Pradinis / Mokslas ir švietimas / Populiarioji spauda skatina mesti svorį

Populiarioji spauda skatina mesti svorį

2012 metais buvo atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad ne tik iš žurnalų viršelio žvelgiančios merginos skatina jaunas moteris mesti svorį, bet ir beveik 40 proc. populiarios spaudos turinio užimantys straipsniai apie mitybą.

Dar 2003 metais atliktas tyrimas parodė, kad 30 proc. jaunų moterų Lietuvoje vienu metu laikosi dietos. Dažniausiai tokios moterys meta svorį dėl grožio, o ne dėl sveikatos. Kalbant apie jaunus žmonės, šie itin lengvai pasiduoda žiniasklaidos įtakai. Masinės informavimo priemonės ne tik formuoja įvairius jaunuolių gyvenimo aspektus, bet ir mitybą. Todėl Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas atliko anoniminę anketinę apklausą, kurioje dalyvavo 300 Vilniaus universiteto studentų.

Tyrimo metu buvo vertintas ir žurnalų turinys. Paaiškėjo, kad tokia populiarioji spauda kaip „Panelė“, „Cosmopolitan“, „Edita“ ir „Laima“ labai daug dėmesio skiria temoms apie mitybą ir produktų aprašymą. Dažniausiai rašoma apie vaisius ir daržoves, o vandeniui, kuris yra svarbus mūsų ogranizmui, beveik visai neskiriama dėmesio. Didžiausia problema kyla dėl to, kad ne daugiau kaip 5 proc. visų straipsnių apie sveiką mitybą ir dietas remiasi moksline informacija. Taigi daugelis publikacijų, kurias aptinkame populiariuose žurnaluose, neatitinka sveikos mitybos rekomendacijų.

Ar tokie iš pažiūros nekalti straipsniai gali paskatinti vaikinus ir merginas mesti svorį? Atsakymas aiškus: Visuomenės instituto apklausos rezultatai rodo, kad net 40 proc. tyrime dalyvavusių studentų norėtų numesti svorį. Negana to, daugiau kaip pusė respondentų skaito populiarių žurnalų straipsnius apie mitybą ir jais pasitiki.

Anot tyrėjų, tokie tyrimo rezultatai rodo, kad populiarioje spaudoje pateikiami straipsniai apie dietų laikymąsi dar labiau skatina jaunuolius jomis domėtis. Skaitant tokio turinio publikacijas vertėtų prisiminti, kad jose pateikiama informacija tik iš dalies atitinka sveikos mitybos principus.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

LSBP-logo-h-525px

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: