Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Įspūdinga švente prasidėjo Lietuvos mažosios kultūros sostinės Merkinės renginių ciklas

Įspūdinga švente prasidėjo Lietuvos mažosios kultūros sostinės Merkinės renginių ciklas

Šiais metais Merkinei teko garbė nešti Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliavą Dainavos krašte. Ta proga Varėnos kultūros centro Merkinės filiale nuskambėjo įspūdingas mažosios kultūros sostinės atidarymo ir visų metų kultūros renginių programos pristatymo renginys. Jame koncertavo Merkinės talentai, tad gausiai šventėje susirinkę merkiniškiai ir svečiai įsitikino, jog Merkinė tikrai nusipelnė Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardo.

Šventinį renginį žymaus kraštiečio Vinco Krėvės žodžiais apie Merkinę pradėjo renginio vedėjai Rita ir Vytautas Černiauskai.

Merkiniškis fotomenininkas Algimantas Černiauskas trumpai priminė garbingą ir turtingą ne vieno šimtmečio miestelio istoriją, kai Merkinė buvo administracinis, karinis, ekonominis ir kultūrinis Dainavos krašto centras, svarbiausius Merkinės objektus ir žymiausius žmones, kurie savo darbais prisidėjo prie miestelio istorijos kūrimo. Jis sakė, jog jam šis šventinis vakaras primena Atgimimo laikus, Sąjūdžio mitingus, tautinės vėliavos iškėlimą, 1988-ųjų susirinkimus, kuriuose merkiniškiai sujudo statyti paminklą Vincui Krėvei. Pasak jo, nėra Dzūkijoje tokio kito miestelio, kuriame būtų tiek daug lankytinų objektų. Čia Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centras su dailės galerija ir „Šalcinio“ svetaine, kuri svetingai priima dailininkus, rašytojus ir keliautojus. Šalia seniūnijos skulptoriaus Antano Česnulio sukurtas koplytstulpis žymi vietą, kurioje stovėjo dominikonų bažnyčia ir vienuolynas. Netoli bažnyčios skulptoriaus Tado Gutausko koplytstulpis žymi vietą, kurioje XVII–XVIII a. stovėjo Jėzuitų vienuolynas ir Šv. Kryžiaus bažnyčia. Skulptoriaus Juozo Videikos sukurtas koplytstulpis pastatytas XVII–XIX a. stovėjusios Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios vietoje. Vilniaus ir K. Jagmino gatvių sankryžoje, kur senovėje buvo septynių gatvių susikirtimo vieta, pastatyta skulptoriaus Antano Lanausko jubiliejinė skulptūra iš akmens, kurioje iškaltos svarbiausios Merkinės istorijos datos ir miesto antspaudas, simbolizuojantis Vilniaus miesto ir Merkinės istorinį ryšį: 1387 metais Jogaila Merkinėje Vilniaus miestui suteikė Magdeburgo teises. Čia pat Vazos namas, centrinė aikštė ir muziejus, bylojantis ne apie baudžiauninkų, o apie valstybės istoriją. Merkinės bažnyčia – tikras krikščionybės lopšys, o parapijai – daugiau kaip šeši šimtai metų. Čia darbavęsi kunigai – tikros asmenybės: Jono Basanavičiaus bendražygis, teologijos mokslų daktaras, pirmasis gimnazijos direktorius Juozas Bakšys, kunigas knygnešys Konstantinas Jagminas, visas santaupas paaukojęs knygoms. Čia kunigavo vyskupas Juozapas Matulaitis. Merkinėje šiuo metu yra du mokslų daktarai – bažnytinės teisės daktaras, dekanas Robertas Rumšas ir gamtos mokslų daktaras Mindaugas Lapelė. Prisimintas Alfredas Pautienius, kuris Merkinėje įkūrė muzikos mokyklą, o jo anūkas Šarūnas Šapalas šiandien yra kylanti Lietuvos operos žvaigždė. Kryžių kalnelis – didžiausias memorialas Lietuvoje, kur kasmet pagerbiami partizanai, tremtiniai, politiniai kaliniai. Įspūdingas apžvalgos bokštas, piliakalnis, nuo kurio atsiveria pasakiškas vaizdas – Merkio ir Nemuno santaka. Kasmet prie Joninių akmenų vykstanti Rasų šventė, „Puodžių namai“, kur Džiugas Petraitis tęsia juodosios keramikos tradicijas… A. Černiauskas sakė, kad Merkinėje tikrai yra ką aplankyti ir kuo pasigrožėti. Jis taip pat pažymėjo, kad merkiniškiai, kai reikia, visada susitelkia dėl bendro darbo. Bendromis pastangomis 2003 m. čia buvo rengiamas antrasis Dainavos kultūros kongresas, 2009 m. – 650 metų Merkinės jubiliejus.

