Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymosi vasarą ypatumai

Ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymosi vasarą ypatumai

Jau įprasta, kad prasidėjus vasarai mokiniams iškart arba šiek tiek vėlėliau prasideda trejetą mėnesių trunkančios atostogos. Tuo pasigirti dažnai negali lopšelių-darželių vaikučiai. Skirtingai nuo mokyklinio amžiaus vaikų, ikimokyklinukai tėveliams dirbant atostogų kartais neturi visą vasarą. Užduotis ir kartu iššūkis ugdymo įstaigai – kaip padaryti, kad ugdymas(is) vasarą būtų patrauklus, įdomus, kviečiantis nustebti, ieškoti ir, svarbiausia – džiaugtis.

Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ komanda vasarai rengėsi iš anksto, kruopščiai ir atsakingai dėliodama vasaros mėnesių veiklų paletę, kurioje daug atidumo, dėmesio, meilės, rūpinimosi tuo metu darželį lankančiais vaikais.

Pagrindinė kryptis, išeinanti iš įstaigos strateginės krypties, nuosekliai plėtotos per visus 2016–2017 m. m., – „Tyrinėjimų vasara“: visos veiklos ėjo per tyrinėjimą, patyrimą, patirtinį ugdymąsi ir dalijimąsi džiaugsmu (pozityvumo skleidimą bendruomenėje, jo nuolatinę sklaidą rajone ir šalyje).

Be jau minėtos strateginės tyrinėjimų gijos, per trejetą vasaros mėnesių savaitė po savaitės vaikai buvo kviečiami aptarti, vaizduoti, išgyventi vis naują temą – tarsi nuotykį. Taigi tema keitė temą, ieškojimas ieškojimą. O jų būta pačių įvairiausių: ypač lietingomis dienomis grupėse iš antrinių žaliavų vaikai kūrė namus vasaros miestui, lauko erdvėse pristatytas edukacinis avilys, ragautas medus bei jo produktai, tyrinėtos žiedadulkės, vaškas, pieštos vasara ir bitės, statytos tvirtovės, pilys, kiti įvairiausių medžiagų statiniai, kūrybiškai kartotasi saugumo abėcėlė, tyrinėtos vandens savybės nuo muiluoto, druskingo, vitaminizuoto iki virstančio spalvingiausiais burbulais, po savaitėlę mėgautasi žaidimais su kamuoliukais, aitvarais, malūnėliais, rateliais, judriaisiais, vaidmeniniais žaidimais, uogų bei vaisių tyrinėjimu, skanavimu, patiekalų gaminimu. Kartu švęstos vasarą svarbios šventės – Valstybės diena, Joninės, Žolinė, – artimoje bendrystėje paminėtas darželio meistro jubiliejus, kurio metu vaikai negailėjo tikrų komplimentų ir dažnas prisipažino norįs užaugęs tapti tokiu pat meistru. Vasaros metu neapsiribota vien darželio erdvėmis, vaikai rinkdami medžiagą ir nuosekliai gilindamiesi į savaitės temą lankėsi Žemaičių muziejuje „Alka“, jo kaimo ekspozicijoje, sportavo centriniame miesto stadione, mokėsi saugiai pereiti mieste esančias šviesoforu reguliuojamas sankryžas, leidosi moderniu liftu į Masčio ežero pakrantę. Iš viso per vasarą įvyko keturiolika įvairių renginių (iš jų trys ekskursijos), tačiau ne statistika ir rezultatas šiuo atveju reikšmingiausi: ypač džiugu, kad vaikai galėjo dalyvauti įdomiame ugdymo(si) procese ir rinktis veiklas pagal savo asmenybės poreikius.

Vaikus po vasaros džiaugsmo ir tyrinėjimų šalį lydėjo tuo metu dirbusi komanda: pedagogės, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, auklėtojo padėjėjos, pavaduotojos ugdymui bei ūkio ir bendriesiems klausimams, meistras, kiemsargis. Tai akivaizdus darbo sėkmės paliudijimas: ji pasiekiama tik dėl komandos sutelktumo, susiklausymo. Ypač svarbus šiame kontekste ir vaikų tėvelių palaikymas, pasitikėjimas, nuoširdumas, patarimai, pastebėjimai ir draugiškas pasidalijimas vasaros gėrybėmis.

Džiugu, kad nuoseklus kolegiškas Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ komandos įdirbis šią vasarą buvo maloniai pastebėtas: sulaukėme Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės padėkos už entuziazmą, išmonę ir kūrybiškumą dalyvaujant piešinių konkurse ,,Papuošk medaus dovaną“, netikėto UAB ,,Biznio mašinų kompanija“ komandos pastebėjimo ir mūsų veiklos įvertinimo – padovanotų modernių priemonių dar kūrybiškesniam ugdymui organizuoti. O svarbiausia, kad darželį vasarą lankę mūsų vaikai kaskart vis gavo naujo įkvėpimo ir motyvacijos anksti rytais keltis ir pas mus ateiti.

Vasara baigėsi, vaikų pastatytas vasaros miestas džiugina savo originalumu, spalvingumu, o bendruomenė nesiliauja kurti – jau Rugsėjo 1-ąją visi kartu leidomės į naujųjų 2017–2018 m. m. kūrybinį-ugdomąjį projektą „Augame su pasaka“.

Irena Daubarienė, Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ direktorė

Nuotraukos iš Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top