Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Baltų vienybės diena ant Kalvių piliakalnio

Baltų vienybės diena ant Kalvių piliakalnio

Ši popietė ant Kalvių piliakalnio parodė, kad tikrai esame vieningi. Praėjusiais 2016 metais pirmą kartą minėjome Baltų vienybės dieną ant piliakalnio ir pamatėme, kad žmonės domisi savo krašto istorija, senovės papročiais. Taip jau išėjo, kad Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Lenkimų filialas įtraukė į savo 2017 m. darbo planą šios dienos paminėjimą, o Skuodo rajono kultūros centro Lenkimų skyrius pavasarį parašė projektą „Mes žemaitē“  Skuodo rajono savivaldybės kultūros plėtros ir bendruomenių aktyvinimo veiklų daliniam finansavimui iš savivaldybės biudžeto gauti ir jį laimėjo.

Nusprendėme, kad, paminėdami Piliakalnių metus, padarysime šią dieną išskirtinę, ir suorganizavome Tarptautinę baltų vienybės dieną. Į šventę pasikvietėme ir kaimynus kuršius – iš Latvijos. Rugsėjo 22 d. pavakare atvykusius šventės svečius prie piliakalnio, dundant ritmiškiems būgno garsams, plazdenant Lietuvos, Latvijos ir Žemaičių vėliavoms, pasitiko dvi renginio vedėjos: Skuodo rajono kultūros centro Ylakių skyriaus kultūrinių renginių organizatorė Virginija Žitkuvienė ir Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Lenkimų filialo vyresnioji bibliotekininkė Romalda Bridikienė. Svečiams buvo duota tyro vandens rankoms nusiplauti, juk neisi į šventę nešvarus, ir nusišluostyti.

Šventę pradėjo svečiai iš Latvijos Respublikos. Rucavos etnografinio ansamblio dalyviai, vadovaujami Stanislavos Skudikės, sudainavo dainą apie šventą ugnį, kurią iškilmingai užkūrė piliakalnio šeimininkai Kazimieras ir Regina Liepiai. Renginio vedėja Virginija papasakojo apie baltų papročius, apie tai, kokia svarbi jiems buvo ugnelė. Visi labai gausiai susirinkę dalyviai ir svečiai gintaro kruopelėmis pamaitino ją ir vieni kitiems, Lenkimams, Lietuvai išsakė savo palinkėjimus. Ugnelė pamaitinta ir iš šiaudų pagamintu ožiu (už jį dėkojame Renatai), kuris nusinešė visas blogybes. Visi susirinkusieji buvo pavaišinti duonele, kepta Virginijos, sūriu, kurį suslėgė lenkimiškė Rasa.

Šventės metu Lenkimų bendruomenės pirmininkė Barbora Butkienė pasveikino liaudiškos muzikos kapelos „Armonikieriai“ vadovę Violetą Prišmontienę, kuri jau 10 metų vadovauja šiai kapelai. Vakaro metu skambėjo dainos, atliekamos ne tik „Armonikierių“, bet ir svečių iš Rucavos. Be jau minėto Rucavos etnografinio ansamblio, dar koncertavo ir Rucavos kaimo kapela „Paurupite“. Vakaras tikrai neprailgo, neišgąsdino nei tamsa, o fejerverkai labai gražiai apšvietė piliakalnį ir susirinkusius.

Skuodo kultūros centro direktorius Vidmantas Valinskis visų vardu padėkojo kolektyvams ir įteikė padėkos raštus Rucavos etnografiniam ansambliui ir jo vadovei Stanislavai Skudikei, Rucavos kaimo kapelai „Paurupite“ ir jos vadovei Intai Jaunciemai, Lenkimų liaudiškos muzikos kapelai „Armonikieriai“ ir jų  vadovei Violetai Prišmontienei. Padėkota ir Skuodo rajono kultūros centro Ylakių skyriaus kultūrinių renginių organizatorei Virginijai Žitkuvienei. Skuodo rajono savivaldybės administracijos direktorius Kazys Viršilas svečiams iš kaimyninės Latvijos įteikė Lietuvos vėliavą, o „Armonikieriams“ – Lietuvos istorinę vėliavą.

Dar ilgai skambėjo lietuviškos ir latviškos dainos, ne viena ir bendrai sudainuota, latviai lietuviškai dainavo, mūsiškiai neatsiliko – latviškai. Draugystė tarp kaimynų tęsiasi jau ne pirmus metus, tad tikimasi, kad ji ir nenutrūks.

Norisi nuoširdžiai padėkoti visiems, prisidėjusiems prie puikios šventės: Lenkimų S. Daukanto mokyklai-daugiafunkciam centrui, ypač dešimtokams ir jų auklėtojai Aušrai Ložienei, Lenkimų bendruomenei ir jos pirmininkei Barborai Butkienei, ūkininkui Stasiui Budrikiui, piliakalnio šeimininkams Kazimierui ir Reginai Liepiams. Nuoširdžiai dėkojame ir visiems gausiai susirinkusiems, nepabūgusiems tolimesnio atstumo, vėlyvesnio laiko, tamsos.

Romalda Bridikienė

Organizatorių nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top