Pradinis / Lietuviai svetur / Talentinga čiuožėja Amerikoje tapo geriausia Lietuvos kūjo metike

Talentinga čiuožėja Amerikoje tapo geriausia Lietuvos kūjo metike

Tolimiausias kūjo metimas Lietuvos istorijoje. Tokiu pasiekimu gali didžiuotis vos prieš pusantrų metų šį įrankį paėmusi lengvaatletė Agnė Lukoševičiūtė. Prieš dešimtmetį sukdama ratus ledo arenoje Kaune mergina neįsivaizdavo, kaip pakryps jos sportinė karjera. Talentinga Lietuvos čiuožėja Amerikoje tapo geriausia šalies kūjo metike.Iš čiuožimo arenos – į kūjo metimo sektorių

Už Atlanto su mama ir broliu 20-metė A. Lukoševičiūtė persikėlė beveik prieš dešimtmetį. Sportininkės paauglystė prabėgo Ilinojuje, netoli Čikagos, kur ir prasidėjo jos, kaip lengvaatletės, kelias.

„Atsikraustėme į Ameriką su mama ir broliu 2010 metais. Mama ilgai pildė paraišką dėl žaliosios kortos ir pagaliau laimėjo, o seneliai čia atvyko dar anksčiau nei mes. Lietuvoje kelerius metus lankiau dailųjį čiuožimą. Amerikoje gal metus palankiau, bet čia juo užsiimti labai brangu. Vėliau išbandžiau visokius sportus ir dešimtoje klasėje draugė pasiūlė pabandyti lengvąją atletiką“, – pažintį su lengvąja atletika prisiminė A. Lukoševičiūtė.

Lietuvoje mergina buvo laikoma perspektyvia čiuožėja, dalyvaudavo įvairiose tarptautinėse varžybose, šalies čempionatuose, o treniruotėse plušdavo su dauguma dabartinių dailiojo čiuožimo lyderių, tarp kurių buvo pasaulio čempionatuose Lietuvos garbę ginantis Saulius Ambrulevičius.

„Dailųjį čiuožimą lankiau Kaune, pažįstu dalį rinktinės lyderių. Dalyvaudavau Lietuvos čempionatuose, važinėdavome į Estiją, Latviją. Galima sakyti, gyvenau ledo arenoje – ten prabėgo visa vaikystė, bet man patiko“, – pasakojo A. Lukoševičiūtė.

Už Atlanto lengvąją atletiką lankyti pradėjusiai lietuvaitei ilgai ieškoti savo rungties neteko – tapo jėgos rungčių atstove. Nors iš pradžių teko tiek bėgioti, tiek šokinėti, geriausiai jai sekėsi rutulio stūmimas bei disko metimas.

„Pirmose treniruotėse naujokams liepė išbandyti viską. Pabandžiau rutulio stūmimą, treneris galbūt pamatė potencialą ir pasakė: „Koks tavo vardas? Ateik čia, tu būsi metikė.“ Po poros mėnesių atšilo oras, tai pabandžiau ir disko metimą“, – šyptelėjo lengvaatletė.

Rekordą gerino dukart, tačiau privalės gerinti dar kartą

Kūjo metikės karjerą sportininkė pradėjo dar vėliau, įstojusi į Ajovoje esantį Grinvelio koledžą. A. Lukoševičiūtė prisipažįsta – baigus mokyklą jai buvo minčių apskritai nebetęsti sportinės karjeros.

„Iš pradžių net nežinojau, ar dar norėsiu toliau sportuoti, bet pagalvojau, kad visai įdomu – Grinvelyje komanda ne per stipriausia, gal sutiksiu dar kokių draugų. O prieš pusantrų metų treneris pradėjo mokyti mesti kūjį“, – pasakojo A. Lukoševičiūtė.

Pirmaisiais metais kūjį ji numetė 45,62 m, tad iki šalies rekordo jai trūko kone devynių metrų. Tačiau per metus lengvaatletė padarė milžinišką progresą: 2007-aisiais Vaidos Kelečiūtės pasiektą rekordą (54,14 m) gegužės pradžioje A. Lukoševičiūtė viršijo 30 cm. Po kelių dienų kitose varžybose JAV įrankį ji numetė 55,20 m ir dar labiau sutvirtino geriausios Lietuvos kūjo metikės vardą.

„Lietuvos rekordą pamačiau praeitą vasarą. Tada buvau numetusi tik 45 metrus, bet jau ir tada labai patiko kūjis. Galvojau, 55 metrai – 10 metrų skirtumas didelis ir gal ne šiais metais, ne šį sezoną, bet iki mokslų baigimo tikrai galiu sumušti rekordą“, – prisiminė A. Lukoševičiūtė.

Vis dėlto šalies rekordas greičiausiai įskaitytas nebus. Pagal LLAF rekordų tvirtinimo nuostatus rekordininkams privaloma atlikti dopingo kontrolę. Merginai Grinvelio apylinkėse nepavyko rasti antidopingo agentūros ir išpildyti privalomos rekordo tvirtinimo sąlygos. Tačiau to A. Lukoševičiūtė nesureikšmina ir tikisi Lietuvos rekordą pasiekti dar šiais metais, atvykusi į šalies čempionatą Palangoje.

„Manau, kad dar kartą pasiekti rekordą Lietuvoje nebus labai sunku. Tikiuosi, pagerinsiu dar daugiau. Ką padarysi, nieko tokio, kad rekordas neįskaitytas. Vis tiek labai džiaugiuosi“, – tikino kūjo metikė.

Lietuvos pilietybės į amerikietišką nekeistų

Liepos 26–27 dienomis vyksiantis Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas A. Lukoševičiūtei bus pirmasis karjeroje. Amerikoje gyvenanti sportininkė į gimtinę sugrįš po trejų metų pertraukos. Nors ji varžosi ir rutulio stūmimo, ir disko metimo rungtyse, šalies čempionate dalyvautų tik kūjo metimo varžybose.

„Metimai man prie širdies, patinka technika, ypač kūjo. Seniau labiausiai patiko disko metimas, bet dabar dėl technikos įdomiau kūjo metimas. Ateinančias devynias savaites iki Lietuvos čempionato mėtysiu tik kūjį“, – sakė A. Lukoševičiūtė.

Jei ji taptų šalies čempione, patektų ir į rinktinę, kuri Lietuvai atstovaus rugpjūtį Norvegijoje vyksiančiame Europos komandiniame čempionate.

„Turiu galimybę bent dvejus metus sportuoti Amerikoje (kol baigs studijas – aut. past.). Noriu kiek įmanoma aukštyn pakelti Lietuvos rekordą. Būtų labai smagu, jei galėčiau pasivaržyti ir Europoje. Stengsiuosi ir žiūrėsime, kas bus“, – neprognozavo A. Lukoševičiūtė.

Nors pusę gyvenimo praleido už Atlanto, lietuvė apie šios šalies pilietybę nesvarsto.

„Galvojau, kad jei Lietuvoje būtų įteisinta dviguba pilietybė, gal ir priimčiau JAV pilietybę, nes taip būtų daug lengviau. Bet tikrai nenoriu prarasti Lietuvos pilietybės, nieko neplanuoju. Dabar tik reikia prasitęsti žaliąją kortą, nes beveik baigėsi galiojimas“, – šyptelėjo geriausia Lietuvos kūjo metikė.

Robertas Trakys, Lietuvos lengvosios atletikos federacija

Nuotraukos: Jeff Pedersen ir „D3 Photography“ 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll To Top
%d bloggers like this: