Pradinis / Kultūra / Vilniaus knygų mugėje – M. K. Sarbievijaus „Maršalo lazdos“ pristatymas

Vilniaus knygų mugėje – M. K. Sarbievijaus „Maršalo lazdos“ pristatymas

2017 m. vasario 23–26 dienomis vyko 18-oji Vilniaus knygų mugė, kurios šiųmetė tema – „Lietuviški ženklai pasaulyje“. Knygų mugė, anot organizatorių, šiemet išsiskyrė renginių gausa.  Knygų mugės metu vasario 25 d. vyko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus knygos „Maršalo lazda“ pristatymas. Naujausią knygą pristatė sudarytoja dr. Viktorija Vaitkevičiūtė, prof. Eugenija Ulčinaitė ir dr. Živilė Nedzinskaitė, dr. Marijus Šidlauskas.

„Maršalo lazda“ – tai Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus laidotuvių pamokslas, išleistas 1635 m. Vilniaus akademijos spaustuvėje. Tai vienintelis išlikęs šio poeto pamokslas lenkų kalba. Nors Lietuvos ir Lenkijos tyrėjai „Maršalo lazdą“ vertino kaip puikų Baroko retorikos ir pamokslo žanro pavyzdį, iki šiol jis nebuvo sulaukęs nei kritinio leidimo, nei vertimo į lietuvių kalbą. „Maršalo lazda“ yra pirmoji M. K. Sarbievijaus pamokslo publikacija, kurią sudaro vertimas į lietuvių kalbą su komentarais, pamokslo faksimilė ir įžanginis straipsnis. Pamoksle, kaip būdinga Baroko laidotuvių pamokslams, ypač gausu įvairiausių citatų iš Šventojo Rašto, Antikos mitologijos, istorijos ir literatūros, Bažnyčios Tėvų veikalų bei paties M. K. Sarbievijaus amžininkų kūrinių. Čia, kaip teigė knygos sudarytojai, ir buvo didžiausias iššūkis. Ne visas pamokslo nuorodas pavyko identifikuoti, nes kai kurios jų netikslios arba klaidinančios, ne vienu atveju pasitelkta šaltinio vieta ne cituojama, o laisvai autoriaus perpasakojama.

M. K. Sarbievijus (1595–1640) – jėzuitas, literatūros teoretikas ir kūrėjas, pamokslininkas, Vilniaus universiteto profesorius, XVII a. visoje Europoje išgarsėjęs kaip vienas žymiausių lotyniškai rašiusių poetų. 1617 m. M. K. Sarbievijus pedagoginę veiklą pradėjo Kražių kolegijoje.

Kadangi M. K. Sarbievijus mažiau tyrinėtojų dėmesio susilaukė kaip pamokslininkas, šia knyga jos sumanytojai siekia supažindinti skaitytojus su šio žanro ypatumais, Baroko epochos retorikos išskirtinumu bei grožiu, kartu atskleisdami ir dramatišką to meto žmogaus pasaulėvoką.

Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro muziejaus vedėjas Vygantas Mažonas

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: