Pavasarį neretai pasitinkame nusilpę po ilgos ir šaltos žiemos. Energiją galima atgauti mitybą papildžius įvairiomis daržovėmis ir vaisiais. Ypač naudingos žalios spalvos daržovės, pavyzdžiui, supermaistu vadinami brokoliniai kopūstai ar jų pusbroliai „Romanesco“ žiediniai kopūstai. Maisto ekspertė Vilma Juodkazienė sako, kad šie kopūstai – ne tik gražūs, bet ir naudingi sveikatai, nes juose gausu įvairiausių mineralinių medžiagų.
Maisto ekspertė pasakoja, kad „Romanesco“ kopūstai, palyginti su tradiciniais žiediniais kopūstais, yra minkštesnės tekstūros, išsiskiria subtiliu riešutus primenančiu skoniu ir dekoratyvinius augalus primenančia išvaizda – jų žiedyną sudaro tipine fraktalo forma išsišakoję žiedkočiai. Šie kopūstai puikiai dera su česnakais ar aitriosiomis paprikomis.
Kaip ir brokolinius ar žiedinius kopūstus, „Romanesco“ žiedinius kopūstus galima valgyti žalius, virtus garuose ar marinuotus, ypač jie skanūs kepti. Juos ruošti galima tiek keptuvėje, tiek orkaitėje – aukštesnėje temperatūroje ruošiama daržovė tampa stebėtinai saldi. Kaip tik todėl „Romanesco“ yra puikus aštrių patiekalų priedas.
Buvo auginami kaip gėlės
„Romanesco“ maistui Italijoje pradėti vartoti XVI amžiuje, o iki tol, regis, šie kopūstai buvo dažniau auginami kaip gėlės. Tiesa, anot maisto ekspertės, ši daržovė išsiskiria ne tik išvaizda, bet ir maistinėmis savybėmis: kopūstuose daug vitamino C, K, skaidulų ir mineralinių medžiagų. Juose gausu geležies, folio rūgšties, kuri skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą organizme. Taip pat omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir daug kitų medžiagų. „Romanesco“ žiediniai kopūstai – lengvai virškinamos, nekaloringos daržovės, todėl juos mėgsta sveikos gyvensenos principais besivadovaujantys žmonės.
Norint išsaugoti kuo daugiau gerųjų daržovės savybių, vienas iš „Romanesco“ paruošimų būdų – kopūstą nuplikyti karštu vandeniu. Taip bus išsaugota ne tik ryškiai žalia spalva, bet ir skonis bei vitaminai. „Supjaustytus „Romanesco“ žiedinius kopūstus nuplikykite verdančiu vandeniu, o tada iškart pamerkite į šaltą vandenį. Taip paruošta daržovė puikiai tiks dėti į įvairiausias salotas“, – pasakoja V. Juodkazienė.
Dar vienas „Romanesco“ paruošimo būdas – žiedinį kopūstą pakepinti su smulkintais česnakais, svogūnais, alyvuogių aliejumi ir druska bei pipirais. Tokiu būdu paruošta daržovė tiks ant sumuštinių ir skrebučių. Maisto ekspertė pabrėžia, kad ruošiant kopūstus svarbiausia jų nepervirti ar neperkepti ir nepaversti į košę.
V. Juodkazienė sako, kad vienas iš populiariausių „Romanesco“ panaudojimo būdų Italijoje – patiekimas su makaronais. Maisto ekspertė siūlo makaronų su „Romanesco“ žiediniais kopūstais receptą, bent trumpam nukelsiantį į Italiją.
Makaronai su „Romanesco“
Reikės:
mėgstamų makaronų
„Romanesco“ žiedinio kopūsto
aitriųjų paprikų
kelių česnako skiltelių
tarkuoto parmezano
šlakelio alyvuogių aliejaus
žiupsnelio druskos ir pipirų
Gaminimo eiga:
Aliejuje apkepinkite susmulkintus česnakus ir aitriąsias paprikas, į keptuvę sudėkite supjaustytą „Romanesco“ žiedinį kopūstą. Viską pagardinkite druska bei pipirais ir maišydami kelias minutes pakepinkite. Tada išvirkite makaronus: juos sudėkite į verdantį pasūdytą ir šaukšteliu alyvuogių aliejaus paskanintą vandenį ir virkite tiek, kiek nurodyta ant pakuotės. Išvirtus makaronus sudėkite į keptuvę, kurioje paruoštas žiedinis kopūstas. Viską sumaišykite ir gausiai apibarstykite tarkuotu parmezanu.