Pradinis / Mokslas ir švietimas / Nustatyta, kas padeda ląstelėms atgauti formą po pasidalijimo

Nustatyta, kas padeda ląstelėms atgauti formą po pasidalijimo

Mokslininkai atrado, kas padeda ląstelėms atgauti formą po pasidalijimo. Tyrimo rezultatai gali pagelbėti ieškant būdų, kaip kovoti su anomalių ląstelių dalijimusi, kuris yra būdingas įvairiems susirgimams. Tai reiškia, kad tai gali pagelbėti ne tik gydant retas genetines ligas, bet ir vėžį.

Didžiosios Britanijos Babrahamo instituto,  Didžiosios Britanijos vėžio tyrimų instituto,  Londono imperatoriškojo koledžo ir JAV Amhersto koledžo mokslininkai subūrė tam, kad nustatytų, kas padeda atsikurti ląstelių membranoms po ląstelių pasidalijimo. Membrana (ląstelės apvalkalas) yra svarbi tuo, kad padeda ląstelei ir joje esantiems organams funkcionuoti. Buvo nustatyta, kad membranos atsikūrimą paskatina lipidas, vadinamas diacilgliceroliu (DAG). Jo yra visose ląstelėse.

Ląstelių dalijimosi metu membrana, esanti aplink besidalijančią ląstelę suplyšta ir susiformuoja aplink susikūrusias dukterines ląsteles, atsiradusias iš pagrindinės. Kad ląstelės išliktų gyvos ir reguliuotų savo funkcijas iš branduolio į kitas ląstelės dalis, membrana turi susiformuoti taisyklingai aplink naujai susidariusią ląstelę. Jei taip nenutinka, organizmui gresia įvairios ligos. Seniau buvo manyta, kad taisyklingą membranos susiformavimą lemia proteinai, tačiau atliktas tyrimas parodė, kad tai priklauso nuo jau minėto lipido.

Profesorius Michael Wakelam, Babrahamo instituto direktorius ir tyrimo bendraautorius, paaiškina, kad tyrimo metu lipidas DAG buvo pašalintas iš dalies stebimų ląstelių. Po kurio laiko pastebėta, kad ląstelės, neturinčios šio lipido negali efektingai dalytis ir greitai sunyksta. Tuo tarpu ląstelės, turinčios šį lipidą sėkmingai dalijosi. Kai lipidas buvo grąžintas į ląsteles, iš kurių buvo pašalintas, ląstelės vėl ėmė dalintis. Profesorius Banafshé Larijani, sako, kad šis tyrimas buvo atliktas su įvairiomis ląstelėmis ir buvo patvirtintas tiek su jūros ežių embrionais, tiek su žinduolių ląstelėmis.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

LSBP-logo-h-525px

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: