Pradinis / Šeima ir sveikata / Pasirūpink dabar – nesirgsi nei rudenį, nei žiemą

Pasirūpink dabar – nesirgsi nei rudenį, nei žiemą

19890823baltk5Tik prasidėjus šaltajam sezonui, o su juo ir peršalimui, gripui, slogai, kosuliui, imame galvoti apie organizmo stiprinimo priemones. Geriausia, žinoma, tokiu atveju vartoti natūralias medžiagas iš gamtos. Ar tikrai dabar dar anksti pasirūpinti savo imunitetu, klausiame augalus puikiai išmanančio Edvardo Kazlauskio.

Pats laikas stiprinti imunitetą

Jei žmogus linkęs sirgti peršalimo ligomis, jam imunitetą stiprinti reikėtų pradėti prieš tris keturis mėnesius iki šaltojo sezono pradžios. Jei žmogus nėra linkęs peršalti, tai gal ir nėra būtinybės stiprinti imunitetą. Palepinti savo imuninę sistemą galima ežiuolių preparatais, bičių pieneliu, eleuterokoku, ženšeniu.

Ežiuolės stebuklas

Iš ežiuolių reikėtų rinktis rausvažiedžių ežiuolių žolės preparatus, o siauralapių ežiuolių – šaknų preparatus. Rausvažiedžių ežiuolių šaknys ar jų preparatai imunitetą veikia gana silpnai. Nepatartina gerti mums įprasto rausvažiedžių ežiuolių užpilo (liaudiškai tariant, arbatos), nes rausvažiedžių ežiuolių žolės ar žiedų kai kurios veikliosios medžiagos tiesiog netirpsta net užplikius karštu vandeniu. Tiesiog toks užpilas nestiprins imuniteto tiek, kiek tikimasi.

Vartok tiek, kiek reikia, arba nevartok iš viso

Bičių pienelis irgi vertas kelių žodžių. Didžiausia vartotojų klaida – neteisingas dozavimas. Suaugusiam žmogui per dieną reikia apie 1 gramo natūralaus bičių pienelio. Dažnai pasitaiko kita bičių pienelio forma – liofilizuotas bičių pienelis. Tai toks pats bičių pienelis, iš kurio šaltyje yra pašalintas vanduo. Toks liofilizuotas bičių pienelis savo savybėmis yra identiškas natūraliam bičių pieneliui (beje, žmonės mano, jei yra natūralus bičių pienelis, tai kitoks bičių pienelis yra nenatūralus; tai netiesa). Vienas gramas natūralaus bičių pienelio atitinka 0,3 gramo (300 mg) liofilizuoto bičių pienelio, nes natūraliame bičių pienelyje yra du trečdaliai vandens, kuris liofilizuojant pienelį tiesiog pašalinamas. Taigi suaugusiesiems per dieną reikės vieno gramo natūralaus bičių pienelio arba 0,3 gramo liofilizuoto bičių pienelio. Mokyklinio amžiaus vaikams – atitinkamai du kartus mažiau. Paprastai žmonės bičių pienelio suvartoja nuo 10 iki 50 mg per dieną, tačiau toks kiekis organizmui beveik neturi jokios įtakos.

Ypač tinka dirbantiems protinį darbą

Eleuterokokų šaknų spiritinės ištraukos galima įsigyti vaistinėse, o pačių šaknų – iš prekiautojų vaistažolėmis. Šis augalas puikiai tinka ir vaikams. Be to, eleuterokokas (kaip ir kiti ženšenio giminaičiai) dar mažina tiek fizinį, tiek protinį nuovargį. Deja, jis kelia kraujo spaudimą, todėl šio augalo savybėmis pasinaudoti nesiūloma tiems, kurių ir taip didelis kraujospūdis.

Mažai kieno atrasti imuniteto stiprikliai

Dabar žmonės išprusę, daug ką žino, bet, deja, nesinaudoja tuo, ką žino. Raudonoji rodiolė puikiai auga Lietuvoje, yra nuostabus tonizuojantis, imunitetą stiprinantis augalas, bet turintis nedaug jo užpiltinę geriančių gerbėjų. Tas pats pasakytina apie araliją, kurią daug kas augina kaip dekoratyvų medį. Aralija yra tikrų tikriausia ženšenio pusseserė su visomis ženšeniui būdingomis savybėmis. Iš mūsų laukų žolynų mažai dėmesio sulaukia ir gysločiai (Lietuvoje auga trys rūšys ir visos jos tinkamos vartoti), dilgėlės, vaistinė notra ir kiti augalai.

Tinkamas žolių paruošimas

Tai labai paprasta ir dėl to neverta sukti galvos, nes žoleles sunku sugadinti. Jos padės net neteisingai paruoštos. Ant pakuotės nurodytas arbatžolių kiekis turi būti užpilamas nurodytu kiekiu verdančio vandens (jokio praaušusio ar neužvirusio vandens!) ir paliekama nurodytą laiką (dažniausiai – 10 minučių). Jei žolelės stambesnės, palaukiama ilgiau. Kelias minutes pavirti reikia tik šaknis ar vaisius (erškėtrožių, šermukšnių), žievę. Nereikia bijoti žolelių plikyti termose. Užplikius žoleles, kurios turi eterinių aliejų (čiobreliai, vaistinės ramunės, šalavijai, raudonėliai, eukaliptų lapai ir pan.), būtina gerai uždengti, kad eteriniai aliejai nepabėgtų iš plikalo.

Kada ligoniui nepakanka vien žolelių

Žolelių tikrai nepakaks, jei peršalimas sukels kitų organų komplikacijų. Virusai organizme prigamina daug toksinių medžiagų, kurios stipriai susilpnina imunitetą. Tada net nelabai sveikam žmogui pavojingos bakterijos sukelia bakterinę infekciją – bronchitą, laringitą, plaučių uždegimą ar pan. Tada jau būtinai turi būti geriami gydytojo paskirti vaistai. Be abejo, žolelių vartojimas kartu su gydytojo paskirtais vaistais tikrai bus naudingas, o sveikimas greitesnis.

Parengė Lina Bačiūnaitė-Lužinienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: