Close Menu
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Facebook Instagram
Facebook Instagram
Žurnalas Lietuvė
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Žurnalas
Žurnalas Lietuvė
Žurnalas
Šiuo metu esate:Pradžia»Šeima ir sveikata»Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų kenčia nuo aukšto kraujospūdžio
Šeima ir sveikata

Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų kenčia nuo aukšto kraujospūdžio

ATNAUJINTA:10 kovo, 2025Komentarų: 02 Min Skaityti
Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr El. paštas Reddit
Dalintis
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp El. paštas

Šią savaitę – kovo 10–16 dienomis – Lietuvos gyventojai kviečiami bent savaitę pabandyti vartoti mažiau druskos. Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos hipertenzijos draugija prisijungia prie pasaulinių iniciatyvų, pabrėžiančių per didelio druskos vartojimo pavojus ir skatina sveikesnį gyvenimo būdą.

Šių metų kampanijos tema „Atsikratykite druskos vartojimo įpročio“ akcentuoja druskos vartojimo sumažinimą siekiant apsaugoti širdį, inkstus, smegenis ir bendrą sveikatą.

Per didelis natrio kiekis skatina hipertenziją, nuo kurios kenčia daugiau nei 1,3 milijardo žmonių visame pasaulyje, ir didina širdies ligų, insulto, lėtinės inkstų ligos, inkstų akmenligės, skrandžio vėžio bei osteoporozės riziką. Taip pat didelis druskos kiekis gali pažeisti skrandžio gleivinę ir skatinti  infekciją, kuri yra pagrindinis skrandžio vėžio rizikos veiksnys.  

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja suvartoti mažiau nei 5 gramus druskos per dieną. Tai sudaro apie vieną arbatinį šaukštelį. Deja,  dauguma žmonių šį kiekį viršija dėl gausiai vartojamų perdirbtų maisto produktų ir valgymo įpročių.

„Neseniai Lietuvoje atliktas nacionalinis tyrimas atskleidė nerimą keliantį faktą – suaugę šalies gyventojai druskos suvartoja kur kas daugiau, nei rekomenduojama. O pasekmės – daugiau negu trečdalis mūsų žmonių turi padidėjusį kraujo spaudimą. Todėl labai kviečiame pabandyti bent savaitę neviršyti to kasdien suvalgomos druskos šaukštelio“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė.

Vidutinis druskos suvartojimas Lietuvoje yra 10 gramų per dieną – dvigubai daugiau nei PSO rekomenduojamas maksimalus 5 gramų kiekis. Tik 12,5 proc. lietuvių vartoja druskos pagal PSO druskos suvartojimo gaires; vyrai vartoja kur kas daugiau druskos (11,7 g per dieną) nei moterys (8,4 g per dieną). Didelis druskos suvartojimas yra susijęs su hipertenzija, kuri paveikia net 35,5 proc. Lietuvos gyventojų, vyrai labiau nei moterys linkę turėti aukštą kraujospūdį.

Lietuvos gyventojų druskos vartojimo įpročiai daro stiprų poveikį lėtinėms ligoms vystytis. Todėl medikai kviečia aktyviai imtis veiksmų.

Lietuvos hipertenzijos draugija siūlo gyventojams skaityti maisto etiketes, rinktis šviežius, o ne konservuotus produktus ir gaminant maistą sumažinti beriamos druskos kiekį. 

Maisto gamintojai kviečiami mažinti druskos kiekį perdirbtuose maisto produktuose, tinkamai ženklinti pakuotes ir palaikyti viešąsias švietimo kampanijas.  

Maisto pramonė raginama pertvarkyti produktų gamybos receptūras, kad būtų sumažintas druskos kiekis ir teikiami sveikesni produktai vartotojams.

„Druskos mažinimas yra paprastas ir veiksmingas būdas pagerinti visuomenės sveikatą – kartu mes galime sumažinti išvengiamų ligų naštą ir sukurti sveikesnę Lietuvos ateitį“, – sako prof. Marius Miglinas, Lietuvos hipertenzijos draugijos prezidentas.

Daugiau informacijos rasite https://www.worldactiononsalt.com/.

SAM inf.

FacebookTweetPin
Dalintis. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Telegram El. paštas
Ankstesnis straipsnisKavos aparatų nuoma: dažnu atveju – racionaliausias sprendimas jūsų verslui
Kitas straipsnis Lietuvos fechtuotojas Dominikas Juras pelnė sidabrą Europos taurės etape Kroatijoje

Susiję straipsniai

Sunku susikalbėti, kai pokalbyje dalyvauja daugiau žmonių?

26 sausio, 2026

Kaunas tęsia gražią tradiciją – naujagimiams dovanoja gyvenimo pradžios kraitelį

26 sausio, 2026

Žiemos šalčiai ir sveikata: trys mitai, kuriais vis dar tikime

23 sausio, 2026
Palikite komentarą Cancel Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

El. paštas

inekta@gmail.com

Pastaba
Mūsų Turinyje gali būti nuorodų į trečiųjų šalių turinį, trečiųjų šalių šaltinius, ar reklamos užsakovų turinį, už kurį mes neprisiimsime jokios atsakomybės. Nuoroda iš mūsų Turinio ar su Turiniu susijusių kitų Paslaugų į Trečiųjų šalių susietą turinį nereiškia, kad mes pritariame tokiam turiniui. Trečiųjų šalių tinklapiuose gali būti informacijos, su kuria mes nesutinkame, taip pat žalingos informacijos. Mes neteikiame jokių garantijų ar pareiškimų dėl Trečiųjų šalių susieto turinio. Už visą informaciją, kurią galite pasiekti per nuorodas į kitus tinklapius, atsako tik tie, kas pateikė tą turinį, ir jūs naršote ar naudojatės tokiu turiniu išimtinai savo rizika.
Nuorodos

lietuve.lt

 

© 2026 Žurnalas Lietuvė.
  • Apie mus
  • Reklama
  • Kontaktai

Įveskite aukščiau ir paspauskite Enter, kad ieškotumėte. Norėdami atšaukti, paspauskite Esc.