Pradinis / Šeima ir sveikata / Šalies savivaldybėse nušurmuliavo konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapas

Šalies savivaldybėse nušurmuliavo konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapas

Praėjus dvejiems metams šiemet prasideda jau penktasis 2013–2014 m. tarptautinis mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkursas ,,Sveikuolių sveikuoliai“. Konkurso organizatoriai yra Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir joms pavaldžios institucijos – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, taip pat šalies savivaldybės.

Apie konkursą

Respublikinis vaikų, moksleivių ir pedagogų konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“ pirmą kartą buvo organizuotas 2002 m. pagal Pedagogų profesinės raidos centro projektą „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“. Konkursas tapo populiarus ir vyko dar ne kartą: 2006 m., 2008–2009 m. ir 2011–2012 m.

Šių metų konkursas buvo vykdomas įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtinto Sveikatingumo metų visuomenės sveikatos stiprinimo priemonių plano 6 priemonę ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo bei Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrų patvirtintais 2013–2014 m. tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ nuostatais.

Konkursu siekiama ugdyti vaikų ir mokinių gebėjimus saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą, skleisti sveikos gyvensenos principus mokyklų bendruomenėse.

Atsižvelgiant į konkurso organizatorių savivaldybėse pageidavimus, šiemet pirmą kartą buvo sukurtas sveikatos ugdymo užduočių bankas. Jį sudarė savivaldybių administracijų padalinių ir visuomenės sveikatos biurų atsiųsti užduočių pavyzdžiai. Sveikatos ugdymo užduotis sistemino, struktūravo ir pateikė konkurso I etapo vykdytojams ekspertų, turinčių sveikatos ugdymo metodinės ir ugdymą reglamentuojančių dokumentų rengimo patirties, grupė. Atrinktų I etapui užduočių banką administravo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (LMNŠC).

Lėšų konkursui organizuoti skiria Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir savivaldybių administracijos.

Pagal konkurso nuostatus, kiekvieną komandą sudaro 5 vaikai, mokytojas ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, dirbantis mokykloje. Konkursas organizuojamas mokyklų, savivaldybių, zonų ir šalies lygmenimis.

Konkursų komandos

Komandų atranka pagal 5 amžiaus grupes (ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai, pradinių klasių mokiniai, 5–6 klasių mokiniai, 7–8 klasių mokiniai ir 9–11 klasių mokiniai) mokyklose įvyko iki 2013 m. spalio 15 d. Konkurso I etapas 50 šalies savivaldybėse buvo organizuotas nuo spalio 15 d. iki gruodžio 10 d. Jame dalyvavo 871 komanda, 701 mokykla, 4385 vaikai, 854 mokytojai, 591 visuomenės sveikatos priežiūros specialistas.

Konkursų organizatoriai

Savivaldybėse konkursus organizavo savivaldybių visuomenės sveikatos biurai ir savivaldybių administracijų švietimo skyriai, pedagogų švietimo centrai, švietimo pagalbos tarnybos. Konkurso partneriai ir rėmėjai – policijos komisariatai, savivaldybių sporto centrai, viešosios bibliotekos, kultūros, sporto ir pramogų centrai, savivaldybių gydytojai, VšĮ „Kretingos maistas“, leidykla „Šviesa“, „Vichy“ vandens parkas, „Žemaitijos pienas“ ir daugelis kitų.

Užduotys jauniesiems sveikuoliams

Varžytis I etape komandos rinkosi į specialiai konkursui papuoštas mokyklų sporto, aktų sales, sporto kompleksus, bibliotekų patalpas. Komandų nariai stengėsi išsiskirti savo spalvinga apranga, komandai būdingais akcentais: kepuraitėmis, skarelėmis, logotipais, nešėsi mokyklų vėliavas, plakatus ir t. t. Renginio pradžioje vyko komandų prisistatymai. Renginio dalyviai dainavo, skandavo, šoko, sportavo, deklamavo, netrūko ir vaidybinių siužetų.

Konkurso metu dalyviai turėjo susidoroti su pačiomis įvairiausiomis komisijų pateiktomis užduotimis. Štai keletas pavyzdžių: į krūveles sudėti produktus, kurie kenkia dantukams ir kurie ne, iškirpti ir suklijuoti mįslių atsakymus, raidžių lentelėje rasti galinčius jiems pakenkti daiktus, nuspręsti, ar aprašyta situacija yra konfliktas, iš pasirinktų produktų (daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų) paruošti estetišką, patrauklų ir sveiką patiekalą, iš ant stalo esančių produktų sudėti į krepšelį ir „nusipirkti“ tik sveiko maisto produktus, rasti paslėptus žodžius, apskaičiuoti kūno masės indeksą, atskirti mitus nuo faktų apie alkoholį ir tabaką ir įveikti daug daug kitų užduočių.

Iš žmogaus saugos užduočių galima paminėti tokias: iškirpti ir suklijuoti draudžiamuosius ir nurodomuosius kelio ženklus, atsakyti į klausimus apie važiavimo dviračiu taisykles, atsakyti, kaip reikia elgtis užsidegus drabužiams, užpuolus nepažįstamam šuniukui. Vaikai turėjo apibūdinti cheminių medžiagų pavojingumo ženklų reikšmes.

Vyresnieji mokiniai demonstravo ne tik teorinius, bet ir praktinius pirmosios pagalbos teikimo įgūdžius. Komandos, įvertinusios situaciją, tvarstė čiurną, darė dirbtinį kvėpavimą, tvarstė pirštą, gaivino, padėjo užspringusiajam, atsakė į klausimus apie žalingų įpročių prevenciją.

Jaunieji sveikuoliai kovojo įvairiose vikrumo ir greitumo rungtyse. Estafetėms buvo parinktos užduotys su lankais, teniso raketėmis ir kamuoliukais, kimštais kamuoliais, originali estafetė su kepure, šaliku ir pirštinėmis ir daug kitų.

Komandų kapitonai užrištomis akimis turėjo atspėti, kokias sultis ragauja, apie kokį vaisių kalbama, surinkti kuo daugiau valgomų grybų paveikslėlių, atpažinti kruopas, išvardyti kuo daugiau vaisių ir daržovių pavadinimų, augino „Sveikatos ąžuoliuką“ (komandų kapitonai iš maišo traukė giliukus su užrašytu klausimu ir, jei teisingai atsakė į klausimą, ant ąžuoliuko šakos buvo kabinamas giliukas).

Užduočių netrūko ir pedagogams, sveikatos priežiūros specialistams

Į konkursą vaikus atlydėję pedagogai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai taip pat turėjo pademonstruoti sumanumą ir vikrumą. Jie atliko pirmosios pagalbos užduotis, atsakinėjo į klausimus sveikatos išsaugojimo bei stiprinimo temomis, apie Lietuvos higienos normų nuostatas, turėjo pristatyti triukšmo mažinimo mokyklose priemones. Savo lankstumą ir vikrumą specialistai demonstravo atlikdami pratimus, drąsiai guldamiesi ant grindų ar klaupdamiesi ant kelių, keldami kojas ir pan.

Visi dalyviai stengėsi įrodyti, kad moka rūpintis savimi, saugoti ir stiprinti sveikatą, įgytas sveikatos žinias sugeba taikyti praktiškai, yra fiziškai aktyvūs ir kūrybingi. Netrūko azarto ir geros nuotaikos.

Dovanos ir puikūs įspūdžiai

Konkurso dalyvių įspūdžiai buvo labai geri. Visi buvo patenkinti gera nuotaika ir puikiomis dovanomis. Užduotys buvo paprastos ir linksmos, todėl renginyje vyravo pakilios ir džiaugsmingos nuotaikos. Už dalyvavimą konkurse dalyviai vienur buvo apdovanoti sveikuoliškais prizais – vaisių krepšeliais, kiti gavo simbolines dovanėles (raktų pakabukus su konkurso atributika, konkurso ženkliukus), o nugalėtojams dar buvo skirtos taurės, diplomai, medaliai. Kol komisijos skaičiavo balus, vienur konkurso dalyvius linksmino vaikų šokių grupės, kitur grojo jaunieji akordeonininkai.

Žiūrovai, kurių didžiąją dalį sudarė mažuosius dalyvius atlydėję tėveliai, džiaugėsi savo atžalomis, jų atsakymais ir darbu grupėse. Rungtys pareikalavo ne tik greičio ir vikrumo, bet ir atidumo, tikslumo, sumanumo ir dėmesio. Norint laimėti reikėjo ne tik žinių, bet ir komandinio darbo įgūdžių, tarpusavio susiklausymo.

Pertraukų metu dalyviams buvo dalijami obuoliai, verdama arbata, vaikai ir komisija buvo vaišinami sveikuoliškais sausainiais, sultimis.

Laukia II konkurso etapas

II konkurso etapas vyks zonose nuo 2014 m. vasario 10 iki kovo 30 d. Jį organizuos Kauno miesto, Klaipėdos rajono, Rokiškio rajono ir Šiaulių miesto savivaldybės.

Tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapo fotogaleriją galima pamatyti SMLPC svetainės „Facebook“ puslapyje:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.571225919637992.1073741870.159619317465323&type=3

Pagal konkurso organizatorių savivaldybėse atsiųstas ataskaitas informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Dalia Sabaliauskienė.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: