Hemorojus pasireiškia skausmu ir kitais nemaloniais simptomais, o negydomas ilgainiui gali sukelti ir kitas ligas. Nepaisant to, hemorojaus gydymas dažnai atidedamas, o pacientai linkę slėpti šią problemą net ir nuo savo gydytojo. Vis dėlto toks elgesys yra klaidingas: laiku diagnozuotas hemorojus yra gydomas ir paprasčiau, ir greičiau.
Kas yra hemorojus ir kokie jo simptomai?
Kraujagyslės išangės kanale sudaro tankų tinklą, kuris vadinamas hemoroidais. Šie dariniai yra visiškai normalūs ir jų turi kiekvienas žmogus. Jų funkcija – padėti sandariai uždaryti išeinamąją angą. Dėl tam tikrų priežasčių šie hemoroidai gali padidėti, o tai sukelia nemalonius pojūčius, kraujavimą. Hemoroidinių mazgų padidėjimas ir yra vadinamas hemorojumi.
Hemorojus gali būti tiek ūmus, tiek lėtinis. Jį dažnai sukelia vidurių užkietėjimas ar didelio svorio kėlimas – taip stipriai stanginantis patiriamos kraujagyslių traumos. Nepriklausomai nuo tipo, hemorojaus gydymas yra reikalingas ir gali padėti greitai pašalinti itin nemalonius simptomus. Pagrindiniai jų yra skausmas ir kraujavimas tuštinantis. Taip pat gali būti juntamas diskomfortas ar niežulys po tuštinimosi, tempimo jausmas. Nors šie simptomai būdingi hemorojui, jų negalima ignoruoti, panašiai pasireiškia ir kitos rimtos ligos, pavyzdžiui, kai kurios vėžio formos.
Kaip gydomas hemorojus?
Hemorojaus gydymas skiriamas po apžiūros, kai gydytojas įvertina hemorojaus tipą ir laipsnį. Gydymo būdas priklauso nuo ligos stadijos, todėl labai svarbu nedelsti kreiptis į gydytoją. Lengvais atvejais hemorojų galima įveikti pakeitus mitybą ir gyvenimo būdą, o sumažinti nemalonius simptomus padeda vaistai.
Nors medikamentinis gydymas yra skiriamas bene dažniausiai, ne visiems pacientams jis padeda. Tokiais atvejais reikalingas intervencinis gydymas, kurio metu naudojami guminiai žiedai. Šiuo būdu hemorojaus gydymas atliekamas užveržiant mazgus, o nutrūkus kraujotakai jie pasišalina savaime, be skausmo. Nors šią procedūrą pacientai linkę demonizuoti, ji iš tikrųjų trunka vos kelias minutes.
Retais atvejais, kai hemorojus yra labai pažengęs, gali prireikti ir operacijos. Jos metu hemorojiniai mazgai yra pašalinami, taikoma vietinė arba bendroji nejautra. Procedūra trunka apie valandą, o po jos hemorojaus gydymas yra tęsiamas namuose. Operacijos dažniausiai atliekamos naudojant specialų lazerį ar belaides sistemas – jos yra efektyvesnės, mažiau invazinės, todėl pacientams nesukelia skausmo, sutrumpina gijimo laikotarpį.
Kodėl hemorojaus gydymas kelia tiek baimių?
Nors savaime hemorojaus gydymas nėra kažkas baisaus, pacientai yra linkę jo vengti. Daugeliui nemaloni pati išangės apžiūra, o dar dažniau bijoma skausmo. Paradoksalu, tačiau padidėjusio hemoroido sukeliamas skausmas dažnai yra gerokai didesnis už tą, kurį sukelia hemorojaus gydymas. Gleivinėje nėra skausmo receptorių, todėl neverta baimintis ir gydymo guminiais žiedais, o operacijos atveju yra taikoma nejautra.
Vis dėlto daugeliui pacientų įveikti hemorojų padeda vaistai, todėl pajutus pirmuosius simptomus neverta delsti pasikonsultuoti su gydytoju. Kuo anksčiau kreipsitės, tuo greičiau ir paprasčiau įveiksite šią problemą ir susigrąžinsite gyvenimo kokybę.
Partnerio turinys