Prieš kiekvieną darbo pokalbį kruopščiai ruošiamasi atsakyti į visus darbdavio klausimus: pradedant išsilavinimu, darbo patirtimi ir baigiant laisvalaikio veiklomis ar penkmečio planais. Tačiau neretai pamirštama, kad klausimų gali, o gal net privalo turėti ir pats kandidatas! Tinkamas ir tinkamu metu paklaustas klausimas ne tik padės išsiskirti iš kitų kandidatų, bet ir parodys, kad esate motyvuota ir nestandartiškai mąstanti asmenybė. Patarimais, ko būtina paklausti darbdavio per darbo pokalbį, dalijasi „Magazine“ autorius ir redaktorius Jeffas Hadenas.
1. Kokių mano pasiekimų tikitės per artimiausias 60 ar 90 dienų?
Šis klausimas atskleidžia kandidato norą ir poreikį kuo greičiau įsilieti į organizaciją, suvokti jos veiklos procesus ir tapti naudinga jos sudedamąja dalimi. Atsakymas atskleis ir kokiu būdu bus vertinami potencialaus darbuotojo pasiekimai, todėl jam lengviau iš anksto išsikelti ir apsvarstyti asmeninius bei profesinius tikslus toje įmonėje.
2. Kas šioje organizacijoje nulemia palankesnius rezultatus?
Kiekvienas būsimasis darbuotojas turi suvokti įmonės veiklos esmę ir pagrindinius jos sėkmės veiksnius, kad galėtų tapti neatsiejama jos augimo ir tobulėjimo dalimi. Atsakant į šį klausimą perteikiamos ir svarbiausios organizacijos vertybės, parodoma, ką ji laiko vertingiausiais ištekliais, kam skiria daugiausia dėmesio: darbuotojams, technologijoms, klientų, partnerių santykių vystymui, o gal jie patys dar to nesuvokia, ir jūs būsite tas nepamainomas idėjų kūrėjas?
3. Kokios yra bendros geriausių organizacijos darbuotojų savybės?
Žinoma, visi nori atsakingų, darbščių, sąžiningų ir lojalių darbuotojų, tačiau kiekvienoje įmonėje labiausiai vertinamos savybės gali skirtis. Tai pirmiausia kandidatui parodys, ar jis tinkamas organizacijai pagal asmeninius sugebėjimus ir įsitikinimus. Atsakymas parodys ir sėkmės „kainą“: aktyvus bendravimas su klientais, kelionės ar ilgesnės darbo valandos. Tai padės kandidatui tinkamai įvertinti savo norus ir galimybes atsidurti tarp geriausiųjų įmonės darbuotojų.
4. Ką įmonės darbuotojai veikia laisvalaikiu?
Tai, kad domimasi ne tik darbuotojų atliekamomis funkcijomis, bet ir laisvalaikiu, parodo, jog įmonėje priimtina su kolegomis bendrauti ne tik darbo metu, organizuojami šventiniai vakarėliai ar kiti renginiai. Darbo vieta, iš kurios nenorima išbėgti vos pasibaigus darbo valandoms, – didelis privalumas abiem pusėms!
5. Kaip organizacija planuoja įveikti…
Kiekviena įmonė susiduria su didesniais ar mažesniais iššūkiais: naujais konkurentais, rinkos tendencijų pokyčiais, išlaidų augimu ir panašiomis grėsmėmis, todėl būsimajam darbuotojui svarbu žinoti, kad organizacija yra pasirengusi įveikti visus nesklandumus, o žodžiai „nuleisti rankas“ išbraukiami iš vartojamų sąvokų žodyno!
Tad nebijokite ne tik užduoti standartinių klausimų, bet ir paklausti to, kas jums iš tiesų rūpi!