Pradinis / Augalų pasaulis / Pasigrožėkime paprastąja cidonija

Pasigrožėkime paprastąja cidonija

Paprastoji cidonija (Cydonia oblonga Mill) Lietuvoje mažai žinomas, bet jau seniai mūsų krašte auginamas krūmas. Savaime auga Azijoje. Užauga iki 4–5 metrų aukščio. Jauni lapai būna apaugę švelniais plaukeliais. Žydi gegužės mėnesį dideliais, baltai rausvais, švelniai kvepiančiais žiedais. Rudenį sunokina stambokus, geltonus ir veltiniuotus vaisius, kurie labai maloniai kvepia. Cidonijas galima auginti ne tik kaip dekoratyvinius, gražiai žydinčius krūmus, bet ir kaip vaiskrūmius. Jos vaisiai būna kriaušės formos ir yra ne tik kvapnūs, bet ir vitaminingi, nerūgštūs. Iš jų galima gaminti uogienę, kompotą, vyną.

Cidonijos mėgsta derlingą arba pusiau derlingą vidutiniško drėgnumo žemę. Gali augti ir daliniame pavėsyje, bet gausiau žydės ir daugiau vaisių sunokins augdamos saulėje.

Kartais jos painiojamos su kitu panašiu krūmu, taip pat priklausančiu erškėtinių šeimai, – svarainiu. Bet svarainiai užauga daug mažesni, tik 1–2 metrų aukščio, žydi oranžiniais ar raudonais žiedais, jų vaisiai smulkesni ir rūgštūs.

Tad auginkite šį puošnų ir gana nereiklų krūmą – pavasarį galėsite grožėtis jo žiedais, o rudenį – skanauti vitaminingus vaisius.

Parengė VDU Kauno botanikos sodo Dendrologinių kolekcijų vyr. kuratorė Edita Turskienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: