Pradinis / Aktualijos / Skirstant lėšas studijoms, didžiausias dėmesys skiriamas tiksliesiems, technologiniams mokslams

Skirstant lėšas studijoms, didžiausias dėmesys skiriamas tiksliesiems, technologiniams mokslams

Skirstant lėšas priėmimui į aukštąsias mokyklas numatoma finansavimą studijoms proporcingai didinti: nors abiturientų mažėja 5 proc., valstybės studijoms skiriamą lėšų sumą siūloma išlaikyti tokią pat, kaip pernai. Iš viso bakalauro ir vientisosioms studijoms 2014 m. numatoma skirti beveik 30 mln. litų.

Prioritetai

„Nors abiturientų dėl demografinių priežasčių, palyginti su pernai metais, turime mažiau, mūsų prioritetas – studijų finansavimo nemažinti ir orientuotis į kokybę. Labai svarbu į studijas investuojamus valstybės pinigus naudoti veiksmingai ir tikslingai, todėl numatome didinti lėšas, skiriamas tikslinėms studijų vietoms“, – pranešė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis vasario 4 d. surengtoje spaudos konferencijoje, kurioje buvo pristatoma vasario 6–8 d. vyksianti paroda „Mokymasis. Studijos. Karjera 2014“.

Numatoma didinti finansavimą fiziniams ir technologijos mokslams

Švietimo ir mokslo ministerijos Vyriausybei svarstyti pateiktame nutarimo dėl 2014 m. finansavimo paskirstymo pagal studijų sritis projekte numatoma didinti finansavimą fiziniams ir technologijos mokslams, ypač informacinių technologijų studijoms. Jiems atiteks dar daugiau nei pernai – apie 40 proc. priėmimui į aukštąsias mokyklas skirtų lėšų, pernai teko 30 proc. Daugiau lėšų taip pat numatoma skirti biomedicinos studijoms.

Valstybės finansavimą galėtų gauti 15,5 tūkst. studentų

Planuojama, kad 2014 m. valstybės finansavimą galėtų gauti 15,5 tūkst. studentų: 14,4 tūkst. pirmakursių gautų studijų krepšelius, daugiau nei tūkstantis – tikslinį finansavimą ir studijų stipendijas. Vertinant pastarųjų metų priėmimo praktiką, numatoma, kad šiemet valstybės finansuojamą vietą universitetuose ar kolegijose galės gauti apie pusė stojančiųjų.

Skiriant finansavimą atsižvelgiama į darbo rinką

Atsižvelgiant į specialistų darbo rinkoje perteklių, numatoma mažinti socialinių mokslų, tokių kaip verslo ir vadybos, teisės, finansavimą. Sudaromos sąlygos daugiau studentų priimti į visuomenės saugumo, žemės ūkio, sporto, visuomenės sveikatos, slaugos ir inžinerijos specialybes.

Sutartys su būsimais darbdaviais

Ypatingas dėmesys skiriamas valstybės ūkiui reikalingoms specialybėms, į kurias priimtieji pasirašys sutartis su būsimais darbdaviais. Švietimo ir mokslo ministerija siūlo gerokai didinti lėšas, skiriamas tiksliniam studijų finansavimui. 2014 m. valstybei būtinoms specialybėms numatoma skirti beveik 60 proc. daugiau nei pernai.

Kaip pabrėžė švietimo ir mokslo ministras, didžiausias dėmesys skiriamas tiksliesiems, technologiniams mokslams. Mokyklose taip pat siekiama sudaryti sąlygas jų mokytis įdomiau, patraukliau. Po mokyklas pradės važinėti speciali mokslinė laboratorija, šiuo metu jau keliauja mažesnis variantas, aprūpintas lazerine ir kita modernia mokslinių tyrimų įranga, net ir mobiliu planetariumu.

Lietuvai reikia užsiauginti gabių mokslininkų

Pasak D. Pavalkio, Lietuvai reikia užsiauginti jaunų, gabių mokslininkų, kurie dirbtų mūsų aukštosiose mokyklose, kuriamuose slėniuose. Reikalingas mokslo ir verslo bendradarbiavimas. Kaip pavyzdys – KTU, įkūręs Inovacijų ir verslo centrą ir auginantis pradedančias inovatyvias įmones. Šiemetėje studijų parodoje matysime įvairių Lietuvos universitetų sukurtus produktus ir pavyzdžius: lietuviškų kosmoso palydovų prototipus, šešiakojį robotą vorą, mintimis ir žvilgsniu valdomą kompiuterį, pirmąją pasaulyje elektroninę nosį ir daugelį kitų mokslo išradimų.

Paroda „Mokymasis. Studijos. Karjera 2014“

Vasario 6–8 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rengiama paroda skirta mokiniams, abiturientams, jų tėvams, mokytojams, visiems, kam rūpi stojimo tvarkos, studijų, karjeros planavimo galimybės ir naujovės. Šių metų naujiena – rengiamos „Studentų dienos“. Studentai, apsilankę parodoje, daugiau sužinos, ką gali pasirinkti po pirmosios pakopos studijų, apie galimybes atlikti praktiką ar įsidarbinti geriausiose Lietuvos įmonėse.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top