Pradinis / Kultūra / Paroda apie lietuviškąją kryždirbystę Olštyne

Paroda apie lietuviškąją kryždirbystę Olštyne

sventieji2013 m. rugpjūčio 27 d. Olštyno filharmonijos dailės galerijoje buvo atidaryta Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos parengta paroda „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“. Parodos atidaryme dalyvavęs Varmijos ir Mozūrijos vaivadijos generalinis sekretorius Janusz Smolinski pabrėžė Lietuvos ir Lenkijos tampraus kultūrinio bendradarbiavimo svarbą, parodą pristačiusi Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos kultūros programų vadovė Milda Valančiauskienė parodos lankytojams pasakojo apie kryždirbystės tradicijos ir nematerialaus kultūros paveldo svarbą Lietuvoje.

Paroda neatsitiktinai

Ši paroda Olštyne eksponuojama neatsitiktinai: rugpjūčio 28 d. Varmijos ir Mozūrijos vaivadijoje esančiame Olštyneko liaudies buities muziejuje prasidėjo Lenkijos Prezidento globojama, Lenkijos nacionalinio paveldo instituto, Varmijos ir Mozūrijos vaivadijos savivaldybės ir Lietuvos Respublikos kultūros atašė organizuota tarptautinė nematerialaus kultūros paveldo klausimams skirta konferencija, į kurią taip pat buvo pakviesti ir pranešėjai iš Lietuvos: Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos kultūros programų vadovė Milda Valančiauskienė.

Skambėjo lietuviškos sutartinės ir kanklių muzika

Konferencijos metu taip pat skambėjo ir Reprezentatyviniame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše esančios lietuvių polifoninės dainos sutartinės, kurias atliko per 150 konferencijos dalyvių sužavėjusi dainininkė Jorigė Jurgutytė, ir kanklių muzika, kurią atliko Žemyna Trinkūnaitė. Konferencijos metu taip pat buvo suorganizuotos abiejų muzikių vestos kūrybinės lietuvių sutartinių dirbtuvės. Na o paskutinę konferencijos dieną įvyko sutartinių išmokusių lenkų, škotų, ukrainiečių, vengrų ir lietuvių koncertas. Jorigės Jurgutytės bei Žemynos Trinkūnaitės atliekamos lietuvių sutartinės ir kanklių muzika taip pat buvo įrašytos Lenkijos regioninės televizijos ir radijo.

Lenkai turi ko pasimokyti iš lietuvių

Konferencijos metu ne vienas lenkų pranešėjas pabrėžė Lietuvos pasiekimus nematerialaus kultūros paveldo apsaugos srityje, minėjo UNESCO nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencijos įgyvendinimo gerąsias praktikas Lietuvoje, akcentavo, kad Lietuva nematerialaus kultūros paveldo apsaugos srityje yra pažengusi žymiai toliau nei Lenkija ir kad pastaroji turėtų kuo tampriau šioje srityje bendradarbiauti su artimiausia savo kaimyne. Lietuvių dalyvavimą konferencijoje iš dalies rėmė Lietuvos Respublikos garbės konsulė Varmijos ir Mozūrijos vaivadijoje Urszula Lech.

Parengė Rasa Rimickaitė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: