Pradinis / Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė / Ilgių bendruomenės siekis – miesto gyvenimo kokybė kaimo tyloje

Ilgių bendruomenės siekis – miesto gyvenimo kokybė kaimo tyloje

Miesto gyvenimo kokybė kaimo tyloje – įmanoma? Žinoma. Tai gali patvirtinti Rimšės krašte įsikūrusi veikli Ilgių bendruomenė. Bendruomenės steigimo ir vystymo iniciatoriais tapo žmonės, ilgus metus gyvenę mieste ir tam tikru gyvenimo etapu nusprendę kurtis ramiame gamtos prieglobstyje. „Miesto žmonių požiūris, aktyvumas ir įvairi patirtis, atsivežta iš skirtingų pasaulio kampelių, yra tai, kas daro mūsų bendruomenę kitokią. Šie žmonės apsižvalgė ir įvertino, ką turi, pabendravo su vietos gyventojais ir nusprendė veikti – pradėti nuo savęs. Aktyvūs bendruomenės nariai pradėjo kurti gyvenimo kokybę kaimynams: vaikams, jaunimui, šeimoms, mylinčioms ir vertinančioms ežerų ir kalvų krašto privalumus“, – pasakoja aktyvi Ilgių bendruomenės narė Viktorija Abaravičienė. Ji atskleidė šio krašto išskirtinumus ir pasidalijo bendruomenės patirtimi.

Ieškojo krašto išskirtinumo

Ilgių bendruomenės asociacija, 2013 m. įkurta Ignalinos rajono Rimšės seniūnijoje, kryptingai siekia, kad gyvenimas kaime taptų patrauklus ir patogus. Gali kilti klausimas, kodėl organizacija pavadinta Ilgių bendruomene. „Aplink Ilgių ežerą įsikūrusiuose Rimšės seniūnijos miesteliuose ir kaimuose gyvenantys aktyvūs ir energingi senbuviai bei naujakuriai prieš šešerius metus nutarė rodyti pavyzdį ir skatinti Rimšės krašto vietos gyventojų aktyvumą, kartu formuoti bendruomeninio gyvenimo tradicijas ir įsteigti vietos bendruomenės asociaciją“, – pasakoja V. Abaravičienė.

Kai ilgai gyveni toje pačioje vietoje, pradedi tiesiog nepastebėti, ką unikalaus turi. Pašnekovė prisimena, kad iš pradžių senbuviai sakė: nėra Rimšėje nieko ypatingo – nei kultūros paveldo objektų, nei ištaigingų dvarų, nei labai garsių žmonių, kilusių iš šio krašto. „Ilgių bendruomenė mąsto taip: nors neturime kažko garsaus, bet turime kažką išskirtinio. Anglai turi gerą posakį: „Thinking out of box.“ Tai reiškia mąstymą kitaip, – sako Viktorija. – Pradėję mąstyti kitaip, atradome, kad Rimšės kraštas yra unikalioje geografinėje vietoje, gali didžiuotis nuostabia gamta. Visai šalia – didžiausi šalies ežerai Drūkšiai ir Dysnai, vos už kelių kilometrų – buvusi galingiausia pasaulyje Ignalinos atominė elektrinė, o 5 seniūnijos ežerus kerta Lietuvos Respublikos valstybės ir išorinė Europos Sąjungos siena. Unikalu čia ir tai, kad netoliese susikerta trijų valstybių sienos, vietovė turi seną įdomią istoriją.“  

Pradėjusi savo veiklos istoriją bendruomenė turėjo gana platų tikslą – skatinti Rimšės krašto vietos gyventojų aktyvumą, kartu formuoti bendruomeninio gyvenimo tradicijas ir papročius. Tačiau, įgyvendinusi pirmuosius projektus, atrado savo veiklos kryptingumą – nutarė išnaudoti turimų išteklių ir vietovės įvaizdžio privalumus.

Gal norėtumėte pasėdėti ant Europos Sąjungos krašto nuleidę kojas ir pirmieji pasitikti saulę su meškere rankoje? O gal norite pakeliauti energetikos tema iš XIX į XXI a.? Turiningą ir įdomų poilsį šeimoms gali suorganizuoti Ilgių bendruomenė.

Istoriškai susiklostė, kad būtent šis kraštas tapo Lietuvos energetikos regionu. Todėl pagrindinė bendruomenės veiklos strateginė kryptis – energetinių išteklių taupymo, sveiko gyvenimo būdo ir ekologijos idėjų vystymas aktyviai dirbant su vaikais, jaunimu, šeimomis.

Dabar asociacija jungia 30 narių, tačiau veiklose ir projektuose dalyvauja gerokai daugiau krašto gyventojų. Vystoma idėja ateityje gyventojų ūkius ir verslus sujungti į bendrą socialinį klasterį.

Pritrauktos šimtatūkstantinės investicijos

Bendruomenė gyvuoja dar tik šešerius metus, tačiau per tą laiką nuveikta išties daug. Įgyvendinti 25 krašto vystymuisi svarbūs projektai, padedantys kurti miesto gyvenimo kokybę kaimo tyloje, pritraukta daugiau nei 365 tūkst. eurų investicijų bei lėšų socialiniams projektams. Šiemet Ilgių bendruomenė įgyvendina keturis projektus.

„Per ilgą laiką Rimšės krašte neliko beveik nieko, kas skatintų pasilikti: laisvalaikio ir sporto erdvės senos ir nepatrauklios, neviešinama jokia informacija apie kraštą, nebeliko mokyklos, darželio, didžioji dalis gyventojų dirba pasienyje, atominėje elektrinėje, Visagino miesto organizacijose. Nepaisant to, kraštas vis dar pats mylimiausias vietos gyventojams“, – pasakoja V. Abaravičienė. Ilgių bendruomenė nusprendė grąžinti aukštą gyvenimo kokybę, sukurti modernias erdves ir skirti ypatingą dėmesį vaikams, jaunimui bei šeimoms, organizuoti įvairias socialines paslaugas, kokybišką poilsį.

Mažo pasienio miestelio išskirtinis objektas – Rimšės krašto vaikų dienos centras su atvira jaunimo erdve. Ilgių bendruomenė, apsisprendusi, kad jai reikalingas jaukus ir modernus pastatas, ėmėsi iniciatyvos, parengė projektą ir, gavusi paramą, rekonstravo senąjį apleistą, daugiau nei 10 metų nenaudojamą pastatą į modernų ir taupų. Jame 2016 m. įkūrė Rimšės krašto vaikų dienos centrą su atvira jaunimo erdve. Jį mielai lanko ir veiklose dalyvauja ne tik vaikai, bet ir šeimos, įvairaus amžiaus žmonės.

Nesant jokių istorinių traukos objektų šioje Rytų Lietuvos paribio teritorijoje, bendruomenė sukūrė ne tik centrą socialinėms paslaugoms teikti – jis tapo pirmuoju regione energetiškai efektyviu visuomeniniu pastatu, pasiekusiu itin aukštą A+ energetinę klasę. Tai puikus pavyzdys bendruomenėms, verslui bei privačiam sektoriui, kaip kaimo vietovėje, panaudojant šiuolaikines technologijas, galima sukurti modernią aplinką darbui, poilsiui ir kartu taupyti lėšas šias patalpas eksploatuojant. Ilgių bendruomenė džiaugiasi, kad turėdama modernų pastatą su įrengtomis funkcionaliomis erdvėmis (sporto, laisvalaikio, virtuve, konferencijų, administracinėmis patalpomis) gali nuolat jomis naudotis ir nebijoti, jog pastato išlaikymo sąnaudos bus nepakeliamos.

Anot V. Abaravičienės, Rimšės krašto vaikų dienos centras su atvira jaunimo erdve tapo stipriu traukos centru krašto vaikams, jaunimui, šeimoms. Jis švelniai vadinamas „centriuku“. „Daugiau nei 130 vaikų ir jaunuolių apsilankė centre nuo jo atidarymo dienos 2016 metais. Vieni lankytojai yra nuolatiniai ir čia laiką leidžia kasdien, kiti ateina rečiau, tačiau visada išeidami pasako: „Kai tik galėsiu, vėl čia ateisiu, ar galėsiu?“ Centre lankosi ir vaikai, gyvenantys užsienyje, tačiau vasaromis atostogaujantys Lietuvoje pas senelius. Tuomet centro bendravimo aplinka tampa tarptautinė – girdime įvairiomis kalbomis kalbančius lankytojus“, – pasakoja Viktorija.

Šalia centro bendruomenė rekonstravo ir įrengė šiuolaikinę aktyvaus poilsio ir sporto erdvę: krepšinio, tinklinio, stalo teniso, lauko treniruoklių, vaikų žaidimų aikštelės visada laukia lankytojų, o jie noriai jose leidžia laiką ir saugo, kas sukurta.

Vienas projektas įkvepia kurti naują. „Modernaus centro kūrimas paskatino sukurti inovatyvią edukacinę programą „Energo-safaris: kelionė iš XIX į XXI a. energetikos tema“ besidomintiems energetikos ir energijos taupymo tema. Rimšės kraštas vos už kelių kilometrų nuo Ignalinos atominės elektrinės, kurios eksploatacija yra nutraukiama. Ar įdomu, kur, kada ir kokiomis aplinkybėmis įsižiebė pirmoji elektros lemputė Ignalinos rajone, kaip veikė ir gamino energiją galingiausia pasaulyje atominė elektrinė? O gal įdomu, kaip galima gyventi taupiai ir saugoti gamtą? Energetiškai efektyviame pastate bendruomenė demonstruoja energijos taupymo galimybes, ekologiškus ir efektyvius sprendimus“, – pasakoja V. Abaravičienė. Anot jos, žaliosios, taupiosios energetikos vystymas šiame krašte tapo Ilgių bendruomenės vizija.

Praeitų metų pabaigoje, įgyvendinusi projektą „Ežerų krašto paveldas: gamink su Ilgių bendruomene“, bendruomenė pakvietė visus pasižvalgyti po ežerų kraštu vadinamą Rytų Aukštaitiją, susipažinti su Rimšės krašto gamta, žmonėmis, bendruomenės veiklomis, kulinariniu paveldu, keliaujant Ilgių bendruomenės sukurtos knygos-fotoalbumo puslapiais. Rimšės krašte gyvenantys žmonės pasirišo prijuostes, dalijosi šeimų receptais, patirtimi bei mintimis.

Aktyvi bendruomenė rengia projektus, skirtus krašto jaunimui, šeimoms. Jie kartu keliauja po pasaulį, plečia akiratį, susipažįsta su kūrybingais žmonėmis bei bendruomenėmis ir idėjas įgyvendina žingsnis po žingsnio. Ilgių bendruomenė organizuoja renginius, edukacines programas, aktyvų laisvalaikio užimtumą vaikams ir jaunimui, pildo vaikų svajones, dalyvauja socialinėse akcijose.

Kartu su Ignalinos rajono bendruomeniniais šeimos namais Ilgių bendruomenė organizuoja ir teikia socialines paslaugas šeimoms, vykdydami projektą „Kompleksinės socialinės paslaugos Ignalinos rajone“: vykdo mokymus šeimoms, teikia psichologo ir socialinio darbuotojo konsultacijas, organizuoja šeimų klubų veiklas.

Bendruomenės tradicijos

Bendruomenė susirenka ir mini įvairias šventes. „Jau kelerius metus kalėdiniu laikotarpiu organizuojame įvairias saldžiąsias dirbtuves, kartu gaminame dovanas artimiesiems, pildome vaikų svajones, kartu palydime senuosius metus ir pasitinkame naujus. Minime Laisvės gynėjų dieną (sausio 13 d.), Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Švenčiame Užgavėnes, prieš Verbų sekmadienį susirenkame kartu rišti verbų, drauge švenčiame Velykas“, – pasakoja V. Abaravičienė.

Bendruomenė kartu su lietuviais visame pasaulyje prisijungė prie akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ ir susirenka giedoti himno liepos 6-ąją 21 valandą. 2009 m. prie akcijos prisijungė tik 4–5 šeimos. Tradicija kasmet stiprėja ir jungia vis daugiau žmonių. 2018 m. liepos 6-ąją, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, himną giedojo gausus būrys – daugiau nei 125 žmonės. „Tokiomis akimirkomis būna taip gera, kad gimusios tradicijos kasmet vis stiprėja ir tampa bendruomenės gyvenimo dalimi“, – džiaugiasi pašnekovė.

Ilgių bendruomenė kasmet organizuoja edukacines dienos stovyklas vaikų dienos centrą lankantiems vaikams – veiklų ciklą „Atostogos kaime“. Taip pat nuolat organizuojami teminiai užsiėmimai (verslumo akademija, grožio studija, sporto klubas, stalo žaidimų varžybos, sveikatingumo užsiėmimai, dekupažo, vėlimo pamokos ir pan.) centro patalpose ir lauke, įvairūs renginiai. Rengiami konkursai, kurių metu gaminamos vaišės, įvairūs rankų darbo dirbiniai. „Taip ugdomi vaikų socialiniai įgūdžiai ir vaikai atranda jiems patinkančius dalykus. Džiugu, kad vyresnės kartos Rimšės krašto gyventojai mielai prisijungia prie veiklų ir turima patirtimi pasidalija su vaikais ir jaunimu“, – sako pašnekovė.

Saugodama gamtą bendruomenė pagamino eglutės karkasą ir kasmet kuria eglutės papuošimus, vis kitaip puošia pagrindinę miestelio eglutę šventėms. Organizuojamas konkursas „Šviesiausia sodyba“ skatina gyventojus papuošti sodybas ir tuomet Rimšės kraštas tampa pačiu šviesiausiu tamsiausiu metų laikotarpiu.  Be to, šventiniu laikotarpiu bendruomenės erdvės pakvimpa meduoliais, imbieru ir cinamonu. Tai saldžiosios kūrybos metas – Ilgių bendruomenės imbieriniai meduoliai, kasmet vis kitokie, tampa šilta dovana, stalo puošmena, skanėstu.

Ilgių bendruomenė

Bendruomenei svarbūs visi

Anot V. Abaravičienės, puikūs bendruomenės pagalbininkai yra vietos jaunimas. Jie savanoriauja renginiuose ir organizuojant Vaikų dienos centro veiklą. Jų iniciatyva organizuojami įvairūs renginiai: sporto varžybos, vasaros kino teatrai, vasaros atidarymo ir uždarymo renginiai, žiemos šventinio laikotarpio renginiai. „Liūdina tik tai, kad jaunimas baigia mokyklas ir išvyksta mokytis į didžiuosius miestus. Labai tikimės, kad 10–12 metų vaikai, dabar dalyvaujantys įvairiose veiklose, netrukus taps nepakeičiamais pagalbininkais bendruomenei ir kažkada mūsų „užaugintas“ jaunimas, pasisėmęs žinių ir patirties, grįš į gimtuosius kraštus kurti gerovės“, – bendruomenės lūkesčius atskleidžia pašnekovė.

Bendruomenė džiaugiasi turėdama ir kūrybingų senjorų, kurie puoselėja įvairius amatus, moko kitus bendruomenės narius ir savo patirtį perduoda jaunajai kartai. „Darganotais rudens vakarais veliame šlepetes ir audžiame juostas, ilgais žiemos vakarais kartu kuriame meduolinius miestelius, o atėjus pavasariui atnaujiname senus daiktus įdomia dekupažo technika“, – veiklas vardija bendruomenės atstovė.

Rimšės krašte aktyvūs gyventojai buriasi ir į įvairius klubus: šiuo metu veikia šeimų vakarienių klubas „ILGIŲ_COOKs“, sveikatingumo klubas „ILGIŲ_GYM“, amatų klubas „Kūrybos oazė“.

Bendradarbiavimo ryšiai peržengia šalies ribas

Nuo pat įkūrimo dienos Ilgių bendruomenė aktyviai bendradarbiauja su įvairiais partneriais, kartu įgyvendina projektus. Pirmuosius projektus įgyvendino kartu su kaimynais – Meikštų krašto bendruomene. Anot pašnekovės, bendri projektai paskatino labiau pažinti šalia gyvenančius žmones.  Krašto šeimoms ir jaunimui buvo pristatyta ir Priklausomybių reabilitacijos centro „Meikštų dvaras“ veikla. Šis centras 2001 m. įsikūrė apleistame Meikštų dvare, o šiuo metu yra didžiausias Lietuvoje. Centre gydosi žmonės, turintys priklausomybę nuo narkotikų, alkoholio, vaistų.

Bendruomenės ryšiai vien Lietuva neapsiriboja. Nuo 2017 m. ji aktyviai bendradarbiauja su Bergeno vaikų ir jaunimo organizacija Norvegijoje. „Užmezgėme puikius ryšius su išeivių lietuvių bendruomene, gyvenančia Bergene. Rimšės krašto vaikai šių metų vasarą kartu su Italijos, Norvegijos, Gruzijos, Armėnijos, Ukrainos vaikais stovyklaus ir aktyviai ilsėsis Norvegijoje įgyvendinant tarptautinių vaikų stovyklų organizavimo projektą „International Summer Youth Exchange“, – pasakoja V. Abaravičienė.

Ilgių bendruomenė bendradarbiauja su Ignalinos AE regiono plėtros agentūra. 2018 m. kartu su partneriais dalyvavo projekte „Partnership for New Energy Leadership 2050“ („PANEL2050“), finansuotame „HORIZONT2020“ programos lėšomis. Projekto tikslas – ilgalaikių tvarios energijos bendradarbiavimo tinklų sukūrimas vietiniu lygmeniu, kai suinteresuotos šalys bendrauja kurdamos pažangiosios energetikos vizijas, strategijas ir veiksmų planus, siekdamos iki 2050 metų tapti energiją taupančiomis bendruomenėmis. Projektas „PANEL2050“ startavo 2017 m. kovo 1 d. Šiame projekte dalyvauja 13 partnerių iš 11 valstybių.

„Turime puikių partnerių, su kuriais įgyvendiname įvairias idėjas: kartu su Visagino kūrybos namais organizavome vaikų ir jaunimo dailės ir fotografijos plenerą; su Meno atlikėjų asociacija „Samanyčia“ organizavome puikius renginius, supažindinančius su Velykų tradicijomis ir papročiais. Ilgių bendruomenėje lankosi įvairios bendruomeninės, jaunimo organizacijos, su kuriomis mielai dalijamės turima patirtimi ir kartu organizuojame edukacines veiklas“, – gausiais bendradarbiavimo ryšiais džiaugiasi pašnekovė.

Žingsnis po žingsnio svajonės link

Pasak V. Abaravičienės, bendruomenė tiki, kad aktyvūs, energingi ir patyrę organizacijos lyderiai ir toliau aktyvins vietos bendruomenę, unikali krašto geografinė padėtis, turimi ištekliai ir sukurta moderni infrastruktūra paskatins šeimas kurtis šiame krašte ir vis labiau sudomins lankytojus.

„Esame pasirengę strategiją ir toliau vystysime ekologijos ir žaliosios energetikos idėjas. Jau senokai ieškome finansavimo saulės elektrinei įrengti bendruomenės pastatuose, norime kaime įdiegti taupų ir modernų apšvietimą. Turime bendrų idėjų naujiems projektams kartu su partneriais“, – planais dalijasi pašnekovė.

Ilgių bendruomenė žingsnis po žingsnio kartu su vaikais, jaunimu ir šeimomis juda link savo svajonės. „Kiekvienas galime minusus paversti pliusais ir kurti gerovę savo krašte, šalyje. Jei norime keisti pasaulį, turime pradėti nuo savęs. Ne laukti, kol galbūt kas nors padarys, o tiesiog imti ir daryti. Geriausia, kai idėjos ateina „iš apačios“, nes patys gyventojai geriausiai mato, ko jų bendruomenei, vietovei labiausiai reikia“, – sako Ilgių bendruomenės atstovai, kurie džiaugiasi, kad Rimšės kraštas tapo modernus ir alsuojantis gyvybe, kad aplink nėra „mirusių kaimų“. Sukurta infrastruktūra ir socialinės paslaugos į vietovę pritraukia vis daugiau naujakurių.

Reikšmingi įvertinimai

Susipažinus su bendruomenės veikla, nė kiek nestebina tai, kad ši vos šešerius metus gyvuojanti organizacija jau ne kartą įvertinta įvairiuose konkursuose. 2016 metais geriausių bendruomenių konkurse „Spindulys“ ji apdovanota kaip jaunatviškiausia šalies bendruomenė, o 2018-aisiais gavo du apdovanojimus konkurse „Tautos šimtmečio ąžuolai“ – jai atiteko nominacija „Už tai, kas sena, atrasta naujai“ bei „Šimtmečio atradimas“. Lietuvai švenčiant Valstybės atkūrimo šimtmetį, Žemės ūkio ministerija labiausiai nusipelniusias bendruomenes, jų narius, asmenis, organizacijas bei iniciatyvas pagerbė neeiline dovana – Stelmužės ąžuolo palikuonimis. Mažieji stelmužiukai užauginti Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Miškų instituto Miško augalų biotechnologijų laboratorijoje in vitro kultūroje. Šiuo metu jie labai maži, trapūs, vis dar tvirtėja ir laukia tos dienos, kai bus pasodinti. Ilgių bendruomenės dėka į Rimšės kraštą atkeliaus du ąžuoliukai. Čia augdami jie ir kito šimtmečio Lietuvos žmonėms bylos apie gražius šiandienos darbus.

Aktyvus branduolys

Norint suburti veiklią bendruomenę, V. Abaravičienės manymu, svarbiausia, kad būtų aktyvus branduolys. „Gyventojai turi norėti dalyvauti bendruomenės veikloje. O ir veiklos turi būti įdomios, dažniausiai žmonėms patinka nepasikartojantys dalykai. Mūsų bendruomenei tinka ir spontaniškos idėjos, pavyzdžiui, šeimų vakarienės, kai šeima gamina vakarienę, o kiti bendruomenės nariai ateina degustuoti, dalijasi patirtimi, receptais“, – pasakoja moteris. Jos manymu, „aktyvus branduolys“ nuolat turi spinduliuoti energija, siūlyti ir priimti įvairias siūlomas idėjas, galvoti neįprastai – tuomet ir kitiems būna įdomu.

Nuo pat įsteigimo bendruomenei vadovauja pirmininkas Artūras Abaravičius, kuriam Rimšės kraštas yra gimtinė. Po kelių dešimtmečių, praleistų mieste, Artūras su šeima grįžo į gimtąjį kraštą ir kartu su bendraminčiais, užaugusiais čia ir taip pat sugrįžusiais, organizuoja bendruomenės veiklas.

O bendruomenės aktyvus branduolys, spinduliuojantis energija bei idėjomis ir žingsnis po žingsnio organizuojantis bendruomenės veiklą, tai mūsų pašnekovė Viktorija, Jūratė, Vidmanta ir Tatjana. „Jūratė pavaduoja pirmininką ir vadovauja projektams. Ji kilusi iš Suvalkijos, kartu su vyru iš karto po instituto baigimo kaip jauni specialistai atvyko statyti jauniausio Lietuvos miesto Visagino ir atominės elektrinės. Jūratė daug metų dirba Visagino valstybiniame ir privačiame sektoriuje. Vidmanta – bendruomenės edukatorė ir amatininkė. Daug metų dirbusi atsakingą ekonomikos ir audito srities darbą, išėjusi į pensiją aktyviai prisijungė prie bendruomenės veiklų ir darbuojasi sujungdama Rimšės krašto senjorų ir jaunimo potencialą. Tatjana – pati geriausia seniūnė. Bendruomenės pirmoji pagalbininkė visais klausimais, nes ji geriausiai žino visas krašto problemas“, – aktyviausias bendruomenės nares pristato V. Abaravičienė.

Pati Viktorija – veiklų iniciatorė, projektų rengėja ir koordinatorė. Tik baigusi universitetą iš Šiaurės Lietuvos atvyko su šeima kurtis ir gyventi ežerų krašte. Šiuo metu dirba mieste. Pagrindinė veikla susijusi su strateginiu planavimu ir ekonomika. Ilgametė darbo valstybiniame ir privačiame sektoriuje patirtis jai itin praverčia organizuojant bendruomenės veiklą.

Savo įvairiapusę veiklą bendruomenė pristato ir su Rimšės kraštu supažindina savo interneto svetainėje ilgiubendruomene.lt.

Inga Nanartonytė

Nuotraukos iš bendruomenės archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top