Pradinis / Kultūra / Vasaros muzikos festivaliuose – iš studijų užsienyje grįžę jaunieji talentai

Vasaros muzikos festivaliuose – iš studijų užsienyje grįžę jaunieji talentai

Muzikai, mokslui ir sportui gabius vaikus remiantis M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“ birželį kviečia į neeilinius susitikimus. Į Lietuvą iš studijų užsienyje su koncertais sugrįžta talentingiausi jaunieji šalies atlikėjai, kurie jau labai netolimoje ateityje taps geriausia šalies vizitine kortele.

M. Rubackytės pastebėta pianistė

Birželio 5 d. viename iš Vilniaus festivalio koncertų publikai nusilenks Vokietijos Karlsruhe’s muzikos universitete magistrantūros studijas baigianti pianistė Gryta Tatorytė (25 m.). Pasaulinėje premjeroje, pirmą kartą nuskambėsiančiame kompozitoriaus Gintaro Sodeikos koncerte orkestrui ir fortepijonui, pastarojo partija patikėta būtent Grytai. Nacionalinės filharmonijos scenoje pianistė gros su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, dirigentas – Modestas Pitrėnas.

Profesorė Mūza Rubackytė, garsi šalies pianistė, apie jaunąją atlikėją, kai ši dalyvavo jos paskaitose, yra pasakiusi: „O mergaitė turi apetitą muzikai.“ Didžiulio tarptautinės muzikų bendruomenės susidomėjimo Gryta sulaukė būdama vienuolikos, kai Paryžiuje dalyvavo A. Rubinsteino konkurse ir laimėjo specialią premiją. Nuo to laiko G. Tatorytė yra pelniusi virtinę apdovanojimų tarptautiniuose konkursuose Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje ir kitose šalyse. Yra grojusi prestižiniame Šlėzvigo-Holšteino festivalyje Vokietijoje. „2012 metais Vokietijoje, kartu su Mainhaimo jaunimo simfoniniu orkestru išleista pirmoji Grytos kompaktinė plokštelė. Klasikinės muzikos atlikėjui turėti savo kompaktinę plokštelę – itin didelis pasiekimas ir pripažinimas, – sakė Rasa Kubilienė, M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ valdybos pirmininkė. – Iki 18 metų Gryta buvo remiama M. Rostropovičiaus fondo, kaip kad leidžia mūsų įstatai. Tačiau ir vėliau, sukakus pilnametystei, stebime fondo globotus vaikus, rūpinamės jais.“

G. Sodeikos koncerto fortepijonui ir orkestrui premjera – birželio 5 d., Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje. Antrojoje koncerto dalyje skambės ištraukos iš Richardo Strausso simfoninės poemos „Don Žuanas“, solistė – Aga Mikolaj (sopranas, Lenkija).

Groti smuiku rankos lūžis nesutrukdė

Birželio 20 d. G. Tatorytė pasirodys su smuikininku Algirdu Šochu (23 m.), kuris kelius į muzikos sceną taip pat skynėsi globojamas M. Rostropovičiaus fondo. Už muzikos pasiekimus smuikininkas, kaip ir G. Tatorytė, yra pelnęs Prezidento Valdo Adamkaus apdovanojimą.

A. Šochas smuiku griežti pradėjo būdamas šešerių. Yra aktyvus festivalių dalyvis. 2012 metų vasarą dalyvavo šiuolaikinės muzikos festivalyje OPUS XXI Avinjone (Prancūzija), kur buvo pristatomi naujausi šiuolaikinės muzikos kūriniai. Solo partijas A. Šochas atliko Rusijoje, Azerbaidžane, Prancūzijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Olandijoje, Belgijoje, Baltarusijoje, Latvijoje ir Estijoje.

