidė kūno tapybos menas. Ji viliasi savo kūrybą gimtojoje šalyje pristatyti dar ne kartą.

Daugelyje savo meno projektų kūrėja stengiasi atkreipti dėmesį į silpnėjantį žmogaus ryšį su gamta, tai, kad mes patys jį naikiname. Vilija atskleidžia, kad jos pačios ryšys su gamta sustiprėjo, kai ji labai daug sirgo, kentėjo skausmą: būnant joje nemalonūs pojūčiai susilpnėdavo. „Būdavo ne taip skaudu, pradėjau laisviau kvėpuoti, šypsotis, jaustis laisva. Gamtoje tiesiog galėjau būti savimi. Nuo tada ji man be galo svarbi. Joje randu atsakymus į man rūpimus klausimus.“

Mažiau organizavimo – daugiau kūrybos

V. Vitkutė – ne tik menininkė, ji turi įvairių kitų pareigų: yra pati sau vadybininkė, prodiuserė, organizatorė. „Šis darbas sunkus, tačiau jį be galo mėgstu, jis vertas mano gyvenimo laiko. Tai leidžia man siekti savo svajonių, būti tuo, kuo noriu būti, – savimi, laisvu, tobulėjančiu, mylinčiu žmogumi, darančiu gera sau ir kitiems“, – atvirauja ji.

Vis dėlto šiemet mergina nusprendė daugiau atsiduoti kūrybai, todėl susirado vadybininkus. „Taip sumažės streso ir galėsiu pasiekti dar geresnių kūrybos, asmeninio tobulėjimo rezultatų“, – viliasi pašnekovė.

Vilija turi nepaprastai stiprų norą tobulėti, mokytis naujų dalykų. Šiuo metu ji daug domisi ekologija, semiasi šokio, cirko, filmų kūrimo, meno projektų vadybos žinių, mokosi kūno tapybos specialiųjų efektų technika.

Ne tik V. Vitkutės kūryba, bet ir įdomia asmenybe, patirtimi prieš kelerius metus susidomėjo švedų režisierius Simonas Bo Silverdahlas. 2016-ųjų birželį pasirodė jo kurtas trumpas dokumentinis filmas anglų kalba, kuriame meniškai atskleidžiama kūrėjos iš Lietuvos gyvenimo istorija.

Troškimai auga

Vilija turi didelių troškimų, iš savęs daug reikalauja. Jos užsispyrimas siekti savo kūrybinių svajonių nuolat auga.

Nuo pat metų pradžios lietuvė ruošiasi naujiems projektams, pasirodymams. Šiemet ji ketina surengti „Be Water“ performansą Portugalijoje. Šio pasirodymo tikslas – įkvėpti žmones rūpintis gamta, gyventi ekologiškai. Kitą savaitę po festivalio Portugalijoje laukia kūno tapybos čempionatas Austrijoje, kuriame vyraus panaši tema. Iki šių metų žiemos ji tikisi įgyvendinti kūno tapybos, šokio, muzikos bei kino projektą ir 2019–2020 metais surengti pasirodymų turą Lietuvoje bei kitose Europos valstybėse.

Šiuo metu menininkės dėmesio centre Antarktida, Šiaurės Atlantas, Šiaurės poliaratis, kertantis Grenlandiją, Islandiją, Norvegiją, Farerus, Kanadą, Aliaską, Rusiją. Ji ketina apkeliauti, ištyrinėti šias vietas ir kurti apie jas.

V. Vitkutė, keliaudama po pasaulį, kurdama įvairius projektus, sukaupė gausybę nuotraukų, kuriose įamžinti jos įspūdingi kūno tapybos darbai. Matydama daugybę šios kūrybos pritaikymo galimybių, pavyzdžiui, namų dekore, reklamoje, nusprendė atidaryti savo darbų internetinę parduotuvę.

Vilija pastebi, kad Baltijos ir Skandinavijos šalyse kūno tapyba nėra plačiai praktikuojama. „Pietų ir Vakarų Europoje, priešingai – kūno tapyba yra be galo populiari. Tose šalyse yra tūkstančiai šio meno kūrėjų, vyksta daugybė kūno tapybos čempionatų, parodų, projektų. Amerikoje, Australijoje ir Afrikoje, kur šiltas klimatas, ji turi gilias šaknis“, – pasakoja mergina.

Ji prisipažįsta labiau mėgstanti kurti, dirbti tuose kraštuose, kur kūno tapyba nėra populiari. „Jaučiuosi tarsi šios meno šakos ambasadorė Skandinavijoje ir Baltijos šalyse“, – šypsosi Vilija.

Inga Nanartonytė

„Vilija Art“ nuotraukos

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: