Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka atšventė 65-ąjį gimtadienį. Bibliotekoje, įkurtoje 1950 m. spalio 1 d., gimtadienio renginiai vyko visą savaitę. Kasdien nuo spalio 19 d. atminimo dovanomis buvo pagerbiamas tądien kas 65 apsilankęs skaitytojas, bibliotekos skolininkams per pusę sumažintos įsiskolinimų sumos, o spalio 23 d. į bibliotekos renginių salę rinkosi šventiškai nusiteikę darbuotojai, aktyviausi skaitytojai, bibliotekos rėmėjai bei partneriai.
Renginio metu direktorius J. Šikšnelis apžvelgė bibliotekos istoriją, pristatydamas 65 faktus, įvykius, svarstymus iš bibliotekos istorijos. Keletas jų: biblioteka tik du kartus keitė vietą: pirmiausia buvo įkurta dabartinėje Turgaus, tada Cvirkos gatvėje, vėliau 1952 m. perkelta į Gerlachų rūmus, kur yra ir dabar; užtat penkis kartus keitė pavadinimus ir vadinosi: Klaipėdos srities viešoji, Klaipėdos miesto viešoji, Klaipėdos viešoji, Klaipėdos viešoji I. Simonaitytės ir Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka. Tris kartus keitėsi steigėjai: du kartus ji buvo pavaldi Kultūros ministerijai, kartą – apskrities viršininko administracijai. Direktoriais buvo 4 vyrai, jie sudarė tik 5 procentus visų darbuotojų. Bibliotekos lentynos yra 18,5 km ilgio. Dabar fonduose bemaž milijonas spaudinių. Seniausias I. Simonaitytės bibliotekoje esantis leidinys – „Theologia moralis“, išleistas Antverpene 1678 metais. Be spaudinių, saugomas gausus kraštotyrininko Bernardo Aleknavičiaus archyvas, tapytojo V. Rimkaus, dalis poetų keturvėjininko S. Šemerio ir P. Drevinio asmeninių fondų, filosofo A. Tytmono rankraščių ir knygų rinkinys, fotografo A. Dapkevičiaus archyvas, profesoriaus kalbininko A. Salio itin vertingų senųjų leidinių kolekcija, didžiuojamasi ir džiaugiamasi AdM (iš Klaipėdos krašto pasitraukusių gyventojų – memelenderių) archyvu. Bibliotekos pastatų komplekse dera du amžiai – XIX ir XXI a., skirtumas tarp paminklinio pastato ir naujojo – beveik pusantro šimtmečio. Yra net 7 parodinės erdvės bei trys salės, skirtos renginiams. Per metus organizuojama beveik pusė tūkstančio renginių, kompiuterinio raštingumo mokoma apie 500 gyventojų. Bibliotekoje dirba 99 darbuotojai, iš jų 69 bibliotekininkai. Amžiaus vidurkis – 47 metai.
Skaičiuojama, kad nuo 2006 m., kai duris atvėrė naujoji biblioteka, joje apsilankė 3 milijonai lankytojų, o trimilijoninė lankytoja tapo jauniausia bibliotekos skaitytoja Aristėja Jakševičiūtė, gim. 2014 05 18, bibliotekoje užregistruota 2015 05 23.
Renginio metu atminimo dovanėlėmis buvo apdovanoti aktyviausi skaitytojai visų amžių grupėse. Vaikų grupėje dovana teko Renaldui Pikeliui, suaugusiųjų – Kęstučiui Bartkui, senjorų – Olgai Gedgaudienei.
Bibliotekos globėjai Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, Seimo narys Eligijus Masiulis bei finansų analitikas Gitanas Nausėda įsteigė ir įteikė savo prizus puikiai dirbantiems bibliotekininkams. O biblioteka savo ruožtu atminimo dovanas ir padėkos raštus įteikė bibliotekos rėmėjams ir partneriams.
Puikią vakaro nuotaiką padėjo kurti Vydūno gimnazijos klasikinių gitarų ansamblis, vadovaujamas Remigijaus Mockaus.
Juozas Šikšnelis
Organizatorių nuotr.