Pradinis / Grožis ir mada / Jaunųjų kūrėjų vertybinės sampratos ir saviraiškos plotmės

Jaunųjų kūrėjų vertybinės sampratos ir saviraiškos plotmės

Jaunajai kartai individuali saviraiška tampa svarbiu vertybiniu pamatu. XXI a. šiuolaikinis jaunimas besirinkdamas savo ateities kelią kruopščiai atsirenka kriterijus, kuriais remdamasis priima reikšmingus sprendimus. Įvairius pasirinkimus lemia argumentai: ar tai yra įdomu, ar bus patenkinta savirealizacija, ar pasiektas maksimalus rezultatas?.. Tai kasdien rūpimi filosofiniai klausimai, kuriuos išsikelia jaunosios  Z kartos atstovai.

Jaunoji karta ugdo vertybinį pamatą, stengiasi suvokti naujoje amžiaus epochoje vykstančius pokyčius, procesus. Tūkstančius metų evoliucionuojančių  tradicijų tęstinumas įgyja svarbią vertę, kiekvieno žmogaus gyvenimo prasmės leitmotyvą. Baltų senoliai su didele pagarba puoselėjo mišką, kiekvieną medį, žalią augalėlį, suvogdami, kad gyvoji gamta tai yra kiekvieno žmogaus psichologinės gerovės pamatas, planetos plaučiai ir siela. Miškas yra vertybė, kuri kiekvieno žmogaus širdyje užima didelę dalį gyvasties.

Miško kūrybinė tema studentų kūrybiniuose darbuose tampa dar aktualesnė ir neša toliaregišką įžvalgą. Kūrybinis pozityvus mąstymas gali skleisti ir puoselėti visuomenėje žinutę apie miško svarbą, vertybių išsaugojimą ir perdavimą ateities kartoms.

Studijų procese perfekcionistiniai tikslai tampa iššūkiu formuojant užduotis. Tikslinga rasti psichologinę, pozityvią prieigą prie jauno žmogaus, siūlant kiekvienam kūrybinę temą. Kūrybinė individo saviraiška turi atsiskleisti vidinės laisvės proveržiu. KTU studijų programos „Aprangos mados inžinerija“ studentės / absolventės Lina Drungilaitė, Lauryna Tamošaitytė, Justina Štrimaitytė, Ugnė Žukauskaitė kūrybines toliaregiškas interpretacijas atskleidė betarpiško sąlyčio su gamta aspektu. Vertinant šiuolaikinės jaunimo kartos išmaniųjų technologijų besaikio vartojimo tendencijas ir įpročius, šių studenčių pasirinkimas moderniai atsigręžti į gamtą ir miškų išsaugojimą tapo išskirtine laisve. Kūrybinis ketvertas sukūrė mados projektą „Sweetness  of  Darkness“, kuris buvo pristatytas mados renginiuose „Dizaino dienos“ ir „Apkalbos“ bei reprezentavo KTU universitetą „Dizaino savaitėje“.

Kolekcijos „Sweetness of Darkness“ koncepcija dvelkia individo giluminiu gamtos pojūčiu, alsuoja jautrumu ir dvasingumu. Autorės atskleidžia asociatyvų matymą: „…Miškas… Naktis… Cukraus vata! Kolekcija gimė įkvėpta nakties miško, tamsių šešėlių, šalčio ir pašiurpusios odos nuo drastiško gamtos naikinimo. Tamsaatspindžiai ir saldi saldi naktis – tai pagrindiniai kolekcijos elementai. Drąsūs sprendimai, rizika nepritapti  arba  iššūkis  išsiskirti bei bebaimis polėkis sukuria neįprastus kontrastus ir formas. Spalvų difuzijos kontrastai ir erdviniai sluoksniai priverčia pažvelgti giliau, tarsi pro rūką, įvertinti nestandartines formas ir pajusti neblėstantį gamtos efektą bei jo ryšį su žmogumi. Tai Z kartos odė gamtai. Kolekcija neša gilyn į avangardo mišką – gilyn į patį save, į tamsiausias, slapčiausias vidaus kertes. Tamsa – gili, viliojanti, paslaptinga ir verta beprotiškai saldžios nuodėmės. Ar atsispirsi?!“

Autorės savo filosofiniu pozityviu mąstymu įkvepia ir jaunesniuosius studentus – svajoti, mąstyti, kurti, skleisti pozityvią žinutę ir veikti.

Studijų metu būti pastebėtam yra pradinis pirminis ir labai svarbus žingsnis į sėkmę. Geri studentų darbo veiklos pavyzdžiai gali tapti siekiamybe ir kitiems tokio amžiaus jauniems žmonėms. Mados sektoriuje yra vertinama net tik patirtis, bet ir aktualių temų konvergencija, profesionalios, nuolat tobulinamos kompetencijos, bet ir drąsi jaunatviška motyvacija.

Straipsnio autorės: Eglė Ina Mackevičienė, Ingrida Balynaitė, KTU, Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas

Kolekcijos modelių autorės: Lina Drungilaitė, Lauryna Tamošaitytė, Justina Štrimaitytė, Ugnė Žukauskaitė

Fotografė Lauryna Tamošaitytė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: