Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Balio Buračo nuopelnus Lietuvai primins 8 skulptūros

Balio Buračo nuopelnus Lietuvai primins 8 skulptūros

Visą savaitę burzgę pjūklai, kalę kaltai ir smagus šurmulys nutilo. Ąžuolo rąstai pavirto skulptūromis, kurios dar ilgai primins apie kraštotyrininką Balį Buračą, jo 120-ąjį jubiliejų ir nuopelnus Lietuvai.

Kęstutis Benedikas sukūrė skulptūrą „Įkvėpta melodijos“. Jos temą iš dalies padiktavo numatyta skulptūros vieta – prie Radviliškio muzikos mokyklos – ir tai, kad Balio Buračo nuotraukose dažnai galima išvysti dainininkus, muzikantus, šventes, muzikos instrumentus.

Eugenijaus Arbušausko medis pavirto į tautiniais raštais puoštą koplytstulpį, kuriame pavaizduotas mūsų tautos simbolis – Rūpintojėlis. Kūrinio temą padiktavo ir vieta – kryžkelė prie Liepiškių k. Skulptūrą puošia kalvio Stanislovo Špuko nukaldinta saulutė.

Eduardo Tito kūrinys – „Skulptūra, skirta Baliui Buračui“. Minčių buvo daug, bet menininkui temą padiktavo medis. Verpstė ir ratelis mus sugrąžina į praeitį… Ir šalia plunksna bei fotojuostelė – tai tarsi neatsiejama Balio Buračo dalis. Skulptūra bus pastatyta Acokavuose.

Sauliaus Lampicko ąžuolas pavirto į „Gyvybės medį“. Jame pavaizduota prieverpstė, apipinta lelijomis, – tai pagrindinis kiekvienos moters atributas. Ir mažas angeliukas, priverčiantis sustoti ir susimąstyti apie praeitį, dabartį, apie gyvenimą… Skulptūrą puošia tautodailininko Stanislovo Špuko nukaldinta saulutė. Kūrinys bus pastatytas prie kelio, vedančio į Balio Buračo tėviškę.

Aurimo Šimkaus kūrinys – „Krėslas Baliui Buračui“. Autorius skulptūroje išdrožė fotoaparatą, knygas ir tikrą krėslą, ant kurio, tikisi, praeiviai prisės pailsėti, pamąstyti ir nusifotografuoti, taip patys, tarsi nejučiomis, pratęsdami Balio Buračo darbą. Krėslas jau laukia praeivių prie Radviliškio pėsčiųjų tako.

Egidijaus Impolio skulptūroje išvystame merginą „Praeities saugotoją“ – tai miškų deivė, pasipuošusi tautiniais raštais išmargintais rūbais ir kaip ugnį sauganti mūsų praeitį, tradicijas, atsiminimus. Skulptūros viršuje stogelis su simboline medžio šakele, kurią nukaldino kalvis Stanislovas Špukas. Skulptūra pasipuoš Šeduvos girininkija.

Edvardo Bielokopitovo koplytstulpyje pavaizduotas sėjėjas Izidorius – tai tarsi padėka mūsų protėviams už jų sunkų kasdieninį darbą. Koplytstulpio viršuje – Stanislovo Špuko saulutė. Šv. Izidoriaus skulptūra pasipuoš Acokavų bendruomenė.

Martyno Gaubo skulptūra – „Rūpintojėlis“. Balys Buračas labai domėjosi dievdirbiais. Turėjo prikaupęs daugybę dievukų skulptūrėlių, todėl menininkui ir kilo mintis išdrožti Rūpintojėlį su erškėčių vainiku. Vainiką nukaldino Stanislovas Špukas. Rūpintojėlis rymos prie Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios.

Rugpjūčio 28 d. prie Radviliškio miesto kultūros centro miesto gyventojai ir svečiai buvo pakviesti į medžio drožėjų ir kalvių plenero „Baliui Buračui atminti“ uždarymą. Radviliškio miesto kultūros centro direktorius Romualdas Juzukonis pasveikino visus susirinkusius ir kvietė pasigrožėti nuostabiomis skulptūromis. Renginys prasidėjo nuotaikingu plenero dalyvių orkestru, į kurį dalyvius pakvietė Jūratė ir Donatas Stakvilevičiai. Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis sveikino dalyvius ir kartu su Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktore Jolanta Margaitiene visiems plenero dalyviams įteikė sočias bei skanias dovanas. Į renginį atvykęs klebonas Tadas Rudys pasidžiaugė, kad Radviliškio Švenčiausiosios Mergelės Marijos Gimimo parapija pasipuošė menininko Martyno Gaubo išskaptuotu „Rūpintojėliu“, nes rugsėjo 3 d. parapija švęs 420-ies metų paminėjimo jubiliejų. Renginyje apsilankęs Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas taip pat negailėjo gražių žodžių dalyviams bei organizatoriams ir kiekvienam plenero dalyviui padovanojo knygą apie Radviliškį. Šiaulėnų seniūnijos seniūnė Ieva Bliznikienė džiaugėsi nuostabiomis skulptūromis, kurios papuoš seniūniją, o Acokavų bendruomenės pirmininkė menininkams įteikė atminimo dovanėles.

Skulptoriai ir kalvis pasakojo apie savo darbus, dalijosi įspūdžiais apie įvykusį plenerą ir nuoširdžiai dėkojo organizatoriams už puikiai suorganizuotą plenerą. Kiekvienam dalyviui Radviliškio miesto kultūros centro direktorius Romualdas Juzukonis įteikė padėkas ir atsiminimo dovanėles, o Rimantui Petrikui – už nuotraukose įamžintas plenero akimirkas. Taip pat įteiktos padėkos rėmėjams ir partneriams: Radviliškio rajono savivaldybei, Radviliškio miesto seniūnijai, Šiaulėnų seniūnijai, asociacijai „Acokavų bendruomenė“, MB „Sidoma“, UAB „JVG“, UAB „Smuklė žarija“, UAB „Aluverda“, Aldonos Udrienės IĮ, Zitos Gudvalytės įmonei, kavinei „Naujoji kregždutė“, savaitraščiui „Radviliškio naujienos“, radijo stočiai „RS2“. Renginį vainikavo visų susirinkusiųjų bendra daina „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos“ ir kalvio Stanislovo Špuko iššauta patranka. Radviliškio miesto kultūros centro kiemas ištuštėjo, bet aštuonios skulptūros visiems primins apie medžio drožėjų ir kalvių plenerą ir šimtmečio kraštotyrininką Balį Buračą. Projektas finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Radviliškio rajono savivaldybės biudžeto lėšomis.

Radviliškio miesto kultūros centro inf. ir nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top