Pradinis / Mokslas ir švietimas / Sukurta nauja partnerystė padės naikinti su skurdu susijusios ligas

Sukurta nauja partnerystė padės naikinti su skurdu susijusios ligas

1176741_68006109

SXC nuotr.

Šiandien Europos Sąjunga ir Bilo ir Melindos Geitsų fondas pasižadėjo drauge kovoti su ŽIV/AIDS, tuberkulioze, maliarija ir kitomis su skurdu susijusiomis ligomis. Nuo visų tokių pasaulyje kenčia daugiau nei milijardas žmonių. Susitarimu, kurį šiandien pasirašė fondo bendrapirmininkis Bilas Geitsas ir už mokslinius tyrimus, inovacijas ir mokslą atsakinga Europos Komisijos narė Máire Geoghegan-Quinn, sukuriama nauja strateginė šios srities mokslinių tyrimų partnerystė. Nuo 2007 m. iki 2011 m. fondas ir Europos Komisija skyrė apie 2,4 mlrd. EUR (3,1 mlrd. USD) infekcinių ligų, susijusių su skurdu, moksliniams tyrimams ir su jomis susijusiai taikomajai plėtrai. Iš viso paremti daugiau nei dvidešimties naujų ir patobulintų vaistų kūrimo veiksmai.

Pagal partnerystę bus investuojama į gyvybės gelbėjimo intervencinių veiksmų mokslinius tyrimus ir taikomąją plėtrą siekiant pagerinti besivystančios ekonomikos šalyse gyvenančių žmonių sveikatą ir gerovę. Abi organizacijos ne tik spartins nepaprastai reikalingų vaistų, skiepų ir diagnostikos būdų kūrimą, bet ir sieks tobulinti tvarius įperkamus būdus, kad tie produktai greitai pasiektų žmones, kuriems jų labiausiai reikia.

Komisijos narė M. Geoghegan-Quinn sake: „Šioje partnerystėje siekiame dirbti drauge, kad kasmet būtų sukurtas bent vienas naujas geresnis sveikatos priežiūros produktas.  Tai reikštų didelę pažangą, kuri labai reikalinga milijonams nuo ligų, susijusių su skurdu, kenčiančių žmonių.”

Skirdami pakankamus išteklius ir parodydami politinį ryžtą  iki šio dešimtmečio pabaigos  galime pagerinti milijonų žmonių gyvenimus“, – sakė B. Geitsas, – „fondas yra tvirtai pasiryžęs remti pastangas plėtoti gyvybę gelbstinčius produktus, kurie padėtų išspręsti keletą pačių rimčiausių pasaulio problemų. Kad mūsų bendra misija būtų sėkminga,  labai svarbu sudaryti partnerystę su Komisija ir kitais donorais.“

Fondas ir Europos Komisija planuoja 2014 m. Inovacijų konvente inicijuoti bendrą inovacijų prizą, kuriuo būtu pažymimos ir atlyginamos inovacijos, padedančios spręsti  nūdienos pasaulio gyventojų sveikatos priežiūros uždavinius.

Komisija ir fondas taip pat kartu finansuos naujų ŽIV, tuberkuliozės, maliarijos ir kitų apleistų infekcinių ligų, kaip antai viduriavimo ligos, Buruli opos, trachomos, limfinės filariozės ir miegligės, gydymo ir prevencijos priemonių kūrimą klinikiniu būdu. Didelė to darbo dalis bus atlikta įgyvendinant Europos ir besivystančiųjų šalių partnerystę klinikinių tyrimų srityje (EDCTP), pavyzdinę Europos Sąjungos iniciatyvą, kurioje šiuo metu dalyvauja 16 Europos ir 30 į pietus nuo Sacharos esančių Afrikos šalių partnerių.

Pagrindiniai faktai

EDCTP netrukus pradės antrąjį savo veiklos laikotarpį, per kurį vykdys daugiau klinikinių bandymų etapų ir apims daugiau ligų sričių. EDCTP pasirengusi tapti didžiausia produktų kūrimo ir pajėgumų formavimo šalyse, kuriose liga paplitusi, rėmėja. Europos Komisija pasiūlė kitų Europos šalių partnerių įnašui prilygstantį finansavimą iš ES biudžeto (iki 1 mlrd. eurų). Ta partnerystė gali duoti lemiamą postūmį pritraukiant finansavimą vėlyvojo etapo klinikiniams bandymams, kai reikia tikrinti proveržį žadančių vaistų ir skiepų saugą ir veiksmingumą. Tipiškas naujoviškos intervencijos bandymo paskutinis etapas gali trukti iki 15 metų, o kūrimo kaina gali svyruoti nuo 500 iki 800 mln. eurų kiekvieno naujo eksperimentinio vaisto ar skiepo atveju.

Saugių, veiksmingų ir įperkamų vaistų daugeliui su skurdu susijusių ligų, deja, vis dar trūksta, o tokių ligų socialinės ir ekonominės pasekmės riboja ekonominės plėtros potencialą, ypač Afrikos šalyse į pietus nuo Sacharos.

Abu partneriai dabar tiria investicijų į perspektyvius produktus galimybes ir naujus mokslinius modelius, o kartu rengia veiksmingas investavimo strategijas ir lanksčius finansavimo mechanizmus. Vienas pagrindinių taikinių bus tuberkuliozė. Kovojant su šia epidemija ir rengiantis situacijai, kai atsiranda vaistams atsparios tuberkuliozės padermės, reikalingi nauji vaistai, skiepai ir moksliniai modeliai.

Su skurdu susijusios ligos daro didžiulį neigiamą poveikį sveikatai, visuomenei ir ekonomikos augimui daugelyje pasaulio šalių.  Nuo jų ypač kenčia skurdžiausios ir labiausiai atstumtos pasaulio bendrijos. Daugiau nei 1 milijardas žmonių, iš jų 400 mln. vaikų, kenčia nuo vienos ar daugiau didžiųjų su skurdu susijusių ligų  — ŽIV, AIDS, maliarijos ir tuberkuliozės — arba nuo apleistų ligų,  kaip antai viduriavimo ligų, Buruli opos, trachomos, limfinės filariozės ir miegligės. Skaičiuojama, kad vien ŽIV ir AIDS kasmet nusineša 2 mln. žmonių gyvybių, o nuo maliarijos, miegligės ir tuberkuliozės kasmet miršta maždaug 2,2 mln. žmonių.

Kova su didžiosiomis su skurdu susijusiomis ligomis vis labiau tampa visuotiniu sveikatos priežiūros uždaviniu. Žmonėms pasaulyje vis daugiau keliaujant (vykstant į turistines keliones ir migruojant) kiekvienoje pasaulio šalyje gali atsinaujinti arba iškilti nauja infekcinių ligų problema. Šylant klimatui ir didėjant ligų sukėlėjų atsparumui pasaulyje kinta ligų paplitimo vietos ir pasiskirstymas.

Europos komisijos informacija

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top