Mokytis skaityti nėra taip paprasta, ypač kai šalia sėdi viską žinantis suaugusysis, reaguojantis į bet kokį netikslumą ir taisantis klaidas. Turbūt ne visiems pavyko sudėti skiemenis ir perskaityti pirmuosius žodžius. O jei tada mums būtų pasiūlę paskaityti šuniui… gal būtume lengviau įveikę paslaptingąsias raides.
Skaitymas šuniui ir su šunimi – tai nauja šunų terapija. Jos tikslas yra padėti vaikams įveikti skaitymo sunkumus ir paskatinti pamėgti knygas. Pirmieji šios terapijos bandymai maždaug prieš 10 metų buvo atlikti JAV ir Kanadoje. Šunų terapija, prasidėjusi bibliotekose, šiuo metu persikėlė į pradines mokyklas, jau paplito Didžiojoje Britanijoje, Izraelyje, Japonijoje. Mūsų netolima kaimynė Estija Tartu bibliotekose rengia skaitymo popietes kartu šunimi.
Kodėl to nepadarė su katėmis, papūgėlėmis ar akvariumo žuvytėmis, paklausite. „Nes šunys yra socialiausi gyvūnai“, – sako kanadietė Eve Cusson, viena iš programos šalininkių. Pedagogų ir pediatrų nuomone, šuo būdamas šalia skaitančio vaiko stimuliuoja jį fiziškai ir dvasiškai. Šuo suteikia vaikui pasitikėjimo, nuramina. Vaikas pasijunta savarankiškas, stiprus.
Šuo paprasčiausiai tupi greta, vaikas jį glosto ir skaito. Paprastai keturkojis „klausytojas“ užsnūsta ir padeda galvą vaikui ant kelių. O vaikas įsivaizduoja, kad šuo jį girdi ir supranta. Garsinis skaitymas gerai veikia ir vaiką, ir šunį. Pasak pradinių klasių mokytojų, pasitikėjimo skaitant ypač trūksta nedrąsiems vaikams, kurie prisibijo skaityti klasei. Užtat keturkojis „klausytojas“ atleidžia ir mikčiojimą, ir kitas klaidas. Keturkojis „klausytojas“ nesišaipo ir nebara. Atvirkščiai, jis vizgina uodegą ir pritaria viskam, ką perskaito vaikas. Minėtų terapinių seansų metu vaikas pramoksta geriau skaityti ir įgyja pasitikėjimo. Jis pamėgsta knygą ir ima domėtis, kas joje rašoma. Skaitydamas jis pats ima fantazuoti. Be abejo, skaitymo pamokoms mokykloje šunys ruošiami iš anksto, šiose pamokose dalyvauja dresuotojai. Tokioms pamokoms pasirenkami ramūs, lengvai valdomi šunys (auksaspalviai, Labradoro retriveriai ir kt.).
Lietuvoje ši idėja tik žengia pirmuosius žingsnius.
Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius, bendradarbiaudamas su Kaniterapijos asociacija, kovo mėnesį pradeda vykdyti socialinį projektą „Skaitymas su šunimi“. Kaniterapija – alternatyvus gydymo būdas, kai šuo dirba kartu su specialistu ir žmogumi (klientu, pacientu). Sausio mėnesį bibliotekoje lankėsi Kaniterapijos asociacijos prezidentė Vilmantė Pakalniškienė. Susitikimo metu kartu su Trakų viešosios bibliotekos direktore Danguole Banevičiene buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Prezidentė teigė, kad Lietuvoje kaniterapijos poreikis yra didelis, bet tam paruoštų šunų ir vedlių mažai: „Žmonių, norinčių įsitraukti į šią veiklą, nėra daug. Galbūt dėl to, kad šuns parengimas užima daug laiko, o ir išlaidos didelės. Tiek dresūra, tiek darbas su šunimi reikalauja daug jėgų ir asmeninio laiko. Kol kas ši veikla nėra mokama, tad visi asociacijos nariai dirba savanoriškai, turėdami kitus, pagrindinius, darbus. Mūsų asociacijoje yra 10 šunų, išlaikiusių testą.“ Per susitikimą buvo aptarta tolesnė veikla ruošiantis projektui.
Kartu su asociacija vaikų bibliotekoje vasario 21 dieną buvo organizuotas praktinis seminaras. Jame dalyvavo ir patirtimi dalijosi Estijos KA prezidentė Maarja Tali. Estijoje skaitymai šuniui vyksta keletą metų ir susidomėjimas nemažėja. Seminaro dalyviai praktiškai stebėjo, kaip vyksta užsiėmimai. Ir, žinoma, buvo testuojami šunys, kurie dirbs kartu su vaikais.
Projekte „Skaitymas su šunimi“ galės dalyvauti 7−10 metų vaikai, turintys skaitymo problemų. Biblioteka pasiūlys projektui pritaikytą patalpą ir knygelių apie šunis. Knygeles vaikai galės rinktis ir patys. Skaitymuose dalyvaus specialų testą išlaikiusi auksaspalvė retriverė Goja su specialius mokymus išėjusia šeimininke Sigrida Rupšytė-Paleičike. Vienam vaikui bus skirti šeši užsiėmimai po 15 minučių kartą per savaitę. Užsiėmimai vyks kiekvieną ketvirtadienį 15.00−16.30 val. Tad kviečiame registruotis į grupes.
Dalia Bagdžiuvienė, Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja
Trakų viešosios bibliotekos archyvo nuotr.
www.trakai.lt