Vaikystėje, būdamas vos antroje klasėje, A. Šochas patyrė rankos traumą. Dėl jos smuikininko karjera galėjo baigtis nė neįsibėgėjusi. Smuikininkas susilaužė dešinę ranką, lūžis buvo itin sudėtingas – užspausti nervai, kraujagyslės, o prognozės – nekokios. Po pusketvirtos valandos trukusios operacijos, į alkūnę sudėtų trijų varžtų, reanimacijos ir vienų metų, praleistų įvairiose gydymo bei reabilitacijos sanatorijose, A. Šochas sugebėjo ir vėl ne tik rašyti, bet ir paimti smuiką į rankas: „Dėkoju nuostabiems Lietuvos mikrochirurgams, kurie padarė stebuklą. Galėjau vėl valdyti, ištiesti ranką ir pirštus, juos visus jausti. Kai po traumos sugrįžau į mokyklą, pabandėme prisiminti ir smuiką, ir… pavyko.“

G. Tatorytės ir A. Šocho koncertas vyks birželio 20 d. Valdovų rūmuose, Vilniuje. Programoje – Balio Dvariono, Edvard Grieg, Fritz Kreisler, Maurice Ravel ir Astor Piazzolla muzikiniai šedevrai smuikui ir fortepijonui.

Legendinės klarnetininkės mokinys

Birželio 15 d. Trakuose, festivalyje „Užutrakio vakarai“ kartu su kitais M. Rostropovičius fondo remiamais jaunaisiais atlikėjais pasirodys klarnetininkas Žilvinas Brazauskas (23 m.). „Šis nepaprastai charizmatiškas ir talentingas Liubeke, Vokietijoje, studijuojantis jaunuolis – vienas mylimiausių legendinės Sabinos Mayer mokinių, – pasakojo R. Kubilienė. – S. Mayer – viena geriausių pasaulio klarnetininkių. Ji laimėjo konkursą į garsųjį H. fon Karajano orkestrą, bet nepateko dėl to, kad orkestras atsisakė priimti muzikantę moterį.“

Žilvinas – tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatas. Solo partijas yra atlikęs su daugeliu Lietuvos ir užsienio orkestrų. 2012–2013 metais dalyvavo tiesiogiai transliuojamoje Šiaurės Vokietijos radijo rengiamų jaunųjų menininkų pristatymo laidoje „Start – Junge Kunstler live auf NDR Kultur“. 2013 metais buvo apdovanotas DAAD premija už išskirtinius pasiekimus, skirtus užsienio studentams aukštosiose Vokietijos mokyklose. Tais pačiais metais dalyvavo Paryžiuje, Luvre, rengtame koncerte, skirtame Lietuvos pirmininkavimui Europos Tarybai paminėti, taip pat Šlėzvigo-Holšteino muzikos festivalyje Vokietijoje. Šiuo metu yra globojamas Yehudi Menuhin „Live Music Now“ organizacijos.

Trakuose, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje, kartu su Ž. Brazausku pasirodys ryški jaunoji Lietuvos smuikininkė Paulina Jankovskytė (13 m.), kuriai jau teko groti Šlėzvigo-Holšteino festivalyje, taip pat Pijus Paškevičius (obojus, 13 m.) – itin talentingas ir charizmatiškas jaunasis atlikėjas, pasižymintis ryškiu virtuoziniu grojimu, Karalienės Mortos apdovanojimu įvertinta Eglė Bartkevičiūtė (akordeonas, 17 m.).

Ž. Brazausko, P. Jankovskytės, P. Paškevičiaus, E. Bartkevičiūtės koncertas vyks birželio 15 d., Trakuose, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje, festivalyje „Užutrakio vakarai“ . Koncerto pradžia – 17 val.

Jauniausi ir žaviausi

Pasiklausyti gabių pradedančiųjų mūsų muzikantų galima ir birželio 12 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje – M. Rostropovičiaus fondo globojami vaikai pasirodys kartu su Šv. Kristoforo orkestru. Dirigentas – Donatas Katkus. Koncerte „Paskui savo svajonę“ gros smuikininkė Ugnė Liepa Žuklytė (smuikas, 12 m.), Elžbieta Dvarionaitė (fortepijonas, 13 m.), Stasys Makštutis (klarnetas, 16 m.), Kristupas Klimkaitis (fortepijonas, 12 m.).

„Nors vaikams dar kiek daugiau nei 10 metų, tačiau jie jau yra ne vieno konkurso laureatai, nebe pirmą kartą pasirodantys su orkestru. Muzikantui tai – aukščiausias grojimo lygmuo“, – sakė R. Kubilienė.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top