Pradinis / Aktualijos / Pajamų deklaravimas: ką reikėtų žinoti pardavus nekilnojamąjį turtą ir automobilį

Pajamų deklaravimas: ką reikėtų žinoti pardavus nekilnojamąjį turtą ir automobilį

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad gyventojai, 2019 m. pardavę nekilnojamąjį turtą ar transporto priemonę, turėtų nepamiršti pateikti pajamų deklaracijos. Sumokėti GPM nuo skirtumo tarp pardavimo ir pirkimo kainos reikia tuo atveju, kai nekilnojamasis turtas parduodamas brangiau, nei buvo įsigytas, neišlaikius jo nuosavybėje 10 metų, o transporto priemonės – 3 metus.

Pixabay nuotr.

Šiais metais pajamas deklaruoti reikia iki liepos 1 d. „Kai nuo nekilnojamojo turto įsigijimo iki pardavimo nepraėjo 10 metų, tai jį pardavus gautas pelnas yra apmokestinamas 15 proc. arba 20 proc. GPM tarifu, priklausomai nuo to, ar pardavimo pajamos kartu su kitomis, gautomis ne iš darbo santykių, pajamomis viršijo 120 vidutinių darbo užmokesčių, ar ne. Tokios pačios apmokestinimo sąlygos taikomos pajamoms už parduotas transporto priemones, kurios neišlaikytos nuosavybėje 3 metus“, – paaiškino VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, pažymėdama, kad duomenis apie nekilnojamojo turto ir transporto priemonių pardavimus VMI gauna iš Registrų centro ir „Regitros“.

Naujausiais duomenimis, beveik 9 tūkst. gyventojų, pernai pardavusių nekilnojamąjį turtą, jau deklaravo 3,7 mln. eurų mokėtino GPM, o 45 tūkst. gyventojų, pardavę transporto priemones, – 2,7 mln. eurų mokesčių. Didžiausia vieno gyventojo deklaruota GPM suma už nekilnojamojo turto pardavimą siekia net 0,5 mln. eurų. Šiemet deklaruoti pajamas, gautas už 2019 m. parduotą nekilnojamąjį turtą, turi 44 tūkst. gyventojų, už parduotas transporto priemones – 98 tūkst. gyventojų.

Pernai 35 tūkst. nekilnojamąjį turtą pardavusių gyventojų deklaravo 21 mln. eurų GPM, o 92 tūkst. pardavusių transporto priemones – 8,1 mln. eurų į valstybės biudžetą mokėtino GPM.

VMI pažymi, jeigu nekilnojamojo turto pardavimo pajamos kartu su kitomis nesusijusiomis su darbo santykiais pajamomis neviršija 120 VDU (136 344 Eur), tai jos apmokestinamos 15 proc. pajamų mokesčio tarifu, o 120 VDU viršijanti minėtų pajamų dalis apmokestinama 20 proc. tarifu.

VMI atkreipia dėmesį, kad numatytos išimtys ir GPM mokėti nereikia:

jei nekilnojamasis turtas ar transporto priemonė parduoti pigiau, nei buvo pirkti (arba už tą pačią kainą);

kai nekilnojamasis turtas išlaikytas nuosavybėje 10 metų ir daugiau (iki 2015-12-31 buvo reikalavimas turtą išlaikyti ne trumpiau kaip 3 metus, nuo 2016-01-01 terminas pakeistas į 10 metų), o transporto priemonė išlaikyta 3 m. ir daugiau;

kai parduotame būste pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo deklaruota gyventojo gyvenamoji vieta;

kai gyvenamoji vieta buvo deklaruota trumpiau negu 2 m., tačiau gautos būsto pardavimo pajamos per vienus metus nuo būsto pardavimo yra panaudojamos įsigyti kitam gyvenamajam būstui, kuriame gyventojas deklaruoja gyvenamąją vietą.

Visą aktualią informaciją apie 2019 m. gyventojų pajamų ir turto deklaravimą gyventojai gali rasti apsilankę VMI interneto svetainėje, skiltyje „Gyventojų pajamų ir turto deklaravimas už 2019 m“. Atsižvelgiant į tai, jog dėl karantino VMI paslaugos teikiamos tik nuotoliniu būdu, konsultacijas telefonu šiemet teikia mokesčių specialistai visoje šalyje. Jei pildant deklaraciją e. būdu gyventojams kyla klausimų, pasikonsultuoti jie gali ne tik paskambinę 1882, bet ir kitais  papildomais telefonų numeriais, kurie skelbiami VMI interneto svetainėje. Informaciją apie VMI veiklą galite sekti ir socialinio tinklo „Facebook“ oficialiame VMI puslapyje: www.facebook.com/Valstybinemokesciuinspekcija.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top