Pradinis / Aktualijos / Orangutangais persirengę jaunuoliai protestavo prieš palmių aliejaus žalą

Orangutangais persirengę jaunuoliai protestavo prieš palmių aliejaus žalą

Orangutangai miesto centre, jauni aktyvistai ir didžiuliai plakatai su užrašais, atkreipiančiais dėmesį į neigiamą palmių aliejaus įtaką. Taip atrodė sostinės Vinco Kudirkos aikštėje surengta protesto akcija „Prieš palmių aliejaus vartojimą“.

Akcija „Prieš palmių aliejaus vartojimą“ buvo surengta „Fridays for Future“ protesto metu – penktadieniais jaunimas Vilniaus centre ragina visuomenę, valdžios atstovus susirūpinti ir imtis veiksmų prieš klimato atšilimo problemą. 

„Alyvpalmių plantacijos dengia jau daugiau nei 27 mln. ha žemės ploto. Norint dar labiau jas praplėsti, kertamos džiunglės, naikinamai gyvūnai, sausinami durpynai – dėl šios priežasties didėja šiltnamio dujų koncentracija. Surengėme akciją, siekdami susimąstyti ir atkreipti žmonių dėmesį į vis didėjančią ekologinę problemą. Jei vengsime maisto gaminių, biodegalų, kosmetikos ar kitų prekių, kurių sudėtyje yra palmių aliejaus, prisidėsime prie problemos sprendimo“, – pasakojo „Žiedinės ekonomikos“ steigėjas Domantas Tracevičius.

Protesto metu buvo skatinama susimąstyti, ar visuomenė žino, kas yra mūsų kasdieną valgomo maisto sudėtyje ir ar tikrai suprantame, kokią žalą palmių aliejus daro ne tik mūsų organizmui, bet ir žemei bei gyvūnijai. 

Orangutangais persirengę aktyvistai kvietė praeivius dalyvauti žaidime. Jo metu buvo patikrintos jų žinios apie palmių aliejų ir jo žalą. Praeiviams orangutangai dalijo atvežtas vaišes – bananus.

Faktai apie palmių aliejaus žalą

Alyvpalmių plantacijos dengia jau daugiau nei 27 mln. ha žemės ploto, kuriuose kažkada buvo atogrąžų miškai. Tokia teritorija lygi Naujosios Zelandijos plotui. Norint  labiau praplėsti plantacijas, ne tik kertamos džiunglės, bet ir sausinami durpynai – dėl šios priežasties didėja šiltnamio dujų koncentracija ir daugėja pavojingų gaisrų.

Eksportui į ES skirto alyvpalmių aliejaus gamyba susijusi su beveik 1 mln. hektarų atogrąžų miškų iškirtimu. Kone pusė ES importuojamo aliejaus naudojama biodegalų gamyboje.

Net 50 proc. produktų, esančių prekybos centruose, sudėtyje turi palmių aliejaus. Kasdien suvartojant produktų, kuriuose yra bent 5 gramai palmių aliejaus, širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja net 25 proc. Aukštoje temperatūroje perdirbamas palmių aliejus išskiria organizmui pavojingus kancerogenus.

Visoms išlikusioms orangutangų rūšims gresia išnykimas dėl žmonių naikinamų miškų. 2016 m. pasaulyje laisvėje gyveno apie 100 000 orangutangų, o 1973 m. jų buvo apie 288 500. Jeigu ir toliau bus kertami Borneo ir Sumatros miškai, manoma, kad 2025 m. orangutangų gali sumažėti iki 47 000 individų.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: