Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Gyvenimo namų direktorė Asta Rekštienė: „Gyvenimas susilaukus kitokio vaiko tęsiasi“

Gyvenimo namų direktorė Asta Rekštienė: „Gyvenimas susilaukus kitokio vaiko tęsiasi“

Ar gali viena, tvirta šeima tapti visiškai vienas kitam svetimi žmonės? Gyvenimo namų, skirtų sutrikusio intelekto žmonėms, gyventojai neabejoja – gali. Šie Kėdainiuose esantys namai kartu su laidos „Pasaulis pagal moteris“ kūrybine grupe pakvies žiūrovus Velykų rytą praleisti kartu – didelėje, šiltoje ir mylinčioje šeimoje.

Šių namų gyventojai – tokie patys kaip mes. Turi savo jausmus, emocijas ir išgyvenimus, tik galbūt į tam tikrus dalykus žvelgia kitaip. Tačiau jų poreikis mylėti ir jausti aplinkinių meilę bei šilumą toks pat, o gal net ir didesnis. Todėl šių namų šeima gali būti šeimos pavyzdys visiems.

Čia pamirštamos visos problemos, tvyro meilės ir gerumo atmosfera, kurią kartu su bendraminčiais jau daug metų kuria VšĮ „Gyvenimo namai sutrikusio intelekto žmonėms“ direktorė Asta Rekštienė, šių namų gyventojų švelniai vadinama mama. Dalis gyventojų jau nebeturi tėvų, tad juos atstoja Asta, kuri kaip tikra mama kartu su jais Velykų rytą margina margučius, puošia stalą ir visi, kaip tikra šeima, kartu švenčia Velykas.

Sūnus, pakeitęs visą gyvenimą

Tokį kelią ji pasirinko neatsitiktinai – sūnus gimė su proto negalia. Tuomet moteriai tebuvo dvidešimt metų. Ji neslepia kelerius metus kaltinusi save, ieškojusi atsakymų, kodėl taip atsitiko būtent jai. Moteris perėjo visus skausmo ir susitaikymo su tuo, kaip yra, etapus.

„Ir tokius vaikus turint galima džiaugtis, kad gyvenimas tęsiasi. Kitokio vaiko atėjimas į šį pasaulį žmonėms yra stresas, reikia išgyventi tam tikras stadijas. Visiems palinkėčiau kantrybės ir susitaikymo, ieškoti geriausio sprendimo būdo, kaip gyventi šeimai gimus kitokiam vaikui“, – kalba Asta, kuri, radusi bendraminčių, ėmė keisti ne tik savo, bet ir kitų gyvenimus.

Asta Gyvenimo namuose praleidžia didžiąją dalį savo laiko, juk ir jos pačios 32 m. sūnus Tomas yra šių namų gyventojas. Jau dešimt metų jis gyvena kartu su kitais šiltuose ir jaukiuose namuose.

„Čia jis yra su draugais. Parvažiuoja savaitgaliais į namus. Jam čia iš tikrųjų smagu, jaučiasi čia gerai“, –  pasakoja Asta, Gyvenimo namų iniciatorė ir siela. Tačiau ji neslepia – būta ir labai sunkių akimirkų. „Man buvo labai sunku. Net psichologė yra pasakiusi: „Jūs negalite dirbti šito darbo, nes jūs neturite kaip atsipalaiduoti. Jūs darbe būnate su neįgaliaisiais ir grįžusi namo vėl būnate su neįgaliuoju.“ Tad šis variantas, kai mūsų Tomukas čia gyvena, leidžia man truputį ir pačiai psichologiškai pailsėti nuo tų minčių“, – atsiveria Asta.

Rūpinimasis kitais

Įstojusi į sutrikusio intelekto bendriją „Kėdainių viltis“ ji tapo tarybos nare, vėliau buvo išrinkta šios bendrijos pirmininke.

„Mes, mamos, pradėjome galvoti, kur bus mūsų vaikai, kai mūsų nebebus. Sakau „vaikai“, nes jie ir dideli visą gyvenimą būna vaikai… Todėl pabandėme parašyti projektą, laimėjome konkursą ir iš Europos Sąjungos lėšų 2010 m. buvo įkurti šie namai“, – apie tai, kaip atsirado Gyvenimo namai sutrikusio intelekto žmonėms, pasakoja jų direktorė Asta.

Asta be galo mėgsta savo darbą ir džiaugiasi matydama net mažiausią rezultatą. Ji prisimena, kokie šių namų gyventojai buvo iš pradžių – išsigandę, daug ko nemokantys, ir su pasididžiavimu sako, kad dabar jie kitokie.

„Moka ir lovą pasikloti, ir valgyti gaminti, ir kambarius susitvarkyti, žino, kur skalbykla, kad skalbinius reikia atnešti. Aš matau, kaip per tuos dešimt metų jie patobulėjo, kokią pažangą yra padarę lavindami savo socialinius įgūdžius, kurių mes mokome kiekvieną dieną“, – teigia Asta, neslepianti, kad pasitaiko ir labai sunkių akimirkų.

Kartais ją užklumpa abejonės ir nuovargis, tačiau į realybę tuojau pat grąžina vyras, klausdamas, ką gi ji be savo neįgaliųjų, mėgstamo darbo veiktų. Tuomet baigiasi visi moters „nebegaliu“ ir ji vėl su didžiausiu atsidavimu ir meile kimba į darbus.

TV3 projekto „Lietuvos garbė“ apdovanojimas

Šis atsidavimas buvo įvertintas – moteris buvo apdovanota TV3 projekte „Lietuvos garbė“. Asta sakosi tyliai, ramiai dirbusi savo darbą, todėl labai džiaugiasi, kad buvo pastebėta ir įvertinta.

„Kiek žiūrėdavau šį projektą, nesu pastebėjusi, kad būtų buvęs apdovanotas neįgaliųjų atstovas, tai irgi parodo mūsų visuomenės požiūrio keitimąsi, nes jie tokie patys visuomenės nariai, taip pat nori būti reikalingi ir matomi“, –  teigia Asta.

Tai, kad ir jie reikalingi, įdomūs kitiems, įrodo ir Gyvenimo namų dirbtuvėlėse gaminamų dirbinių populiarumas. Čia jau dešimt mėnesių kuriami nuostabūs darbai. Prekyba, anot direktorės, vyksta puikiai – žmonės yra labai susidomėję ir vertina šių namų gyventojų kūrybą. Jų darbų galima įsigyti socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Dovanok gerumą“. Kruopščiai nertos pirštinės, padėkliukai, prijuostės, odiniai dokumentų dėklai, piniginės, kosmetinės ir dar daug kitų nuostabių gaminių sulaukia didelio pirkėjų susidomėjimo tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų šalių.

Norintys daugiau sužinoti apie šių namų gyventojų veiklą, pamatyti, kaip iš siūlų, odos ir kitų medžiagų gimsta nuostabūs ir kokybiški gaminiai, bei pajusti tikrą Velykų dvasią kviečiami žiūrėti laidą „Pasaulis pagal moteris“ TV3 kanalu šį sekmadienį 10 val.

Velykų stalo dekoracija

Švenčiant gražiausią pavasario šventę laidos rubrika „Floristinis desertas“ bus skirta Velykoms. Laidos vedėja, floristikos dizainerė Kristina Rimienė sukurs stalo dekoraciją, galinčią pakviesti pavasarį į kiekvienus namus.

Tokios kompozicijos pagrindu neatsitiktinai taps didžiulis veidrodis geltonu rėmu – juk šios Velykos dėl karantino suvaržymų bus kitokios, prie stalo liks daug tuščios vietos, tad ją ir užpildys nuostabi kompozicija. Rubrikos žiūrovai pamatys, kaip gimsta miško pasaka, tikras gamtos stebuklas, dvelkiantis pavasariu.

Velykinei dekoracijai floristikos dizainerė pasirinko pavasariškas gėles: vėdrynus, narcizus, eleborus, hiacintus, raskilas, žalumą ir samanas. Šią kompoziciją papildys ir įvairios Velykų dekoracijos, itin įdomios mažiesiems. Visos šios gėlės ir detalės sukurs tikrą pavasarį ant kiekvieno šventinio stalo ir suburs šeimą į Prisikėlimo šventę.

„Pasaulis pagal moteris“ – sekmadieniais 10 val. per TV3.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top