Tereikia didelio noro ir šiek teik pastangų studijas paversti puikiu tramplinu į pasaulį. Kultūros vadybininkė Viktorija Poškaitė per ketverius studijų metus studijavo ne tik Lietuvoje. Pasinaudojusi jai suteiktomis galimybėmis semestrą ji praleido Pietų Korėjoje, vėliau – Australijoje, o praktikos išvyko į pačios susirastą įmonę Gran Kanarijoje.
Net jei ir pavėlavai kur nors…
Daugelio svajonė studijuoti užsienyje prieš kelerius metus Viktorijai nebuvo aktuali, tačiau vaikino skatinama pradėjo domėtis įvairiomis galimybėmis išvykti svetur. Pavėlavusi pateikti dokumentus ERASMUS mainų programos konkursui, mergina nenuleido rankų ir ėmė ieškoti kitų alternatyvų. „Pradėjau domėtis dvišalėmis universiteto sutartimis. Mano dėmesį atkreipė galimybė išvykti į Pietų Korėją. Kadangi tėtis ten turi verslo partnerių, pakalbėjusi su tėvais nusprendžiau semestrui išvykti būtent ten“, – prisimena Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto studentė, trečiojo kurso rudens semestro studijas tęsusi Kyung Hee universitete Seule. Pasak merginos, paskaitos buvo itin įdomios, nes studijavo su kultūros vadybos studijomis susijusius dalykus. Tiesa, per savaitę vykdavo nemažai paskaitų ir lankomumas buvo griežtai reglamentuojamas, tačiau studijuoti nebuvo itin sunku, nors mokytis teko anglų kalba kartu su korėjiečiais. Ši absolventė įsitikinusi, jog būtent studijų užduotis jai suteikė galimybę aplankyti Žibintų festivalį, išmokti pagaminti tradicinius kimštus kopūstus ir juos dalinti benamiams vaikams.
Stebinantys Rytų kultūros atradimai
Gyvenimas tarptautinėje aplinkoje suteikė ne tik daug žinių, bet ir padėjo pažinti šią tolimąją šalį, jos papročius ir kultūrą, suprasti vietinių elgseną. Deja, tačiau su korėjiečiais glaudžių santykių lietuvių studentai neužmezgė, kadangi vietiniai gyventojai yra itin drovūs, retas kuris moka anglų kalbą. Pietų Korėjos vyriausybė skatina gyventojus mokytis anglų kalbos. Pasak kultūros vadybininkės, 2 procentai šalies BVP skiriama šios kalbos mokymui, kadangi angliškai supranta ir kalba daugiausia tik universitetų bendruomenės. Nuvykusią į visiškai kitokią ir iki šiol iki pabaigos nesuvoktą kultūrą, merginą ypač stebino korėjiečių konservatyvumas. „Gyvenome universiteto bendrabutyje, kurio aukštai suskirstyti pagal lytis. Vaikinams ne tik jokiais būdais nebuvo galima ateiti pas merginas į kambarius, bet ir apskritai užeiti į jų aukštą. Jeigu sulaužytum šią taisyklę, būtum išmestas iš bendrabučio. Taip pat buvo nuolat tikrinama kambarių švara“, – griežtos sistemos tvarką su šypsena prisimena studentė.
Australai nesupranta, kodėl reikia nusirašinėti
Grįžusi iš Pietų Korėjos, Viktorija ilgai Lietuvoje neužsibuvo. Pati susiradusi reikiamą informaciją, pateikė paraišką tęsti studijų Melburno universitete Australijoje ir netrukus buvo pakviesta ten. Nors už kelionę ir gyvenimo išlaidas teko susimokėti pačiai, pašnekovė to visiškai nesigaili dėl geros mokslo kokybės ir įdomių paskaitų. „Studijų lygis Australijoje – itin aukštas. Čia visi studentai motyvuoti, noriai mokosi, susirinkę diskutuoja apie paskaitas, darbus, skaitytas knygas ir straipsnius. Nusirašinėjimas, kaip reiškinys, čia tiesiog neegzistuoja, nes studentai patys nesupranta, kodėl to reikia, kadangi mokaisi sau, o ne kam kitam“, – pasakojo Viktorija. Australijoje dėstytojai žymi tik seminarų lankomumą, o paskaitos nėra privalomos, kadangi jas galima pamatyti internete. Kurso draugai taip pat noriai dalinasi informacija, bendrauja ir nuoširdžiai domisi. „Geriausi mano draugai buvo australai. Su jais smagu ir paprasta bendrauti“, – tvirtina studentė.
Organizavo renginius Gran Kanarijos viešbutyje
Viktorija dar nebuvo spėjusi grįžti iš Australijos į Lietuvą, o jau žinojo, kad turės išvykti į praktiką Ispanijoje. „Dėl jos teko perderinti viso ketvirtojo kurso struktūrą, kadangi paskutinį semestrą turėjau atlikdama praktiką paraleliai rašyti bakalauro baigiamąjį darbą. Džiaugiuosi, kad pavyko suderinti visus formalumus“, – aiškino mergina. Trijų mėnesių praktika žadėjo intensyvų darbą ir tarptautinę komandą. „Dirbti teko keliuose Grand Kanarijos viešbučiuose, kur rengėme kultūrinę programą ir pasirodymus viešbučių svečiams. Patys sugalvodavome, kaip pralinksminsime ir kuo nustebinsime savo auditoriją. Reikėjo Viktorijai ir jos kolegoms rūpintis viskuo nuo idėjos gimimo iki jos įgyvendinimo. Pasak merginos, svarbiausia būti komunikabiliam ir šiltai bendrauti su svečiais. „Jei moki anglų kalbą, dar vieną kitą sakinį pasakai ispaniškai, šiltai bendrauji, svečiai iš karto tai pajunta ir mėgaujasi vakaro programa“. – prisiminimais dalinosi Viktorija. Nors praktikos metu merginai daug keliauti neteko, visi ten dirbantys jaunuoliai mėgavosi saulėtu Ispanijos oru ir ten tvyrančia gera nuotaika.
Laikinai Lietuvoje…
Viktorija Poškaitė išdavė paslaptį, kad pabaigusi studijas ir įgijusi Vilniaus universiteto diplomą, aukštesnio išsilavinimo ketina siekti užsienyje. „Neseniai gavau patvirtinimą iš Ulrechto universiteto Olandijoje, kuriame pasirinkau Tarptautinio ekonomikos verslo magistrantūros studijas. Vėliau svajonių sąraše – Niujorkas. Kol keliauju, jaučiuosi gyva, aplink daug įdomių žmonių. O ir pati per tas keliones dar labiau subręstu, įgyju stiprybės ir gerokai patobulėju“, – šypsosi vis dar Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto studentė.