Pradinis / Lietuviai svetur / Vokietijoje apdovanoti Lietuvos labui plušantys išeiviai

Vokietijoje apdovanoti Lietuvos labui plušantys išeiviai

Vasario 29 dieną Kaselio (Vokietija) lietuvių bendruomenė surengė įspūdingą šventę ir joje paminėjo dvi Lietuvai svarbias datas – Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją. Svečiai suvažiavo ne tik iš įvairių Vokietijos vietovių – Berlyno, Niurnbergo, Zalcgiterio, Štutgarto, Hiutenfeldo, bet ir iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų. Renginyje dalyvavo Lietuvos ambasados Vokietijoje bei Kaselio savivaldybės atstovai, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, taip pat neformalių lietuvių bendruomenių atstovai.

Tą vakarą buvo paskelbtos „Laisvės sparnų“ nominacijos, skirtos tautiečiams, savo darbais ir veikla garsinantiems Lietuvos vardą Vokietijoje.

Iškiliausiu kultūrinių vertybių kūrėju ir lietuvybės saugotoju Vokietijoje buvo nominuotas Vokietijos lietuvių bendruomenės garbės pirmininkas, Vokietijos lietuvių kultūros instituto vadovas ir įkūrėjas dr. Vincas Bartusevičius. Istorikas ir aktyvus VLB garbės narys yra jau įvertintas valstybiniais apdovanojimais už tarptautinio lygio mokslo pasiekimus ir bendradarbiavimą su Lietuva, garbės ženklo „Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai“ medaliu.

„Etnokultūros tradicijų puoselėtojo Vokietijoje“ nominacija atiteko ilgamečiam Vasario 16-osios gimnazijos muzikos mokytojui, choro ir orkestro vadovui ir Vokietijos lietuvių bendruomenės nariui Gintarui Ručiui. Visos lietuvių bendruomenės šventės, minėjimai bei Vasario 16-osios gimnazijos renginiai neįsivaizduojami be G. Ručio vadovaujamo mokinių choro bei tautinių šokių pasirodymų.

Nominacija „Daugiausia aktyvių veiklų Vokietijoje vykdanti bendruomenė“ skirta Štutgarto lietuvių bendruomenei (valdybos pirmininkas Juozas Vasiliauskis), kuri šiuo metu yra vienintelė akyvi oficialiai veikianti lietuvių bendruomenė Badeno-Viurtembergo žemėje, vienijanti daugiau nei 80 nuolatinių narių. Bendruomenė, gyvuojanti nuo 1945 metų, glaudžiai bendradarbiauja su URM Užsienio lietuvių departamentu, pagal galimybes prisideda prie jų projekto „Globali Lietuva“ iniciatyvų. Bendruomenė turi lituanistinę mokyklėlę, chorą, ansamblį „Ridigdo“, stiprią krepšinio komandą „L-Team“, užsiima aktyvia muzikine, kūrybine ir sielovadine veikla.

Nominacija „Lietuvių šeimos įmonė, pasiekusi verslo aukštumas Vokietijoje“ atiteko „Butenas Holzbauten GmbH&Co“. Tai nuo 1997 metų veikianti lietuvio Remigijaus Butėno šeimos įmonė, gaminanti medienos gaminių produkciją, 2019 metais įvertinta klientų aptarnavimo srityje pirmąja vieta, 2020 metais ji tapo Vokietijos dizaino apdovanojimų nugalėtoja.

Lietuviškų kulinarinių tradicijų puoselėtoja Vokietijoje nominuota Rasa Hoffmann – skanių šakočių kepėja, lietuviškų tradicinių maisto patiekalų pagal autentiškas receptūras gamintoja, lietuviškų renginių organizatorė, kempingo savininkė. R. Hoffmann garsėja ne tik puikiais kulinariniais sugebėjimais, bet ir išskirtiniu svetingumu, vaišingumu.

„Grupės, vienijančios Vokietijoje gyvenančius lietuvius, įkūrėjo“ nominacija atiteko feisbuko grupės „Gyvenimas Vokietijoje“, turinčios 25 tūkstančius narių, įkūrėjui Eugenijui Stravinskui.

„Visuomeninės lietuvių veiklos viešintojo Vokietijoje“ nominacija pagerbtas Darius Šulcas, kuris kartu su Jurgita Noreikaite-Pickel įkūręs grupę „Reporteriai Vokietijoje“ ilgus metus savanoriškai ir neatlygintinai lankosi Vokietijos lietuvių renginiuose, rengia pranešimus ir videoreportažus ne tik gausiai internetinei auditorijai, bet ir „LRT plius“ kanalu transliuojamai laidai „Pasaulio Lietuva“.

Tikinčiųjų pasaulio lietuvių vienytoju Vokietijoje nominuotas „Sielovados“ grupės įkūrėjas, Štutgarto lietuvių bendruomenės narys Karolis Genutis. Tai ekumeniška tikinčiųjų užsienio lietuvių grupė, vienijanti lietuviškai kalbančius kunigus, laikanti šv. Mišias lietuvių kalba ir organizuojanti piligriminius žygius.

Tautinės simbolikos populiarintojais Vokietijoje nominuoti Zalcgiterio lietuvių grupė.

Aktyvių lietuvių susitikimų iniciatore Vokietijoje tapo Asta Döring, kuri buria Vysbadeno-Mainco lietuvius bendrai kūrybinei, patriotinei veiklai Vokietijoje.

„Lietuvių sportinės veiklos organizatorių Vokietijoje“ nominacija atiteko Vokietijos lietuvių bėgimo ir sportinio ėjimo klubui. Jo įkūrėja Neringa Užomeckienė yra energinga aktyvistė, sportinėms veikloms vienijanti Vokietijoje gyvenančius lietuvius.

Paskutinę nominaciją „Patriotizmo ir vienybės puoselėtojas pasaulio lietuvių bendruomenėse“ bičiuliai paskyrė pačiam renginio organizatoriui, Vokietijos Kaselio miesto lietuvių bendruomenės įkūrėjui ir pirmininkui Rimantui Dailidoniui. Jo iniciatyva surengta daug įvairių renginių ir inciatyvų. Dar gyvendamas Lietuvoje R. Dailidonis pasižymėjo originaliomis idėjomis.

Po oficialiosios dalies vyko linksmybės, buvo vaišinamasi suneštinėmis vaišėmis. Viešnia iš Lietuvos – Kazlų Rūdos savivaldybės Antanavo bendruomenės narė Reda Kneizevičienė lauktuvių atvežė antanaviškių moterų suspaustų sūrių. Savo ruožtu nuo jos neatsiliko ir AB „Žemaitijos pienas“ garsiojo sūrio „Džiugas“ prezentatorė Vokietijoje J. Noreikaitė-Pickel. Lietuviškų sūrių ir kitų lietuviškų skanumynų visi skanavo, kiek norėjo. Savo dalyvavimu šventę pagerbė lietuvių dainė Gintarė Jautakaitė, dainininkė Justina Levanaitė bei „Ridigdo“ vadovas Juozas Vasiliauskis iš Štutgarto LB, Žilvinas Voinas ir Sigis Braun iš Niurnbergo LB, Zalcgiterio lietuvių muzikantai Gedas Sirutis, Dainius Amšiejus ir Arūnas Šlamiškis.

Renginio dalyviai išreiškė viltį, jog tokia šventė taps tradicinė.

Angelė Digaitytė

Dariaus Šulco nuotraukos

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top