Jei mėgstate sakyti, kad ten, kur gyvenate, nieko įdomaus nevyksta, paprasčiausiai pasižvalgykite toliau nei jūsų namų langas ar kompiuterio ekranas arba atvažiuokite į Utenos rajone esančius Užpalius. Sėdintys patogiuose krėsluose meskite iššūkį sau, surizikuokite atsistoti – Užpaliuose galima patirti judėjimo malonumą.
Užpalių bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ pavasarį pradėtas vykdyti Socialinės ministerijos remiamas projektas „Judėk, kad gyventum“ vasarą neatostogauja. Projekto metu dėmesys skiriamas augančiai kartai. Šokių studijos „Echo Dance“ trenerių gatvės šokių pamokos neliko pamirštos. Aktyviausi šokių pamokų lankytojai dar neprasidėjus atostogoms klasės draugus mokė to, ko patys spėjo išmokti, o mokslo metams pasibaigus renkasi kultūros centre ir toliau tobulina įgūdžius. Tikslas konkretus – per Rudens lygiadienio šventę pristatant šokį įrodyti, kad užpaliečių jaunesnioji karta yra vieninga ir geba turiningai leisti laisvalaikį.
Apie kartų gebėjimą būti kartu byloja be jokio projekto, tiesiog dėl malonumo susiburti ir judėti kultūros centre organizuojamos liaudiškų šokių pamokos. Užpalietė Dalia Magylienė be jokio atlygio dalijasi studijų metu įgytomis žiniomis.
Nereikia užpaliečiams jokio projekto ir tam, kad aktyviai mintų dviračio pedalus. Tai patikimiausia ir tiek žmogaus sveikatai, tiek gamtai palankiausia transporto priemonė, kuria naudojantis susipažįstama su gimtinės pievomis, miškais, kaimeliais, piliakalniais ir kitomis vietomis. Juolab kad žygių metu užpalietis geografas Giedrius Indrašius, apibūdindamas vieną ar kitą vietovę, mokslinę informaciją paįvairina legendomis, padavimais, asmenine patirtimi arba užpaliečių prisiminimais.
Geografinės Užpalių krašto įžvalgos neįsivaizduojamos ir be kraštietės geografės Genovaitės Kynės dėmesio gimtinei. Per Sekmines įvykęs Krokulės šaltinio tyrimas norint gauti išsamius atsakymus iš Lietuvos geologijos tarnybos laboratorijos domino ne tik aktyviai judančius ir panorusius dalyvauti edukaciniame užsiėmime, bet ir nesiryžtančius būti įvykių sūkuryje.
Moksliniam Krokulės šaltinio tyrimui pritarė ir Utenos rajono savivaldybė remdama Užpaliuose įsikūrusio „Ašvienių fanų“ klubo projektą „Arklio ir žmogaus santykis Užpalių bendruomenės kultūrinės veiklos tradicijose“. Tad žinodami išvadas visus kviečiame apsilankyti Užpaliuose. Jei nedrįstate aktyviai pajudėti, atsigerkite švaraus Krokulės šaltinio vandens, kuriame ištirpusių mineralų, sunkiųjų metalų kiekis neviršija jokių normų. Nitratų kiekis palyginti labai nedidelis (leistina norma iki 50 mg/l, Krokulės vandenyje – 16,6 mg/l. Nitritų praktiškai nėra (leistina norma – 5 mg/l, o rasta tik 0,02). Iš Viktorijos Jovarienės buvo paimtas 12 metų išlaikytas Krokulės šaltinio vandens mėginys. Jame nitratų kiekis perpus mažesnis. Genovaitė Kynė pažymi, kad 12 metų pastovėjusiame vandenyje bendras mineralų kiekis greičiausiai sumažėjo dėl nuosėdų susidarymo, ir atkreipia dėmesį, jog vandenyje nesusidarė jokių negerų junginių ir jis toks pat sveikas gerti, kaip ir šviežias. „Saugokime ir tausokime šventą Krokulės šaltinį“, – reziumuoja Lietuvos geografų draugijos prezidentė G. Kynė.
Atiduodami pagarbą šaltiniui nelikime abejingi ir 1903 m. kunigų K. Kosminskio ir A. Razmo pastatytai koplytėlei. Ilgus metus ji ramiai stovėjo kviesdama rimtyje sutelkti mintis ir pabūti su Dievu. Deja, vaikydamiesi madų pradėjome niokoti šventą palikimą. Graži raudonų plytų koplytėlė palaipsniui tampa vinimis apkaltu statiniu, ant kurio kabinami rožančiai ir Nukryžiuotojo Kristaus figūrėlės. Norisi paklausti, kaip jaustumėtės jei ant jūsų namo sienos atvykėlis prašalaitis nieko neatsiklausęs prikaltų vinį ir užkabintų rožančių? Garbinkime ir mylėkime Dievą šviesiomis mintimis, o ne kaldami vinis.
Vinies kalimas nėra aktyvus fizinis judėjimas, nepabėkime nuo minties apie aktyvų poilsį gamtoje. „Ašvienių fanų“ klubas paskutinį vasaros mėnesį kviečia praleisti puoselėjant bendrystę su žirgu. Naktigonė, Žolinių šventė Užpaliuose – tai projektai, kurių idėjoms jau ketvirtus metus pritaria Lietuvos kultūros ministerija skirdama Kultūros rėmimo fondo dalinį finansavimą. Utenos rajono savivaldybė taip pat neabejinga užpaliečių iniciatyvoms, kai subruzda miestelėnai ir žirgų mylėtojai po kruopelytę sunešdami, kas ką gali, kad įvyktų atgaivinta šventė.
Jei neįsivaizduojate poilsio be sėdėjimo, „Ašvienių fanų“ klubo nariai suteiks galimybę pasėdėti ant žirgo ir tokiu būdu pajudėti. Pabuvus gamtoje, ir dar su arkliuku, niūrias mintis užgožia optimizmas, skatinantis gerus darbus. Nebijokime patirti judėjimo malonumo.
Birutė Minutkienė
Nuotraukos Linos Šimkaitienės, Sauliaus Šližio ir Ugnės Šimkaitytės