„Pažaliavo kaip Jorė“

Jorės, arba Ganiklio, diena (balandžio mėn. 23 d.) turi sąsajų su krikščioniška šv. Jurgio diena – Jurginėmis. Jorė (arba Joris) – ne tik žalumos dievybės vardas. Nuo seno taip vadinamas ir pavasario Perkūnas, žadinantis gyvybės jėgas. Štai Ganiklis, žinomas kaip gyvulių globėjas, yra svarbus šią dieną, nes gyvuliai pagaliau išgenami į laukus ir reikia, kad juos kas saugotų. Gyvuliams apsaugoti nuo seno baltai gaminosi įvarius amuletus ir talismanus, saugančius tiek gyvulius, tiek piemenis nuo pikto. Ši diena Antanavo kultūros namuose minima jau ne vienus metus. Šiemet šioje šventėje svečiavosi ir portalo Lietuve.lt atstovai.

Šiais metais balandžio 23 diena kaip niekada anksčiau buvo nepaprastai šilta ir vasariška. Šventė prasidėjo nuo laukų šventinimo, tai – svarbiausia šventės dalis. Antanavo bendruomenė tiki, kad pašventinti laukai duos geresnį derlių, bus apsaugoti nuo ligų ir gamtos nelaimių. Kaip kalbinami vienos sodybos šeimininkai sakė, su Dievuliu ir Jo palaiminimu derliaus laukti ramiau. Dar prieš pietus Pilviškių parapijos klebonas Algirdas Žukauskas pašventino Užuoganų ir Antanavo kaimų laukus, o vėliau šventė persikėlė į Plioplių kaimą – visi gyventojai susirinko į Reginos Baltūsienės sodybą drauge pasimelsti, kad šv. Jurgis šiemet duotų gerą ir gausų derlių.

Puikus metas sodinti jurginus – neatsiejamą Jurginių šventės akcentą. Ta proga visos Antanavo sodybų šeimininkės sodino nuostabias gėles ir šaukė pavasarį ne tik pasisvečiuoti, bet ir pasilikti ilgam Lietuvoje.

Šv. Jurginių dieną Antanavo koplyčioje vyko šv. Mišios. Jose, be Antanavo gyventojų, taip pat dalyvavo ir svečiai iš Kazlų Rūdos senjorų klubo, kun. Algirdas Žebrauskas, Luokės parapijos klebonas Virginijus Palionis.

Po šv. Mišių visi keliavo į Gaisrių kaimą pas Ireną Bartuškienę pasivaišinti jos rankomis kepta duona, pasidžiaugti šventinamais laukais. Beje, ponios Irenos kepta duona buvo ypatinga – su įkeptu raktu, simbolizuojančiu šv. Jurgį. Mat tikima, jog jis gali užrakinti plėšrių žvėrių nasrus, kad šie nepultų gyvulių, ir atrakinti žemę, kad ši neštų gausų derlių.

Antanavo miesteliui pasisekė – jis turi be galo šaunią bendruomenės pirmininkę Redą Kneizevičienę, gavusią Petkevičaitės-Bitės medalį. Šia proga sveikindami ponią Redą, Antanavo pagrindinės mokyklos šokėjai jai parengė ir padovanojo nuostabiai gražią šokių programėlę pavadinimu „Paukštelių ir piemenėlių Velykėlės“.

Beje, tikrasis Jurgis gyvena tik Gaisrių kaime. Kaip tik šiemet ponas Jurgis buvo įšventintas į bendruomenės narius ir nuspręsta, jog kitais metais Jurginių šventė bus švenčiama būtent šiame kaime.

Be visų minėtų pramogų, Antanavo miestelio mažieji gyventojai dar kūrė ir vaidino trumpą vaidinimą pavadinimu „Ganiklis ganė ir arklį praganė“. Trumpas pasakojimas buvo susijęs su Ganiklio dienos burtais ir magija. Pasakojime piemuo išveja arklį į ganyklas ir verčia dirbti, todėl supykęs arklys išsilaisvina iš apynasrio ir pasprunka, o sugrįžęs ganyklon ir arklio neberadęs piemuo pamano, kad tai piktosios dvasios jį nusinešė. Istorija pamokanti: negalima elgtis su gyvuliais beširdiškai – ir jie turi turėti poilsio dienų.

Šventėje buvo gausu šviežios kiaušinienės, kurios receptais dalijosi visos šeimininkės. Buvo netgi gruziniško vyno, mat pasirodo, kad šv. Jurgis – Gruzijos globėjas.

Tą dieną buvo apstu ir kitokių linksmybių, bet smagiausia portalo Lietuve.lt komandai buvo matyti linksmus žmones, gebančius ir darbuotis, ir švęsti kartu, ir vargais dalytis, ir melstis tikintis gero būsimo derliaus.

Lietuve.lt nori padėkoti už nuostabią šventę, kurioje galėjo dalyvauti, ne tik Antanavo bendruomenei, bet ir visiems svečiams, prisidėjusiems prie šios šventės įgyvendinimo: Pilviškių klebonui Algirdui Žukauskui, Luokės klebonui Virginijui Palioniui, Gaisrių kaimo seniūnei Irenai Bartuškienei, Olgai Biskienei, Julijai Bumblienei, Reginai Baltūsienei, Antanavo mokyklos šokėjams ir mokytojoms, padėjusioms vaikams išmokti šokius ir paruošti vaidinimus, taip pat visiems kitiems žmonėms, vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie Jurginių šventės organizavimo Antanave.

Portalo Lietuve.lt komanda linki, kad šv. Jurgis saugotų Jūsų laukus nuo šalčio, sausros ir nuo per didelės drėgmės, nuo piktų amarų ir visokių kitokių blogybių, kurios gali pakenkti derliui. Lai šie metai būna derlingi!

Nuotraukos Vytauto Brastausko

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top