Pasamprotaukime apie pozityvų nusiteikimą. Pats žodis „pozityvas“ kuria gerą nuotaiką, o kai žodį pagyvina šypsena bei teigiama emocija, joks oras nebaisus. Visi žinome, kad nėra blogo oro, tik turime būti tinkamai tam pasiruošę. Be to, lietuviui nelabai ir derėtų bambėti dėl lietaus. Šalies pavadinime užkoduota, kad pas mus turėtų lyti. Samprotaujant iš šios pozicijos, derėtų priimti paprastą sprendimą: lietus Lietuvoj – pozityvas mano galvoj!
Šmaikštaus nusiteikimo vedami, regis, nuo neatmenamų laikų bendrystės saitais sujungti klubo „Ašvienių fanai“ ir Užpalių kultūros namų savanoriai, nesižvalgydami į dangų darbavosi organizuodami orientacinį žygį dviratininkams, raiteliams ir pėstiesiems. Penkto orientacinio žygio vieta simboliška – Užpalių piliakalnis. Vertėtų paminėti, kad Užpaliuose šis piliakalnis nepelnytai pamirštas. Didžiuojamasi miesteliui pradžią davusiu Šeimyniškių piliakalniu, daugiausia lankomas šalia Krokulės šaltinio esantis Lygamiškio piliakalnis, o miestelio vardu pasipuošęs piliakalnis net knygose apie Užpalius mažai aprašomas. Dėmesio stoką istorinei vietai patvirtina tai, kad organizuojant veiklą ne vienas užpalietis tikslinosi žygio sambūrio vietą. Dėl bendro aiškumo ir siekiant sustiprinti Užpalių piliakalnio istoriškumą bei žinomumą jame iškelta miestelio vėliava. Nežinia ar kas pastebėjo, bet organizatoriai vieningai sutarė vėliavą iškelti už šachmatinės žirgo figūros, kuri ištikimai saugo Užpalių piliakalnį. 12 km maršrute vėliava nebuvo matoma tik nuėjus į slėnius ar į mišką, tai būtų apie 3 km sudėjus visas atkarpas. Žygis matant vėliavą ‒ neabejotinas energijos užtaisas. Tad ar verta nuogąstauti dėl lietaus?
Nerimo tikrai nebūta. Žygyje dalyvavo dešimt komandų ir niekas neskubėjo būti pirmas. Truputis lietaus, truputis saulės ir vėjo – viskas tik tam, kad būtų smagiau, kai nefiksuojamas laikas, kai gali mėgautis gamta ir savanorių paruoštomis užduotimis. Pirmoji užduotis – sėkmę simbolizuojančių pasagų gaudymas su magnetu. Užduotį vedė pirmą kartą žaidime savanoriaujantis Žydrūnas Čeplinskas. Užduoties būta pranašingos. Gamta buvo dosni ne tik pavasarinių spalvų, bet ir gegutės kukavimo, kiškių vikrumo, stirnų atidumo ir miško karaliaus briedžio žvilgsnio. Ką jau bekalbėti apie jausmą matant laisve besimėgaujančius septynis briedžius. Ne mažiau nuostabos žygeiviams padovanojo ir energinga Gaigalių kaimo Šileikių šeimynos močiutė, verpianti iš kuodelio. 94 metų senolė mena daug šalies istorinių vingių, kuriuose ir sunkūs karo bei tremties išgyvenimai. Verta kiekvienam niurzgliui, nepatenkintam šiandiena, pabendrauti su gyvenime optimizmo nestokojančia močiute Genovaite.
Dosni likimo dovana – bendravimas su Genovaite Šileikiene, fot. E. Jovaraitė Inga Gudelienė parengė užduočių, susijusių su Linos Šimkaitienės keramikos darbais, fot. E. Šinkūnas Mažiausieji žygeiviai neskubėjo išeiti iš Galinių kaimo, fot. E. Jovataitė Sėkmės gaudymo užduotis, fot. Ž. Čeplinskas Savanoriaujančių merginų emocija, fot. E. Jovaraitė Rankos taiklumo užduotis, kurią vedė Gaivilė ir Jonas, fot. G. Jovaras Raiteliams paruošta užduotis įveikiama ir mažiausiems keturkojams, fot. E. Jovaraitė Paskutinis stabtelėjimas išeinant iš Galinių kaimo Linos Šimkaitienės darbai, fot. E. Šinkūnas Kepurę užmesti ant baslio atrodo lengva, bet pabandykite, fot. E. Jovaraitė Kai yra pozityvas, joks oras nebaisus, fot. G. Jovaras Įveikiama „Artistuko“ kolektyvo paruošta užduotis, fot. G. Jovaras Džiaugiamės, kai šuniukų mylėtojai nepalieka jų namuose, fot. G. Jovaras Mes manome, kad Užpalių piliakalnį saugo šachmatų figūra – žirgas, fot. E. Jovaraitė Angelo skulptūra Galinių kaime
Kartą per metus Užpaliuose organizuojamas orientacinis žygis vyksta skirtingose seniūnijos vietose ir maršrutas visada parenkamas mažiausiai per vieną dar neišnykusį kaimą. Gaigalių kaime septyniuose ūkiuose registruota 14 žmonių. Visiems gyventojams ačiū už geranoriškumą leidžiant eiti per jų sodybas ir pro tvenkinius. Išskirtinai ačiū Vestai Vaškelienei bei Valerijai ir Alvydui Vaškeliams, padėjusiems įgyvendinti organizatorių sumanymus. Kitas kaimas, kurį lankė žygeiviai, ‒ Trumpalių kaimas, iš kurio 2018 m. išvyko paskutinis gyventojas. Savanorė Inga Gudelienė pristatė čia kūrusios menininkės Linos Šimkaitienės darbus, o viena iš žygio dalyvių prisipažino aplankiusi vaikystės prisiminimuose saugomą, dabar tuščią močiutės sodybą. Užpalių kultūros namų „Artistuko“ kolektyvo merginos Augustė Gavėnaitė, Emilija Tarvydaitė, Vakarė Jurelytė surengė kliūčių ruožą aerodrome. Lėktuvai čia seniai nekyla ir nesileidžia, bet žygio dieną lyg užsakyti praskrido du NATO naikintuvai. Jautėme saugumą ne tik iš dangaus, bet ir ant žemės. Ramunė Žemaitienė budriai saugojo žygio dalyvius prie pagrindinio kelio primindama eismo taisykles. Paskutinėje stotelėje Gaivilė Karosaitė su broliu Jonu kvietė išbandyti rankos taiklumą metant virvę ar skrybėlę.
Taškai susumuoti, rezultatai suskaičiuoti, pralaimėjusiųjų nėra. Yra viena svarbi pergalė – geranoriškas buvimas kartu, kurį norisi pakartoti kad ir rytoj. Kai dalijiesi pozityvia emocija, gali pliaupti didžiausias lietus, norintiems pažinti gimtąjį kraštą jis nebaisus.
Birutė Minutkienė
Nuotraukos Žydrūno Čeplinsko, Eglės Jovaraitės, Gerardo Jovaro, Egidijaus Šinkūno