Gruodžio 28 d. nuo 13 val. Kupiškio kultūros centre vyko sena, labai graži lietuvių liaudies Žiemos saulėgrįžos šventė „Atoskrenda pova, leliumoj“. Šventėje advento ir Kalėdų papročių,…
Paieška: Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
Seniai, seniai, kai dar nebuvo žinoma apie Kalėdas, mūsų senoliai pagonys laukdavo Elnio devynragio, arba Saulėgrįžos (gruodžio mėn. 21 d.), dienos. Elnio devynragio dieną visi garbindavo…
Lapkritis – mėnuo, kai rudeninė dargana jau pabosta ir širdis šaukiasi žiemos. Šį mėnesį piemenys švęsdavo Ožio dieną (lapkričio mėn. 12 d.) bandydami greičiau prisikviesti žiemą,…
Senovėje lietuviai lapkričio 10 arba 12 dieną švęsdavo Ožio šventę, skirtą pakviesti žiemai. Tikra tiesa, kad geriausia, kai viskas vyksta savu laiku: džiaugiamasi, kai žiema neužsibūna…
Vieną gražų spalio antradienį Kauno Panemunės pradinės mokyklos 2a ir 2b klasių mokiniai, padedami klasės auklėtojų Dianos Kairiūkštienės ir Astos Baronaitės, kartu su tikybos mokytoja Ieva…
Perimdami tradicijas iš savo tėvų, senelių ir perduodami jas iš kartos į kartą, prasidėjus bene gūdžiausiam ir niūriausiam rudens mėnesiui lapkričiui, švenčiame Vėlines, arba Visų Šventųjų…
Jau kalbėjome apie tai, kuo svarbi Lygiadienio šventė. Šiuo metu diena ir naktis tampa vienodos trukmės, ilgesniais rudens vakarais daugiau laiko praleidžiama namie. Ne už kalnų…
Lietuva – šalis, kurioje žmonės gali džiaugtis visais keturiais metų laikais. Ir nors daug kas nuolat jaučiasi nelaimingi dėl to, kad saulės tiek mažai, vasara per…
Tą dieną, kai važiavome į svečius pas mokytoją Akvilę Krutkevičiūtę ir pas jos antrokus į Karalienės Mortos mokyklą Vilniuje, atrodė, kad oras tarsi sudaręs kokią sutartį…
Šis posakis labai dažnai lietuvių ištariamas apibūdinant ką nors netikėto ir nelaukto. Būtent toks būna vasaros lietus su žaibais ir griaustiniu. O štai viena vasaros paskutinio…
Ar jau aplankėte Ramygalą – miestelį, įsikūrusį apie 25 km į pietus nuo Panevėžio, šalia magistralės „Via Baltica“, prie Nevėžio intako Upytės, vienintelį miestą Panevėžio rajone?…
Prapjovos (liepos mėn. 16 d.) – tai šventė, kurią senovės lietuviai švęsdavo gausiomis apeigomis. Šią dieną arba artimiausią kitą, sulaukę pilno mėnulio, žmonės pradėdavo ruoštis javapjūtei.…
Kupolės šventė buvo bene svarbiausia baltų šventė. Ji dabar geriau žinoma kaip Rasų ar Joninių šventė, tačiau Kupolinės turi daugiau ir įvairesnių papročių. Šią dieną švenčiamas…
Kasmet apie birželio 22–24 d. Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota. Manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo…
Gegužės 13 dieną, meilės deivės Mildos dieną, Veiverių gimnazijos 2 klasės mokytoja Akvilė Krutkevičiūtė skyrė bendravimui su vaikais apie meilės, jausmų, draugystės svarbą. Visą dieną mokiniai…
Pasaulio šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, vasario 14 d. puikiai žinoma ir švenčiama kaip meilės ir įsimylėjėlių diena. Tačiau kol Vakarų kultūra nebuvo užkariavusi žmonių širdžių…
Jorės, arba Ganiklio, diena (balandžio mėn. 23 d.) turi sąsajų su krikščioniška šv. Jurgio diena – Jurginėmis. Jorė (arba Joris) – ne tik žalumos dievybės vardas.…
Kasmet Lietuvoje švenčiama Jorės, Ganiklio, arba Jurginių, šventė šiemet buvo kaip niekada žalia, šilta ir saulėta. Tikra Jorės diena. Retai kada pasitaiko, kad šią dieną į…
Ne veltui aprašyti Gandrinių šventės portalo Lietuvė.lt redaktorės vyko į Vievį: šiame krašte jau nuo senų senovės vaikai laukia ne tik Kalėdų Senelio, bet ir gandro, parskrendančio…
Blovieščiai, arba Gandrinės (kovo mėn. 25 d.), ypatingi savo papročiais, kurie ypač patinka jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams ir darželinukams. Vievyje ši šventė švenčiama iki šiol. Šią…