Pradinis / Kultūra / Mokytis šiaudinukų meno – net iš kitų valstijų

Mokytis šiaudinukų meno – net iš kitų valstijų

Artėjant Kalėdoms, Balzeko lietuvių kultūros muziejuje prasideda tradiciniai šiuo metų laiku organizuojami renginiai. Vienas iš jų – kalėdinių papuošalų iš šiaudų, vadinamųjų šiaudinukų, kūrybos pamoka, kuri muziejuje gruodžio mėnesį rengiama nuo pat muziejaus įkūrimo, o tai yra jau daugiau nei 50 metų.

Norint sukurti dailų šiaudinį papuošalą, reikia kantriai ir kruopščiai padirbėti. Sėdi iš k.: Carmen Morales ir Mary Vo Boehm, stovi Donatas

Dabar šioms pamokoms vadovauja menininkas Donatas Astras, šiaudinukų meno išmokęs ir mokytojo pareigas perėmęs iš savo mamos, talentingos tautodailininkės, dabar jau a. a. Uršulės Astras. Įdomiausia tai, kad kasmet į muziejuje rengiamus mokymus susirenka grupės vis naujų žmonių, kuriems įdomu pasimokyti senojo lietuvių tautodailės meno.

Gruodžio 7 dieną į šių metų pamoką susirinko penkiolika įvairaus amžiaus dalyvių – nuo studentų iki pensininkų. Dalis jų atvyko net iš kitų valstijų – Mičigano, Viskonsino, Indianos. Užsiėmimas vyko anglų kalba, nes dauguma susirinkusiųjų nemokėjo kalbėti lietuviškai. Tarp jų buvo ir tų, kurių  proseneliai, vadinamieji „grynoriai“, XX a. pradžioje atvyko iš Lietuvos į Ameriką.

Viena iš tokių – jauna vokalistė, mecosopranas Stephanie Mikžis, kuri neseniai pradėjo lankyti Balzeko muziejuje vykstančias lietuvių kalbos pamokas amerikiečiams. Atlikėja rengiasi keliauti į Lietuvą, todėl sakė norinti kuo daugiau išmokti ir sužinoti apie savo prosenelių šalį. Kartu su Stephanie į šiaudinukų kūrybos pamoką atvyko ir jos mama, italų kilmės Nina Azzaro Mikužis.

Savo prosenelių šalimi susidomėjusi Stephanie Mikužis (d.) į muziejų atsivedė ir savo mamą – italų kilmės Niną Azzaro Mikužis      

Muziejaus narys Steve Blanchard – vienintelis vyras tarp keliolikos moterų, kuris panoro perprasti šiaudinukų gamybos paslaptis. Jis yra kilęs iš lietuvių vadinamųjų „grynorių“ giminės. Steve žmona Jane – airių išeivių palikuonė, kuri mielai kartu su vyru atvyko į kalėdinių puošmenų kūrybos pamoką. Kartu su sutuoktiniais Blanchard prie to paties stalo įsikūrė studentiško amžiaus draugės – Goda Kurpalis ir palestinietė Sara Hattab. Besidarbuodamos jos smagiai bendravo su naujais savo pažįstamais – Steve ir Jane. Amerikoje gimusi Goda puikiai kalba lietuviškai ir didžiuojasi savo tėvų gimtąja kalba, kuri yra laikoma viena iš seniausių šiuo metu pasaulyje gyvuojančių kalbų. Lietuvių kalbos tema buvo viena iš daugelio, kuriomis diskutuota prie šio stalo.

Pamokos rezultatai džiugina jos dalyvius. Iš k.: Sara Hattab, Steve Blanchard, Goda Kurpalis, Jane Blanchard ir mokytojas Donatas Astras

Buvo įdomu, kokiu būdu ši grupė sužinojo apie būsimą šiaudinių eglutės papuošalų kūrybos pamoką. Vieni sakė suradę informaciją internete, kiti, muziejaus nariai, gavo kvietimus paštu, o štai Birutė Vanžodienė bilietą į šią pamoką išlošė klubo ,,Alatėja“ labdaros vakare vykusios loterijos metu.

Donatas Astras į pamoką atvyko iš savo namų Grand Rapidse, Mičigane, kartu su dukra Audrey. Ši padėjo tėčiui viso renginio metu. Audrey pasakojo, kad tuo metu, kai šiaudinukų pamokas muziejuje vesdavo jos močiutė Uršulė, jai buvo devyneri. Ši yra stebėjusi, kaip močiutė kuria šiaudinius stebuklus. Žingsnis po žingsnio, ir D. Astro vadovaujami pamokos dalyviai, įveikę visus reikiamus etapus – nuo šiaudo sukarpymo, klijavimo, iškarpų braižymo, – galėjo pasidžiaugti auksiniais atspalviais švytinčiais savo kūrinėliais. Ne vienas sakė, kad dabar, kai išmoko, daugiau šiaudinukų rengiasi pasigaminti namuose kartu su kitais šeimos nariais.

Muziejaus direktorė Rita Janz pakvietė susirinkusius ta proga nemokamai aplankyti muziejų ir jame vykstančias parodas.

Balzeko lietuvių kultūros muziejaus inf.

Virginijos Petrauskienės ir  Ritos Janz nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: