Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Į Užpalius sugrįžta buvusios tradicijos

Į Užpalius sugrįžta buvusios tradicijos

Praeityje buvę populiarūs dainos žodžiai: „Oi, kaip bėga metai…“ niekur nedingo iš mūsų gyvenimo rutinos. Minime metų bėgimą tiek džiaugsmo, tiek atodūsio gaidele apibūdindami kasdienybę gobiančius įvykius. Apsipratome vienatvėje žvalgytis pro langus į patekančią ar besileidžiančią saulę bei vėjo genamus debesis. Atradome naujų pomėgių ir gebėjimų, kuriuos realizuoti galime vienumoje. Bet kiekgi gali būti vienas? Juk žmogui reikia žmogaus. Kultūros sektoriaus veikloje itin svarbi bendrystė. Bendrystės ratą jungia žiūrovas ir atlikėjas. Amžiaus cenzo čia nėra. Nepamatuojamai svarbus kiekvienas: nuo paties mažiausiojo, pirmuosius savirealizacijos daigus mene sėjančio iki brandžiu menininko derliumi besidalijančio asmens ir jo veiklą stebinčio žmogaus. Prabėgo 2 metai, provokavę naudotis elektronine uždanga. Išmokome ir tai. Bet nesinori nugramzdinti į užmarštį to, kas buvo gera, todėl Užpaliuose naujai žvelgiama į buvusias tradicijas.

Sugrįžusiai „Pasakorių ūturkai“ pradžią paskelbė Užpalių roko grupėje „Dark light“ mušamaisiais grojantis Jorūnas Janaudis. Renginio vedėja Jovita Jasikevičienė užpalietiška tarme sveikino susirinkusius išgirsti pasakorių, besidalijančių lietuvišku sąmoju. Gal todėl, kad renginys vyko Atvelykio išvakarėse, nemažai istorijų išsakyta apie gyvūnus. Vedėjos dukra Deina deklamavo istoriją apie troleibuse zuikiu važiuojančią musę, o užpalietiškos „Pasakorių ūturkos“ sumanytoja (2012 m.) Vida Baronienė, pasakodama miško gyventojų nuotykius, pastebėjo, kad naminukė gali net mešką pargriauti.

Neliko pamiršti ir paukščių kiemo gyventojai. Utenos trečiojo amžiaus universiteto ansamblio „Seklytėlė“ dalyvės Julija Zamauskienė ir Getrūda Petuchova kolegiškai aptarė šeimyninius santykius. Julijos pastebėjimus apie vištos ir gaidžio konfliktą Gertrūda paįvairino Kupiškio rajono, Papilio krašto tarme. Ūkiškai, apie gaidžių lenktynes ir vyrų gyvenimo kasdienybę samprotavo svečias iš Duokiškio (Rokiškio r.) Alvydas Žukauskas. Vyriškus postringavimus papildė užpaliečiai Kęstutis Šileikis ir Virginijus Keraminas. Kęstutis, pasitelkdamas lietuvių liaudies tautosaką, šmaikščiai apibūdino šiandieninį gyvenimą, o Virginijus, tarytum tik šiandien užvėręs mokyklos duris, pasakojo asmeninius ir savo sūnaus paaugliškus nuotykius. Naujais atradimais ir patirtimi, kaip galima dažyti kiaušinius, dalijosi Daugailių kultūros skyriaus saviveikloje aktyviai dalyvaujanti Ramutė Šeikienė. Uteniškė Nijolė Bešienė susirinkusiųjų klausą budino gimtąja dzūkiška tarme atviraudama apie senjoriškas patirtis ir pažintis interneto platybėse. Bene vienas iš svarbiausių pastebėjimų, kad panirus į pažinčių portalus pensijos dydį įrodanti nuotrauka aktualiau už veido nuotrauką.

Kiek pasakorių istorijose būta tiesos, turbūt niekada nesužinosime, bet tikrų tikriausia tiesa, kad juoko salėje netrūko. Kartu su pasakoriais gerą nuotaiką kūrė gamtos spalvomis alsuojanti anykštietės Dangiros Pyragaitės piešinių ir keramikos darbų paroda bei Sudeikių kultūros centro ansamblis „Branda“. Ansamblio vadovė Aušra Baltuškienė jau antros dainos metu grojo ne tik savo ansambliui, bet ir chorui, kurį sudarė kartu dainuojantys žiūrovai. Senokai Utenos r. Užpalių kultūros namuose tokio šilto, bendryste alsuojančio jausmo bebūta. Bemaž dvi valandas trukusioje „Pasakorių ūturkoje“ sukurta nuotaika persidavė į rytojaus dienos vaikų Atvelykio šventę.

Užpalių „Lion’s“ klubo iniciatyva ne pirmi metai organizuojama šventė pasipildė vaikų menine programa, kurioje dalyvavo ir ukrainiečiai vaikai. Tradiciniai žaidimai išblaškė kalbos barjerą ir parodė, kad poreikio būti kartu neužgožė susibūrimus ribojęs karantinas ar kitos negandos. Bėgo, prabėgo metai…

Užpalių kultūros namų kolektyvas kartu su žirgų mylėtojų klubu „Ašvienių fanai“ puoselėja viltį, kad kaip į anksčiau paminėtus renginius sugrįžo žiūrovai, taip sugrįš ir orientacinio žaidimo raiteliams, dviratininkams ir pėstiesiems dalyviai. Šiais metais gegužės 14 d. renkamės prie Užpalių piliakalnio. Žvalgysimės po Trumpalių ir Gaigalių kaimų apylinkes. Kad žaidimas vyktų sklandžiau, kviečiame ketinančius dalyvauti registruotis el. paštu asvieniufanuklubas@gmail.com nurodant komandos narių vardus, pavardes, kontaktinį telefono numerį ir kaip įveiksite maršrutą (pėsčiomis, dviračiu ar raitomis). Daugiau informacijos surasite „Ašvienių fanų“ klubo „Facebook“ paskyroje. Liekame ištikimi idėjai, kad fiksuojame ne laiką, o įspūdžius. Pasibaigus orientaciniam žaidimui, Užpalių kultūros namų „Facebook“ paskyroje https://www.facebook.com/kulturauzpaliuose/ vėl pakviesime registruotis. Per kraštiečių šventę birželio 11 d. planuojama skirti dėmesio patiems mažiausiems mūsų šalies gyventojams. Organizuosime judrius žaidimus vaikams. Registruotis kviečiame šeimas, kurios augina vaikučius iki 2 metų. Jei turite vaikų, kurie dar nemoka vaikščioti, bet jau ropoja, arba jūsų vaikutis žengia pačius pirmuosius žingsnius ir neturi 2 metų – jums ypatingas dėmesys. Kadangi organizatoriams reikia daug ką apgalvoti, prašome nepatingėti registruotis. Patikėkite visų vyresniųjų patirtimi, metai bėga, yra dalykų, kurių nepadarę dabar vėliau padaryti tiesiog negalėsite. „Oi, kaip bėga metai…“ Kitoje dainoje dainuojama: „…greitai vaikai užauga aukšti kaip liepos…“ Abiem atvejais dainuojama apie mus. Nelaukime ateities, kur tik galime, dalyvaukime dabar.

Birutė Minutkienė

Nuotraukų autorės: Jovita Jasikevičienė ir Ingrida Azarovienė

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top