Lietuvos mažųjų miestelių kultūros sostinių idėjos autorius, kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis sakė, kad mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis šiemet tapo dešimt miestelių. Pernai į Merkinę atvežta kultūros sostinės vėliava yra ne tik garbė, bet ir didelis iššūkis, nes merkiniškiai turi rodyti pavyzdį, kaip puoselėti kultūrą ir garsinti savo kraštą.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė, kad Merkinė, kaip mažoji kultūros sostinė, šiais metais džiugins ir garsins Varėnos kraštą ir Lietuvą savo renginiais. „Man Merkinės bendruomenė asocijuojasi su 1905 m. daryta nuotrauka, kurioje įamžinta, kai potvynio metu Stangės upelis nuplovė trečdalį Merkinės piliakalnio, merkiniškiai organizavo talką ir po talkos sustojo prie savo sodinukų. Tie sodinukai užaugo į didelius medžius ir daugiau neleido gamtos stichijai niokoti piliakalnio… Sveikinu Merkinės bendruomenę, kuri yra gyva ir nepabijojo iššūkio perimti kultūros sostinės vėliavą.“ Meras prisiminė, kad buvo daug svarstymų, ar pavyks pateisinti kultūros sostinės vardą, tačiau jau dabar, kai į pirmąjį renginį susirinko tiek daug merkiniškių, matyti, jog pavyko. „Merkinė yra istorinis ir kraštovaizdžio perlas, joje gyvenantys talentai liudija, kad Merkinė turi ateitį. Burkimės, dirbkime kartu ir visai Lietuvai parodykim, ką turime gražiausio“, – kvietė meras.

Margaspalvę ir nuotaikingą šventinę pynę supynė ir gražų koncertą dovanojo Merkinės talentai: Merkinės jaunimo etnokultūros klubas „Kukumbalis“, vadovaujamas Ritos Černiauskienės, scenoje sukosi dvidešimt trejus metus gyvuojančio Merkinės V. Krėvės gimnazijos šokių kolektyvo „Sukčius“ jaunieji ir vyresni šokėjėliai, kuriems vadovauja gimnazijos direktorė Regina Sakalauskienė. Aido Marčėno eiles „Ars Poetica“ skaitė gimnazistas Žygimantas Minelga. Nuostabias arijas dainavo jaunosios kartos operos dainininkų duetas – iš Merkinės kilęs operos solistas Šarūnas Šapalas ir jo draugė Petra Zahumenska, jiems akompanavo Elvyra Sinkevičienė. Šventę vainikavo choras „Merkinė“, vadovaujamas Kęstučio Breidoko.

Merkinės bendruomenę šventės proga sveikino Lietuvos bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė, Seimo narys Vidas Mikalauskas, Varėnos krašto VVG pirmininkas Povilas Saulevičius.

Merkinės seniūnijos seniūnas Gintas Tebėra sakė, kad miestelyje gyvena ir kuria daug intelektualių ir iniciatyvių žmonių. Jis dėkojo visiems aktyviems bendruomenės nariams bei kraštiečiams, organizuojantiems gražius renginius ir prasmingais darbais gražinantiems Merkinę. Seniūnas kvietė miestelio gyvenime aktyviau dalyvauti bei prie Merkinės kūrimo prisidėti visus bendruomenės narius.

Praėjusių metų lapkritį buvo įkurtas Merkinės – Lietuvos mažosios kultūros sostinės – renginių organizacinis komitetas, kuriam vadovauja miestelio bendruomenės pirmininkas Arūnas Glavickas, komitetą sudaro patys iniciatyviausi ir veikliausi merkiniškiai. Paraišką, kad Merkinė taptų kultūros sostine, parengė DNP Merkinės lankytojų centro darbuotoja, tautodailininkė Laimutė Saviščevienė. Merkinės gyventojai šiais metais žada rengti tradicinius vaikų gynimo dienos, muziejaus nakties, partizanų pagerbimo renginius, folkloro festivalį, tapybos ir juodosios keramikos plenerus. Bus siekiama suburti ir kraštiečius, išsibarsčiusius svetur.

Po šventinio renginio merkiniškiai ir svečiai rinkosi į kultūros centro fojė pasivaišinti arbata ir bendrauti. Svečiams grojo jaunųjų muzikantų trio iš Vilniaus.

Jeigu sugalvotumėte aplankyti Merkinę, kiekvienas merkiniškis – savo miestelio patriotas – jums papasakos apie turtingą jos istorinę patirtį, unikalų kraštovaizdį, Merkinės apylinkėse gyvenančius ir kuriančius senųjų dzūkų amatų meistrus, apie šiame krašte tebepuoselėjamus senovinius dzūkų papročius ir tradicijas. Ir, žinoma, apie tai, kuo gyva ši unikali vietovė šiandien. Ir visa tai pateiks su ypatinga pagarba ir meile šiam Lietuvos kampeliui, kad ir kiekvienas apsilankęs čia pajustų ir įtikėtų, jog visa tai, kas čia gyva, ir tai, kas vyksta, verta įamžinimo…

Rūta Averkienė, www.varena.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top