Psichologinės sveikatos centras, praėjusiais metais užmezgęs bendradarbiavimo santykius su Australijos organizacija „Friends Resilience Pty Ltd“, šių metų kovą tapo šios organizacijos licencijuotu partneriu Lietuvoje ir pradeda mūsų šalyje įgyvendinti pasaulyje plačiai taikomą psichologinio atsparumo programą „Friends“, kurią Pasaulio sveikatos organizacija įvardija kaip vieną efektyviausių nerimo ir depresijos prevencijos programų pasaulyje. Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo dėka ši programa šiuo metu jau išversta į lietuvių kalbą, pradedami bandomieji užsiėmimai vaikams ir jų tėvams.
„Šiandien, kai vis dažniau kalbame apie psichologinę sveikatą ir jos stiprinimą, džiaugiamės turėdami galimybę dovanoti Lietuvai programą, kurios veiklomis jau ir mūsų mažieji bus mokomi konkrečių būdų, kaip tapti psichologiškai atsparesniems. Kaip žinoma, streso gyvenime išvengti negalime, tačiau nuo mūsų pačių priklauso, ar renkamės gyventi jo apimti, ar visgi esame ryžtingai nusiteikę mokytis jį suvaldyti“, – sako VšĮ Psichologinės sveikatos centro vadovė, klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė.
Anksčiau buvo manoma, kad tai, kaip žmogus reaguoja esant stresinei situacijai, priklauso nuo jo įgimtų savybių. Šiandien mokslininkai tvirtina, kad mūsų gebėjimas konstruktyviai veikti, nepulti į neviltį, bejėgiškumą ar agresiją, kai susiklosto nepalankios gyvenimo aplinkybės, priklauso visai ne nuo mūsų prigimtinių savybių, o nuo psichologinio atsparumo. Tai – įgytų kompetencijų rinkinys, dėl kurio mes galime gyventi visavertį gyvenimą ir mėgautis juo net ir patirdami nemažai kasdienių sunkumų.
„Būtent psichologinis atsparumas padeda mums tiek stresinėje situacijoje, tiek jai atslūgus be didelių neigiamų pasekmių grįžti į normalų funkcionavimą. Šis konstruktas mus taip pat įgalina „sveikti“ po nesėkmių ir įvairių kitų nemalonių patirčių. Kuo žmogus yra psichologiškai atsparesnis, tuo jam tai padaryti pavyksta greičiau ir sėkmingiau“, – aiškina klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė.
Psichologinio atsparumo programą „Friends“ prieš kiek daugiau nei tris dešimtmečius sukūrė prof. P. Barrett (Australija). Šiandien ši programa jau yra išversta į 12 kalbų ir plačiai taikoma daugiau nei 18 šalių, tarp kurių: Kanada, Jungtinės Amerikos Valstijos, Danija, Suomija, Vokietija, Airija, Norvegija, Nyderlandai, Jungtinė Karalystė ir kt. Programos tikslas – stiprinti vaikų, paauglių ir suaugusiųjų psichologinį atsparumą suteikiant jiems reikšmingų žinių ir vertingų savireguliacijos, savęs raminimo, drąsinimo, problemų sprendimo įgūdžių. Viso to vaikai ir paaugliai mokosi savo amžių atitinkančia kalba, nes yra skirtingos programos versijos patiems mažiausiems (4–7 m. vaikams), vyresniems (8–13 m. vaikams), paaugliams ir suaugusiesiems.
„Programos metu naujai įgytų ar sustiprintų kompetencijų rinkinys galėtų būti prilyginamas sustiprėjusiam asmenybės imunitetui, kuris šiuo atveju saugo mūsų psichologinę sveikatą nuo neigiamo aplinkos poveikio. Tai yra lygiai taip pat svarbu, kaip ir turėti stiprią imuninę sistemą peršalimo ligoms siaučiant“, – apibendrindama sako VšĮ Psichologinės sveikatos centro vadovė, klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė.