Nuo senų senovės iki šių dienų yra įprasta balandžio 1 d. pameluoti, vienam kitą suklaidinti, apgauti, iš to pasijuokti ir nieku gyvu dėl to nepykti. Nes tai – pavasariška pokštų, meilės ir džiaugsmo šventė.
Anksčiau Žemaitijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, šią Apryliumi vadinamą dieną būdavo ne tiek meluojama, kiek pokštaujama ir išdykaujama. Dažniausiai vienas kitą bandydavo apgauti arba jaunimui paskirdavo tokias užduotis, kurių neįmanoma atlikti. Tokios išdaigos turėdavo sukelti aplinkinių juoką. O juokas ir linksmybės esą priartina pavasarį. Dar XX a. kaimynai šią dieną lankydavosi vieni pas kitus, apžiūrinėdavo, ar pasiruošę sėjai. Moterys keisdavosi sėklomis. Iki pat XX a. vidurio Lietuvoje buvo išlikęs paprotys balandžio 1 dieną išjuokti tinginius, apsileidėlius. ,,Tvarką“ dažniausiai darydavo vyrai. Jei rasdavo kur ne vietoje padėtą žemės ūkio padargą, jį paslėpdavo, užkeldavo aukštai ant trobos ar kur nors kitur, noragus nunešdavo į mišką, o ratus įstumdavo į kūdrą. Žodžiu, padarydavo taip, kad apsileidėliui dėl savo tinginystės ir netvarkos gailėtis reikėtų.
Tai štai apie tokius linksmus Žemaitijos kaimo Melagio dienos papročius pasakos nauja teatralizuota Plungės kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gondinga“ (vad. Dalia Stasikėlienė) programa ,,Apryliaus šposai“. Jos premjera prasidės kovo 29 d. 13.30 val. Plungės kultūros centre. Visi kviečiami į nuotaikingą renginį.
Plungės kultūros centro inf.