Pradinis / Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje / „Atoskrenda pova, leliumoj“

„Atoskrenda pova, leliumoj“

Gruodžio 28 d. nuo 13 val. Kupiškio kultūros centre vyko sena, labai graži lietuvių liaudies Žiemos saulėgrįžos šventė „Atoskrenda pova, leliumoj“. Šventėje advento ir Kalėdų papročių, burtų, dainų, sutartinių ir žaidimų programą parodė Kupiškio kultūros centro folklorinis ansamblis „Kupkėmis“, joje dalyvavo Salamiesčio pagrindinės mokyklos folklorinis ansamblis „Vijūnytė“ ir Kupos pradinės mokyklos būrelis „Pasakorių kertala“, kuriems vadovauja Alma Pustovaitienė ir Dalia Kaktienė. Renginyje dainavo Gabija Stukaitė, o visą renginį režisavo Jūra Sigutė Jurėnienė. Žinoma, renginys nebūtų taip puikiai pavykęs, jei scenografijos nebūtų kūręs Gintautas Vaitonis. Kviečiame bent akies krašteliu pamatyti ir paskaityti, kaipgi buvo švenčiama Žiemos saulėgrįžos šventė.

Šventė prasidėjo gražiu mitu „Pasaulio sukūrimas“, kuris buvo sakomas sena, autentiška kupiškėnų tarme:

Sanai sanai, kai nieko nieko do nebuvo, tik ūkai, tuos ūkuos buvo lizdas, kur tupėjo milžiniška untis unt vienintelio kiaušinio ir perėjo. Ale labai įsinorėjo lastėn ir išskrido jieškot maisto. Tadu užėjo labai smarkus lietus, sušlopo ir pėrtrūko tas lizdas, kiaušinis iškrito ir sudužo… Iš apatinās lukšto dalės susikūra požemis, iš boltymo – vandenys, iš trynio – žėma, o iš viršutinas lukšto dalės – dungus su žvaigždalam, mėnuliu ir saulali…

Žėmaj Dievas apgyvindino žmonas ir gyvulalius. Gyvulius laikė savo broliais, draugais ir niekadu ba reikalo jų nemedžiojo. Dėl to ir švinta mūsų protėviai žiemos saulėgrįžos švintį – gyvulių augintojų Naujuosius matus, saulalas sugrįžimų su visokiom apeigom, tikėjimais ir burtais apipindami tumsųjį matų laikotarpį. Kad tik graičiau susigrūžintų pavargusių saulalį ir diena jimtų ilgėt.

Renginyje buvo daug dainuojama, žaidžiami žaidimai ir atliekami burtai, kad padėtų žmonėms gerų ir derlingų metų sulaukti, kad išsipildytų norai ir svajonės, kad jaunamartės jaunikių sulauktų. Gražu buvo matyti, kad renginyje dalyvavo tiek daug dalyvių ir buvo ne ką mažiau svečių. Visi buvo nusiteikę pakiliai ir noriai žaidė žaidimus, atliko užduotis, ėmėsi burtų. Renginys buvo pateikiamas kaip graži pasaka, todėl tikrai neprailgo visas tas stebuklingas, meistriškai surežisuotas laikas su Kupiškio kultūros centro bendruomene.

Džiaugiamės, kad mažesniuose miesteliuose gyvenantys žmonės geba įtraukti vieni kitus į veiklą, noriai imasi renginių organizavimo. Maloniai stebina tai, kaip puikiai pavyko surežisuoti visą renginį, kupiną gražių dainų ir šokių, su mažaisiais aktoriais ir scenos virtuozais be jokių trukdžių. O kokia graži senoviška kupiškiečių tarmė! Stebino tai, kad vis dar yra žmonių, puikiai įvaldžiusių šią tarmę.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie organizavimo šią šventę, vaidino, šoko ir visaip kitaip prisidėjo prie jos. Grįžome namo laukdami vis anksčiau pabundančios saulės ir sužinoję labai daug įdomių ir prasmingų dalykų.

Ieva Ąžuolaitytė-Staneikienė, Alma Pustovaitienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top