Pradinis / Šeima ir sveikata / Neišsirenkate, kur pietauti? Apsispręsti Jums padės viešojo maitinimo įmonių vertinimas

Neišsirenkate, kur pietauti? Apsispręsti Jums padės viešojo maitinimo įmonių vertinimas

Maisto kontrolės srityje Lietuva neatsilieka nuo didžiųjų ES šalių. Mes, kaip ir Europos Sąjungos (ES) šalys senbuvės, jau turime savo sukurtą modelį, kaip valstybinės maisto kontrolės duomenis pateikti visuomenei suprantama kalba. Pagal tai, kaip laikosi higienos reikalavimų, įmonės šiuo metu reitinguojamos tik Danijoje, D. Britanijoje, Belgijoje, Suomijoje, Olandijoje, o nuo praėjusių metų lapkričio pradžios – ir Lietuvoje.

Dešimtmetį Danijoje veikiančia sistema patenkinti ir vartotojai, ir verslininkai

Kokį restoraną, kavinę ar užkandinę pasirinkti, Lietuvoje, vienoje iš nedaugelio ES šalių, apsispręsti padeda Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) puslapyje www.vmvt.lt skelbiamas viešojo maitinimo įmonių vertinimas. Pagal tai, kiek balų (nuo 1 iki 5) skirta konkrečiam restoranui ar kavinei, aišku, kaip ten laikomasi higienos ir technologinių reikalavimų. Kuo daugiau balų, kuriuos simbolizuoja puodeliai, viešojo maitinimo įstaiga surenka, tuo ji geriau atitinka higienos reikalavimus.

Kai įmonei skirti balai paskelbiami viešai, ne vėliau kaip per dieną gerai matomoje vietoje ji turi prisiklijuoti lipduką, kuriame pavaizduoti puodeliai.

Tokią sistemą pirmieji prieš dešimt metų pradėjo taikyti danai. Danijoje reitinguojamos visos įmonės, kurios ne tik gamina, bet ir tiesiogiai parduoda tam tikrus maisto produktus vartotojams: restoranai, kavinės, gydymo įstaigų valgyklos, mėsinės, kuriose žalia mėsa išpjaustoma ir iškart parduodama, kepyklėlės ir kt. Kaip laikomasi higienos reikalavimų, vartotojai sužino iš lipduko (besišypsančio arba nuliūdusio veiduko), kuris užklijuojamas ant įmonės durų. Taip pat visa informacija apie pažeidimus skelbiama internete. Specialus ženkliukas, vadinamoji elitinė šypsena, skiriama įmonei, kurioje inspektoriai keturių patikrinimų metu nerado nė vieno pažeidimo.

„Dešimtmetį danų taikoma praktika patvirtina, kad įmonių vertinimas ir rezultatų viešinimas skatina verslininkus pasitempti, o vartotojams suteikia galimybę pasirinkti. Danijoje net 85 proc. didmeninių prekybos įmonių nerandama pažeidimų, 13 proc. surašomi tik įspėjimai“, – sako VMVT Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė.

„Veidukų“ sistema danai labai patenkinti. Tyrimų bendrovės „Nielsen“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 97 proc. Danijos gyventojų mano, jog veidukai yra labai gera arba gera idėja. Du iš trijų vartotojų, pamatę nuliūdusį veiduką ant kavinės ar restorano durų, renkasi kitą viešojo maitinimo įstaigą.

Vertinimo sistemą VMVT kūrė kartu su LVRA

D. Britanijoje viešojo maitinimo įstaigų vertinimo sistema taip pat buvo įvertinta palankiai. Šioje šalyje restoranų, kavinių ir užkandinių reitingas visuomenei pradėtas skelbti prieš ketverius metus, ir kasmet randama vis mažiau higienos pažeidimų. Pernai daugiausia balų (4–5) gavo net 64 proc. D. Britanijos viešojo maitinimo įmonių, 3 balais įvertinta 26 proc.

Praėjusiais metais viešojo maitinimo įstaigos pradėtos vertinti Suomijoje. Kaip čia laikomasi higienos reikalavimų, žymi veidukai.

Reitingai, padedantys vartotojams apsispręsti, kur pietauti ar vakarieniauti, jau skelbiami ir Olandijoje. Tiesa, šioje šalyje kol kas vertinami tik restoranai ir kavinės, kuriose galima pusryčiauti, pavyzdžiui, įsikūrusios viešbučiuose. Įdomu tai, kad vertinant naudojami skirtingų spalvų (baltos, žalios ir oranžinės) lėkštės, peilio ir šakutės simboliai.

„Neseniai Londone surengtoje konferencijoje Lietuva pristatė viešojo maitinimo įstaigų vertinimo sistemą. Tų šalių, kuriose restoranai ir kavinės vertinami jau ne vienus metus, atstovai buvo nustebę, kaip mums vos per metus pavyko sukurti sistemą, kuri yra aiški verslininkams ir vartotojams. Be to, restoranų ar kavinių savininkams neužkrauna papildomos naštos, – sako A. Išarienė. – Mūsų sėkmės paslaptis ta, kad viešojo maitinimo įstaigų vertinimo sistemą kūrėme kartu su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija (LVRA). Visuose Lietuvos regionuose surengėm beveik 50 susitikimų su verslininkais. Jų metu įmonių atstovus supažindinome su vertinimo sistema, atsakėme į visus neaiškius klausimus. Visuomenei viešojo maitinimo įmonių vertinimas taip pat išsamiai pristatytas.“
Beje, šiuo metu VMVT inspektoriai yra įvertinę jau daugiau kaip 300 viešojo maitinimo įmonių. Geriausią įvertinimą, 5 balus, kurie žymimi puodeliais, gavo 31 %, 4 puodelius – 32 %, 3 puodelius – 30 %, 2 puodelius – 5 %, 1 puodelį – 2 % restoranų, kavinių ir užkandinių.

A. Išarienė atkreipia dėmesį, kad Lietuvos, Danijos, D. Britanijos viešojo maitinimo įstaigų sistemos, parengtos pagal ES reikalavimus, yra labai panašios. Tad ir restoranų, kavinių, užkandinių vertinimo rezultatai nedaug skiriasi.

Kaip yra įvertinta konkreti Lietuvos viešojo maitinimo įstaiga, galima pamatyti VMVT internetiniame puslapyje http://vmvt.lt/lt/vertinimas/.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: