Pradinis / Mokslas ir švietimas / Mokslininkai įrodė muzikos poveikį nuotaikai

Mokslininkai įrodė muzikos poveikį nuotaikai

Mokslininkai, visai neseniai atliktame tyrime, nustatė, kad žmonėms didesnį emocijų pliūpsnį sukelia muzika, kurios nuotaika kontrastuoja su klausytojo nuotaika.

Jungtinės Kanados ir Jungtinių Amerikos Valstijų Ohajo valstijos universiteto mokslininkų pajėgos, ištyrė kaip muzikos tembras, struktūra, ritmika paveikia žmogaus nuotaiką ir kokias naujas emocijas sukelia. Tyrimas atskleidė, kad žmonėms didžiausias emocijas sukelia muzika, kurios nuotaika yra visiškai priešinga besiklausančiųjų nuotaikai. Kiekvienam tiriamajam buvo duodama pasiklausyti 30 sekundžių trukmės, skirtingų dažnių, klasikinės fortepijoninės muzikos, kūrinio dalių. Per kiekvieną bandymą, tiriamieji girdėjo skirtingas linksmų ir liūdnų kūrinių iškarpas, pagal kurias buvo fiksuojami pojūčiai ir emocijos.

Tyrimams buvo pasirinkti psichologijos studijų programos studentai, kurie atliko du bandymus. Pirmajame bandyme dalyvavo 46 studentai, iš kurių 29 buvo baigę muzikos mokyklas. Jie išgirdo 28 muzikines iškarpas iš Liudviko van Bethoveno, Frederiko Šopeno, Johano Štrauso, Franco Šuberto žymiausių kūrinių. Studentai, atsitiktine tvarka, buvo priskirti vienai pagrindinei nuotaikai. Išgirdę kūrinių iškarpas, jie penkiabalėje sistemoje turėjo įvertinti jas pagal tai, kaip linksmai arba liūdnai iškarpos skambėjo ir kokio stiprumo emocijas sukėlė lyginant su pagrindine nuotaika. Tai padėjo mokslininkams išsiaiškinti, kaip muzika ir jos nuotaika sugeba paveikti žmonių vidinę savijautą. Antrasis bandymas niekuo nesiskyrė nuo pirmojo – jame dalyvavo nauja grupė studentų padėjusi įtvirtinti rezultatus.

Iš visų tiriamųjų vos 6 studentai prisipažino, jog mėgsta klausytis klasikinės muzikos.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

LSBP-logo-h-525px

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: