Jokiuose šaltiniuose nerasime įrašo, nuo kada prasidėjo mokymasis kurti, tobulinti ar pagerinti jau esamą dalyką. Dalijimasis patirtimi ar žiniomis – tai mokslo pagrindas, dėl kurio atsirado švietimas, edukacija ir kitos šiandien įprastos mokymosi sąvokos. Jei civilizacijos progrese niekas nebūtų stebėjęs dangaus, raižęs ant uolų, pagaliuku braižęs žemės arba į melodiją sudėjęs ir kitiems perdavęs aplinkoje girdimų garsų, šiandien neturėtume daugybės dalykų, kurie mums atrodo savaime suprantami.
Tik gimus vaikui pradedame jį mokyti stebėti mus supantį pasaulį, lyg suteikdami mokymosi pradžiamokslį prieš žengiant į mokyklą, kuri, paradoksalu, dabar vėl grįžta į namus. Petro Rimšos skulptūros „Lietuvos mokykla 1864–1904“ (dar vadinamos „Vargo mokykla“) atspindėta situacija, viliamės, nesugrįš niekada, bet žinių perdavimas ar mokslo jungimas su įvairiomis veiklomis niekada nebuvo įspraustas tik tarp mokyklos sienų. Kultūrinės veiklos, edukacinių galimybių – nors vežimu vežk. Užpaliečiams nėra naujovė ar netikėtumas mokslinius dalykus analizuoti neįprastose erdvėse žvelgiant per meno prizmę.
Utenos r. Užpalių kultūros namų kartu su klubu „Ašvienių fanai“ organizuotoje Naktigonėje šįmet gvildenta etnokosmologijos tema. Žirgams rupšnojant žolę, spragsint laužui, menininkų grupės „Žuvies akis“ Lietuvos kultūros tarybos finansuojamo projekto „Profesionalaus scenos meno sklaida Lietuvos regionuose“ lektorė Rūta Aleknavičienė pasakojo apie žvaigždynų mitologiją samplaikoje su mokslu. Žmogui pradėjus stebėti žvaigždes, jų išsidėstymą ir judėjimą, dangus tapo lyg savotiška knyga, kurią ne kiekvienam pavyksta perskaityti, bet „slebizuoti“ bandome ne vienas. Be pradžiamokslio neperskaitysi nė vienos knygos ar penklinėje užrašytos natos.
Ruošiamės į Naktigonę. Neringos Jovaraitės nuotr. Jei neturi žirgo, į Naktigonę galima vykti ir dviračiu Ruošiamasi vykti į Naktigonę Vyriškas Naktigonės dalyvių ekipažas Prieš išvykstant į Naktigonę Naktigonės vieta jau nebetoli Naktigone besimėgaujantis žirgas. Eglės Jovaraitės nuotr. Į Naktigonę Į Naktigonę su arkliniu vežimu Ruošiamasi nakčiai Naktigonė. Neringos Jovaraitės nuotr. Naktigonės pusryčiai Naktigonės pusryčiai. Eglės Jovaraitės nuotr. Draugystė. Neringos Jovaraitės nuotr.
Mokyklose įgyjame pamatines mokslo žinias, o tada renkamės tai, kas kiekvienam arčiau širdies. Gerai, kad sielos poreikiai geba neapsiriboti vienu dalyku, pavyzdžiui, leidžia turėti profesiją ir laisvalaikį, be kurio nesuprastume savęs. Galimai taip atsitiko su choro „Ave Vita“ atlikėjais. Pradėjus lukštenti pedagogo profesijos paslaptis susizgribta, kad be dainos gyvenimas neturi pilnatvės. Kaip profesoriaus Kastyčio Bariso choristams sekasi prisijaukinti muzikines natas, su malonumu stebi užpaliečiai. Prieš 25 metus Užpaliuose prasidėjusi choristų vasaros kūrybinė stovykla šiandien jau yra miestelio kasdienybė su choro koncertu kultūros namuose ir giesmėmis Šv. Trejybės bažnyčioje sekmadieninių mišių metu. Pirmieji choro globėjai, Užpalių gimnazija, greitai sulaukė kultūros namų palaikymo, o laiko tėkmėje ir visos bendruomenės geranoriškumo, kuris išsakomas bendraujant ar dovanomis: namuose išauginta produkcija, šeimininkių pagaminti sūriai, pyragai, tortai – tai ilgalaikės draugystės atspindžiai. Žirgininkė Viktorija Jovarienė lyg šeimos narius choristus įsileido į restauruojamų arklidžių erdves, o UAB „Vitula“ (vad. Vidmantas Urnavičius ir Lidijus Galvanauskas) pirmieji pagalbininkai sprendžiant ūkinius poreikius. VDU Švietimo akademijos choro „Ave Vita“ stovyklos baigiamojo koncerto metu pristatomi repertuarą papildę premjeriniai kūriniai ir pasidžiaugiama metų pasiekimais.
Nors praėjusius metus gyvenome mažai judėdami, chorinė daina skambėjo. Meno vadovo ir dirigento prof. Kastyčio Bariso vadovaujamas choras „Ave Vita“ 2021 m. tapo Bulgarijoje vykusio XIII Europos folkloro čempionato „Euro folk 2021“ laureatais, VIII tarptautiniame chorinės muzikos festivalyje „Auksinė Šalčios juosta“ pasipuošė auksine juosta ir gavo specialų prizą už geriausiai atliktą lenkų kompozitoriaus Jakub Neske dainą „Deus ex Machina“. Portugalijoje vykusiame nuotoliniame konkurse choras įvertintas „Grand Prix“ apdovanojimu. Šiuos pasiekimus vainikuoja choro vadovui įteikta premija už produktyvią kūrybinę veiklą chorinės kultūros srityje.
Užpaliečiai džiaugiasi kartu su choristais ir nenorėdami atsilikti muzikuoja patys. Prieš 49 metus pirmosios užpaliečių roko grupės, kuri susibūrė mokykloje, tuometis narys Arūnas Kairys liepos mėnesį sugrįžo į Užpalius su muzikine programa.
Koncerto metu kultūros namus užpildė jautrūs prisiminimai skambant muzikos garsams, kurie stipriai skiriasi nuo dabartinės Užpalių roko grupės „Dark Light“ muzikavimo. Aurelijaus Janaudžio vadovaujama roko grupė šiais metais pelnė I vietą autorinės dainos „Dainuok Lietuvai“ konkurse Radviliškyje ir „Grand Prix“ respublikiniame autorinės dainos festivalyje Elektrėnuose. Užpaliečiai namuose koncertuos per devintą kartą rugpjūčio 15 d. vyksiančią Žolinės šventę „Paprasčiausiai pasiilgau arklio…“.
Žolinės šventei ruošiamasi jau dabar. Kultūros namuose eksponuoti Rimos Grigaliūnienės tapybos darbai, kuriuos papildys Alvyros Skurkytės-Žemaitienės tapyba. Suregistruoti žirgų programos dalyviai, susitarta su tautodailininkais, kurie dalysis žiniomis, perimtomis iš tėvų ar įgytomis kantriai mokantis siekiant užsibrėžtų tikslų.
Taip ir sukasi pradžios bei pabaigos neturintis mokymosi ratas, įsikomponuojantis kultūrinėse veiklose.
Birutė Minutkienė
Nuotraukos Gretos Šukytės, Alės Šulcienės, Viktorijos Palubeckienės, Gintarės Barisaitės-Mitkuvienės