Sulaukus tam tikro amžiaus, atsiranda regos sutrikimų. Esame įpratę, kad, susilpnėjus regai, pradedama nešioti akinius arba kontaktinius lęšius, kurie leidžia vėl įprastai matyti. Silpnesni akiniai keičiami į stipresnius, o atsiradus didesnių regos sutrikimų įmanomos ir regos operacijos.
Kuo skiriasi regos sutrikimai nuo akių ligos?
Nors dauguma mano, kad regos sutrikimas yra akių liga, – tai mitas. Silpnėjantis regėjimas yra ne liga, o fiziologinė būsena. Sulaukus vyresnio amžiaus savaime pradeda žilti plaukai, sąnariai tampa ne tokie lankstūs, o akys susilpnėja, todėl negali tinkamai atlikti savo funkcijų kaip anksčiau. Ši būsena yra vadinama presbiopija, o ją išgyvena kone visi žmonės, kurie įkopia į penkiasdešimtmetį. Šios būsenos simptomai yra labai paprasti ir visiems panašūs: nuo akių pradeda tolti darbinis atstumas, vaizdas tampa nebe toks ryškus arba labiau išblukęs. Skaityti norisi esant 30–40 centimetrų atstumui, o tekstą norisi atitraukti toliau.
Kad galėtumėte įsivertinti ir sužinoti savo regos būklę, kviečiame užsukti čia!
Kodėl senstant silpnėja regėjimas?
Kiekvieno mūsų akis yra pailgos ovalo formos, turi du lęšius. Vienas iš jų yra ragena – skaidri medžiaga, kuri dengia akį. Už jos yra rainelė, kuri akiai suteikia spalvą. Jos viduryje matomas juodas vyzdys. Už jo galima rasti antrąjį akies lęšį – lęšiuką. Per rageną ir lęšiuką perėjęs vaizdas lūžta ir nukreipiamas į akies dugną – tinklainę. Joje gausu receptorių, kurie gautą informaciją paverčia nerviniais impulsais, o ją siunčia į smegenis.
Bėgant metams, akies lęšiukas standėja ir pamažu praranda savo elastingumą. Jo judesių amplitudė pamažu mažėja, o lęšiukas nebegali užlaužti tiek šviesos, kiek jos reikia. Faktas, kad tai nenutinka per dieną, tačiau po truputį žmogus pradeda nebematyti iš arti kaip anksčiau.
Kokia galima alternatyva, kuri gerina silpstantį regėjimą?
Alternatyva yra implantuojami lęšiai. Tai yra paprasta, iki pusvalandžio trunkanti operacija, kurios metu pašalinamas akies lęšiukas, o vietoj jo implantuojamas dirbtinis. Anksčiau dirbtinis lęšiukas gebėjo pagerinti žmogaus regėjimą į tolį, o dabar yra naujos kartos lęšiukai – daugiažidiniai. Šis dirbtinis lęšiukas prilygsta tikrajam žmogaus akies lęšiukui, todėl po šios operacijos pacientas gali pamiršti akinių dėvėjimą. Tiesa, šie lęšiukai nėra tinkami visiems. Jeigu pažeista tinklainė (arba nervinės skaidulos) – receptoriai neveikia taip, kaip turėtų, tuomet šios dirbtinės lęšiuko operacijos nereikėtų daryti.
Šių dirbtinių lęšiukų savybės gali būti parinktos labai individualiai – pagal kiekvieno žmogaus pomėgius, poreikius ir pageidavimus. Prieš šią operaciją visada išsiaiškinama apie
paciento gyvenimo būdą, darbą, laisvalaikį, o tik tada parenkamas daugiažidinis lęšiukas.
Svarbiausia, kad, pastebėję bent minimalius regos sutrikimus, būtinai kreiptumėtės į akių gydytoją!
Partnerio turinys