Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su socialinės apsaugos ir darbo, sveikatos apsaugos ir vidaus reikalų ministrais, policijos generaliniu komisaru, Savivaldybių asociacijos direktore, socialinių darbuotojų ir vaiko teisių specialistais ir nevyriausybinių organizacijų atstovais pirmadienį aptarė, kaip užtikrinti rizikos šeimose augančių vaikų saugumą.
Pasak Prezidentės, Naujieji metai prasidėjo dramatiškais, skaudžiais įvykiais, kurie įpareigoja 2016 metus pradėti neatidėliotinais sprendimais, kurie būtini užtikrinti mūsų vaikų saugumui. Lietuvoje yra apie 10 tūkst. socialinės rizikos šeimų, jose auga 3,7 proc. visų Lietuvos vaikų. Šiuo metu vienam socialiniam darbuotojui tenka 17 socialinės rizikos šeimų.
„Prieš kelis mėnesius Lietuvą sukrėtė įvykiai Kražiuose, dabar – vaikų žūtys Kėdainių rajone. Tai rodo, kad socialinė atskirtis, smurtas artimoje aplinkoje, vaikų teisės ir jų apsauga tampa prioritetinėmis problemomis. Tai iššūkiai visai visuomenei ir valstybei, kuriuos reikia įveikti. Anksčiau kalbėjome, kad reikia lipti iš ekonominės duobės, vystyti savo šalį, o dabar turime kalbėti apie tai, kad turime investuoti į savo žmones, apsaugoti juos, užtikrinti socialinį saugumą, gyvenimo kokybės saugumą, o ne vien tik duonos kąsnį. Tai visos visuomenės – valdžios, bendruomenių, savivaldos ir pačių žmonių – atsakomybė“, – sako Prezidentė.
Pasak Prezidentės, pirmiausia būtina sutvarkyti teisinę bazę, kuri užtikrintų reikiamas paslaugas socialinės rizikos šeimoms, ir kuo skubiau priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kuris iki šiol stumdomas tarp Seimo komitetų.
Taip pat Vyriausybė turi patvirtinti bendrą darbo su socialinės rizikos šeimomis tvarką ir svarstyti Vaiko teisių apsaugos inspekcijos steigimą. Ši pateiktų savivaldybėms vaiko teisių apsaugos priemones ir jas kontroliuotų. Dabar kiekviena savivaldybė savarankiškai sprendžia, kaip dirbti su socialinės rizikos šeimomis. Pasak Prezidentės, tai turi būti Vyriausybės lygmens atsakomybė.
Vadovaujantis Vakarų Europos praktika, būtina ir kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų įtraukti į socialinių paslaugų lygmenį. Tai užtikrins efektyvią ir tiesioginę pagalbą rizikos šeimoms.
Prezidentės teigimu, VRM privalo užtikrinti ne tik operatyvią policijos reakciją į smurtą šeimoje, bet ir sustiprinti nuolatinę pagalbą socialiniams bei vaikų teisių apsaugos darbuotojams. Taip pat būtina reguliariai mokyti policijos pareigūnus dėl smurto šeimoje, ypač svarbus nuolatinis darbas su policijos įgaliotiniais, būtina sukurti ir smurto artimoje aplinkoje žemėlapį, nustatant rizikingiausius regionus šalyje.
Pasak Prezidentės, SAM turi didesnį dėmesį skirti visuomenės psichinės sveikatos prevencijai, būtina didinti finansavimą psichologinės pagalbos tarnyboms. SAM turi ne tik užtikrinti būtiną psichologinę pagalbą globėjų šeimoms ir šeimynoms, bet ir aktyviai prisidėti sprendžiant psichologines problemas rizikos šeimose.
Prezidentės spaudos tarnybos inf.
R. Dačkaus nuotr.