Pradinis / Šeima ir sveikata / Mokyklinės kuprinės: kaip apsaugoti vaiko stuburą

Mokyklinės kuprinės: kaip apsaugoti vaiko stuburą

Pasenus ar suplyšus vaiko kuprinei, tenka ieškoti naujos. Neretai mažieji ar paaugliai nori rinktis tokią, kuri būtų įmantri, stilinga ar net „netradicinio“ stiliaus. Nors tam, kad jie noriai jas nešiotų, reikia stengtis įtikti jų pageidavimams, tėveliai vis tiek pirmenybę turėtų teikti mokyklinės kuprinės funkcionalumui ir saugumui. Netinkamai parinkta gali turėti neigiamą įtaką vaiko sveikatai ir sukelti visą gyvenimą lydinčias stuburo problemas. Todėl rekomenduojama atidžiai išrinkti saugaus dizaino, specialiai pritaikytas kuprines.

mokyklinės kuprinės
Kodėl patariama rinktis tokias?

Atlikto tyrimo duomenys parodė, kad sunkios, netinkamos kuprinės kasmet sukelia apie 14 000 sužeidimų. Apie pusę jų baigiasi kelione į skubios pagalbos skyrių.

Raumenų patempimas – viena iš dažniausiai pasitaikančių traumų, susijusių su šiomis priemonėmis. Tokie sužalojimai gali sukelti skausmą, nugaros raumenų uždegimą ir kitas rimtas problemas. Todėl rekomenduojama, kad mokyklinės kuprinės svoris būtų ne didesnis kaip 10–15 % jūsų vaiko kūno svorio. Be to, nešiojant sunkią kuprinę ant vieno peties, laikui bėgant stuburas iškrypsta, o tai taip pat sukelia didelį skausmą.

Norint išvengti su šia priemone susijusių sveikatos rūpesčių, renkant ir nešiojant ją reikia atsiminti šiuos dalykus:

 • Rinkitės saugias, stuburo apsaugai pritaikytas kuprines.
 • Venkite pridėti per daug daiktų, nevienodai paskirstyti svorį.

Net ir šie du dalykai gali sumažinti riziką, kad vaikui kils problemų dėl stuburo.

Kokie yra saugios kuprinės požymiai?

Kuprinės skiriasi dydžiais ir dizainais, stiliais, todėl itin svarbu žinoti, ko ieškoti. Štai keli tinkamos mokyklinės kuprinės kriterijai:

 • Minkšta, lengva medžiaga. Iš poliesterio, nailono ar drobės pagamintos priemonės yra minkštos, tvirtos ir itin lengvos. Įsitikinkite, kad nėra jokių standžių kraštų, kurie galėtų kelti diskomfortą.
 • Storos, reguliuojamos petnešos, dirželiai. Jie geriau palaiko ir paskirsto svorį, o medžiaga neįsirėžia į vaiko pečius. Jie turėtų patogiai atsiremti į pečius, nebraižydami kaklo ir pažastų.
 • Proporcingas dydis. Kuprinė neturėtų būti platesnė nei Jūsų vaiko liemuo. Viršus turėtų būti lygus su pečiais, o apatinis kraštas baigtis ties juosmeniu.

Rekomenduojama vengti įsigyti tokias, į kurias vaikas su laiku „įaugtų“. Norėdami užtikrinti savo atžalos saugumą, verčiau rinkitės tinkamo dydžio variantą.

Kokių aksesuarų privengti?

Vaiko akį labai lengvai gali patraukti madingos kuprinės. Jie pirmenybę teiks tokioms, o ne įprastinio stiliaus, saugioms. Svarbu atsiminti, kad knygų krepšiai, kaip ir daugelis kitokių panašaus tipo gaminių, ne visada skirtos saugumui. Štai kelios variacijos, kurių patariama vengti:

 • Odinės. Nors tai itin gražiai atrodanti medžiaga, ji – sunkesnė nei poliesteris ar drobė, todėl, įdėjus į krepšį daugiau knygų, jis gali tapti labai sunkus. Taip pat tokio tipo kuprinės dažniausiai turi dideles metalines jungtis ir kitus priedus, kurie tik padidina bendrą svorį.
 • „Messenger“ tipo. Vienos petnešos dizainas perkelia visą svorį į vieną pusę. Taip padidinama kaklo, pečių ir nugaros raumenų patempimo rizika.
 • Sportinio stiliaus maišeliai. Nors tai lengvas, idealus variantas sportinei aprangai, kuri įprastai gana lengva, tai netinkama kuprinė knygoms ir sąsiuviniams. Jos virvelės lengvos, tačiau itin plonos. Nepridengtos jos gali įsirėžti į vaiko pečius ir sukelti diskomfortą bei skausmą įdėjus į krepšį daugiau daiktų.
 • Su ratukais. Tai gana populiarios mokyklinės kuprinės, nors iš tiesų jų paskirtis susijusi su kelionėmis. Jos ganėtinai sunkios, o mechanizmo komponentai užima daug vietos. Nors vaikas gali tempti savo mokyklinius reikmenis, gali kilti keblumų lipant ar išlipant iš viešojo transporto, be to, galima užkliūti mokinių pilnuose mokyklos koridoriuose.

Tinkamos kuprinės pasirinkimas yra pirmas žingsnis link bendros atžalos saugos. Kitas – įsitikinti, kad tinkamai dedate daiktus, jos neperkraunate.

Kuprinės saugos patarimai vaikams ir tėvams

Didelis šio krepšio svoris taip pat gali sužaloti vaiko stuburą, raumenis. Daugelis tėvelių juos nori išsiųsti viskam pasiruošusius, gerai aprūpintus, tačiau rekomenduojama išlaikyti optimalų mokyklinės kuprinės svorį. Patariama:

 • Likti organizuotiems. Pakuokite tik tai dienai reikalingas knygas, sąsiuvinius. Nereikalingus daiktus ar niekučius geriau palikti namie.
 • Skatinti gerus įpročius. Kiekvieną savaitę kartu su atžala pertvarkykite mokyklinį krepšį. Taip išmokysite, kaip nustatyti, kurios priemonės būtinos, ir pašalinsite per šį laiko tarpą susikaupusią netvarką.
 • Įsitikinti, ar jie tinkamai ją nešioja. Prieš palikdami namus, sureguliuokite kuprinės petnešas, kad jos patogiai atsiremtų į pečius. Skatinkite vaiką nenešioti kuprinės ant vieno peties.
 • Stebėti perspėjamuosius ženklus. Jei dėdamasis mokyklinį krepšį vaikas sunkiai jį iškelia, daiktas per sunkus, nepaisant to, ar jis atitinka rekomenduojamo svorio ribas. Per didelis svoris gali sukelti ne tik raumenų problemų, bet ir kartu labai išvarginti vaiką. Todėl tinkamas supakavimas ir geri nešiojimo įpročiai itin svarbūs.

Mokyklinės kuprinės naudojamos kiekvieną dieną, todėl būtina parinkti tokią, kuri nekeltų diskomforto ar sveikatos problemų. Svarbiausia – mokyti vaikus, kaip reikia taisyklingai nešioti kuprinę ir kodėl geriau rinktis tokias, kurios apsaugos jų stuburą. Taip ne tik išvengsite atžalos laikysenos problemų ar kitų sužalojimų, bet ir užtikrinsite, kad jūsų vaikas mokykloje bus energingas ir tinkamai pasiruošęs.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: