Pradinis / Šeima ir sveikata / Naujausi tyrimai žada, jog greitu metu gali būti atrasti vaistai priklausomybei nuo kokaino gydyti

Naujausi tyrimai žada, jog greitu metu gali būti atrasti vaistai priklausomybei nuo kokaino gydyti

Bandymai, vykdyti Merilendo Medicinos universiteto ir JAV Nacionalinio sveikatos priežiūros tyrimų instituto mokslininkų, parodė, jog vaistas topiramatas (topiramate), skirtas gydyti epilepsijai ir migrenos sukeltiems galvos skausmams, yra pirmas patikimas medikamentas, galintis padėti išgydyti priklausomybę nuo kokaino. Pasaulyje nuo šios priklausomybės kenčia nuo 13 iki 20 milijonų žmonių. Ši narkotinė medžiaga pažeidžia smegenis, širdį, kraujagysles, plaučius ir gali sukelti staigią mirtį perdozavus.

Tyrimui vadovavęs profesorius A. Johnsonas, vienas iš pirmaujančių neurologų ir psichofarmologų Jungtinėse Amerikos Valstijose, teigė, jog tyrimas buvo vykdytas pasirinkus 142 dalyvius, vyresnius nei 18-os metų, kurie kentėjo nuo priklausomybės nuo kokaino. Dalyviai atsitiktine tvarka buvo suskirstyti į dvi grupes ir kasdien turėjo gerti jiems paskirtus vaistus. Viena grupė tiriamųjų gėrė topiramatą, o kita – placebą. Nei dalyviai, nei juos kasdien prižiūrintys ir tiekiantys vaistus medikai nežinojo, kuriai grupei kuris tiriamasis priklauso, taip buvo vykdomas dvigubai aklas tyrimas. Tyrimas vyko 12 savaičių.

Tiriamieji, vartoję topiramatą, pajautė sumažėjusį potraukį narkotikui, padidino galimybes ištverti ilgesnį laiką nevartoję ir sumažino abstinencijos keliamus nemalonius pojūčius. Tačiau neapsieita ir be šalutinio vaisto poveikio. Didelė dalis žmonių, vartojusių topiramatą, patyrė nenormalų dilgčiojimą odoje, skonio iškraipymų, apetito praradimą ir sunkumus stengiantis susikaupti. Šį vaisto šalutinį poveikį profesorius A. Johnsonas pavadino lengvu, tačiau neslėpė ir didesnės rizikos vartojant šį vaistą: „Gauti rezultatai rodo, kad topiramatas yra saugus ir veiksmingas vaistas nuo priklausomybės nuo kokaino. Tačiau gydymas topiramatu taip pat yra susijęs su glaukoma ir vartojant didesnės vaisto dozes gali padidėti šalutinio poveikio rizika, todėl reikia veikti ypač atsargiai ir apdairiai prieš skiriant šį vaistą.“

Kokainas yra stiprus nervų stimuliantas. Suvartojus dozę staigiai juntama euforija, energijos ir pasitikėjimo savimi antplūdis. Tuo metu padažnėja kvėpavimas, širdies ritmas, pakyla temperatūra ir kraujo spaudimas. Gali pykinti. Kokaino poveikis trunka apie 30 minučių. Po to žmogus jaučiasi labai pavargęs, prislėgtas. Norėdamas nugalėti blogą nuotaiką, vartotojas turi padidinti dozę.

Prie kokaino greitai priprantama ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Dažnai kokainą vartojantys žmonės jaučia nemigą, stiprų nerimą, persekiojimo maniją, liguistumą, išsekimą, prasideda psichozės, haliucinacijos. Įtraukiant kokaino į nosies ertmę, galima pažeisti nosies gleivinę ir taip sukelti kraujavimą, todėl šio narkotiko vartotojai nuolat šnarpščia. Nuo kokaino perdozavimo miršta labai daug žmonių. Asmenys, sergantys širdies ligomis ar hipertenzija, gali mirti dėl širdies veiklos sutrikimo ar kraujo išsiliejimo į smegenis. Kadangi kokainas trukdo neuronams perduoti informaciją, patekęs į akis gali sukelti aklumą.

Panašus tyrimas lyginant topiramato ir placebo poveikį anksčiau buvo vykdomas ir su nuo alkoholizmo kenčiančiais žmonėmis.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

LSBP-logo-h-525px

Parengta pagal „Topiramate for the Treatment of Cocaine“

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: