Pradinis / Kultūra / Daugiau nei 30 metų karpinius kurianti E. Dvarionaitė-Vindašienė kviečia į parodą

Daugiau nei 30 metų karpinius kurianti E. Dvarionaitė-Vindašienė kviečia į parodą

Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje 2017 m. gegužės 2–31 d. eksponuojama personalinė Eglės Dvarionaitės-Vindašienės karpinių paroda „Kalno sakmė“. Lankytojai turi puikią progą susipažinti su karpinių menu, populiarėjančiu ir atrandančiu savo vietą šiame laikmetyje.

Tautodailininkė parodą „Kalno sakmė“ skiria Piliakalnių metams, gimtajam Žaliakalniui, savo tėveliams, seneliams ir proseneliams, įkvėpusiems ištikimybę Lietuvai.

Eglė Dvarionaitė-Vindašienė karpo iš popieriaus jau daugiau nei trisdešimt metų. Šiandien tautodailininkė – tikra šio amato  meistrė, viena žinomiausių karpytojų Lietuvoje, nuo 1990 metų yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, nuolat dalyvauja respublikinėse ir tarptautinėse parodose. Jos darbai buvo eksponuojami Švedijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Punske, Rusijoje, Baltarusijoje, Turkijoje, Lenkijoje.

Nuolat organizuoja  karpinių meno sklaidą, veda praktinius užsiėmimus vaikams ir visai šeimai, autorinius seminarus, karpytojų plenerus ne tik Kauno mieste, bet ir visuose Lietuvos regionuose. 2014 metais Lietuvos ambasados Rusijoje oficialiu kvietimu pristatė lietuvių papročius, tautodailę ir karpinius Maskvos Jurgio Baltrušaičio mokykloje bei lietuvių bendruomenėje, o 2016 metais dalyvavo tarptautiniame karpytojų simpoziume Baltarusijoje, Molodečno mieste, ir skaitė pranešimą apie karpinių meno įtaką lietuvybei. Tais pačiais metais rodė darbus jungtinėje tarptautinėje pasaulio karpinių parodoje Minsko nacionaliniame istorijos muziejuje.

Nuo 2016 metų gruodžio mėnesio Turkijoje eksponuojamos Eglės Dvarionaitės-Vindašienės autorinės karpinių parodos, kurias organizuoja Lietuvos tautodailininkų sąjunga kartu su Lietuvos ambasada Turkijoje.

Šį pavasarį tautodailininkė kartu su Lietuvos karpytojais pristato savo darbus lietuvių liaudies meno parodoje, kuri buvo atidaryta balandžio 22 d. Varšuvoje, Lietuvos kultūros centre.

2013 m. Kauno miesto savivaldybė už etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą tautodailininkei skyrė kultūros ir meno stipendiją.

Muzikų Dvarionų giminės atžala Eglė V. su lietuviškuoju kultūros lobynu susipažino dar vaikystėje. Vėliau, studijų metais dalyvaudama kraštotyros ekspedicijose, rinko tautosaką, autentiškas liaudies dainas (jas ir šiandien dainuoja), moko kitus pajusti nepaprastą jų jėgą. Kaip Eglė V. sako, senasis lietuvių folkloras yra mūsų šventraštis – lig indiškos Vedos. Ji vienintelė Lietuvoje karpo laiškus, o karpyti tradicines popieriaus užuolaidėles mokėsi iš garsiosios karpytojos Julijos Daniliauskienės (Putvytės). Eglė V. tiki, kad kantriosios lietuvių moterys gali šito meno išmokti, skatina jas puošti ir apsaugoti savo namus rankų darbo dirbiniais.

Pagrindiniai jos darbų motyvai susipina su baltiškais ženklais ir simboliais, kurie yra indoeuropietiškos kultūros dalis. Autorė Pasaulį vaizduoja kaip ant kalno augantį medį, kuris jungia tris dalis – požemį (šaknys), žemę (kamienas) ir dangų (šakos). Čia galima atpažinti žaltį, ugnį, marias, saulę, paukštį, bitę, galima pajusti žmogaus santykį su gamta ir Kūrėju. Autorės teigimu, „žmogaus dermė – sutapti su Pasaulio kalnu, Kosminiu medžiu ir tapti Visatos ašimi“. Ant Pasaulio kalno augantis Medis jungia Šį ir Aną pasaulius – gyvuosius ir išėjusius už jūrių marių. Jis jungia praeitį, dabartį ir ateitį. Jis beribis laike ir erdvėje. Jis buvo, yra ir bus… Neatsitiktinai Eglės karpiniuose matome kankles, luotą, kuriuo motina ir tėvas plaukia per Gyvenimo vandenyną.

Autorė viliasi, kad ilgai išliks mūsų protėvių paveldas, nenutils dainos, neišnyks tradiciniai amatai, o šeimos kūrens ugnį, dalins medų, kabins sodą, kels stebulę, ties jievaro tiltą, atvers vartus, pro kuriuos, nusiprausę Gyvybės vandeniu, ant kalnelio atsistoję, Dangų pasieks.

Tautodailininkės Eglės Dvarionaitės-Vindašienės karpinių parodos „Kalno sakmė“ pristatymas vyks gegužės 12 d. 17 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2). Dalyvaus Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, Kauno bendrijos pirmininkas Valentinas Jazerskas, tapytojas Virginijus Kašinskas, Saulius Lipinskas (kanklės), folkloro ansambliai „Alda“ (vadovės G. R. Pečiulienė, R. Baniulienė), „Sauluva“ (vadovė G. R. Pečiulienė, R.V. Šukienė), bendruomenės centro „Žaliakalnio aušra“ nariai. Įėjimas nemokamas.

Nuotraukos iš www.vydija.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top